Betlejem

Betlejem, miasto na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Państwie Palestyny, okupowanej do 1994 r. przez Izrael.

Nowoczesne Betlejem, położone nad Morzem Śródziemnym, jest rynkiem rolniczym oraz centrum handlowym ściśle powiązanym z Jerozolimą. Znajduje się 10 km na południe od Starego Miasta Jerozolimy. Usytuowane jest na terenie górzystym. Wielonarodowość miasta sprawia, że w tym regionie, oprócz języka arabskiego, używa się kilku innych języków: hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego.

Turystyka odgrywa główną rolę w rozwoju gospodarki. 20% mieszkańców pracuje w sektorze turystycznym. Obsługa ruchu turystycznego i pielgrzymkowego odbywa się przez cały rok ze szczególnym natężeniem w okresie Świąt. Rocznie do Betlejem przybywa ok. 2 mln odwiedzających. Poza turystyką dobrze rozwija się rzemiosło artystyczne. Inne gałęzie przemysłu to: tekstylny, chemiczny i obróbka kamienia.

W Betlejem znajduje się wiele kościołów, szkół, domów zakonnych. Miasto posiada dużą ilość wiekowych domów z XVI i XVII wieku, a także pozostałości bizantyjskie, tureckie, brytyjskie. Zabytki te przeplatają się architektonicznie z elementami europejskimi tworząc światowe dziedzictwo kulturowe. Obecnie Betlejem to bardziej turystyczne tereny niż święte miejsce, pełne restauracji, sklepów, które tworzą wizytówkę miasta. Betlejem łącznie ze swoimi dwoma miastami satelitami Beit Jala oraz Beit Sahour liczy 61 000 mieszkańców. Połowa z nich to chrześcijanie a połowa muzułmanie. Samo Betlejem liczy 27 000 mieszkańców.

Najistotniejszym wydarzeniem w historii kontaktów Częstochowy z Betlejem, które jest jednym z najważniejszych dla świata chrześcijańskiego miast, było podpisanie Umowy o Współpracy.

Umowa między Częstochową i Betlejem została podpisana w dniu 7 grudnia 2004 roku.


Umowa przewiduje współpracę w dziedzinach:

  • turystyki pielgrzymkowej,
  • gospodarki,
  • edukacji,
  • kultury i wymian młodzieży.

W marcu 2019 r. Betlejem zostało przyjęte jednogłośnie do "Shrines of Europe" podczas spotkania roboczego w Fatimie, połączonego z Konferencją i Kongresem Miast Pielgrzymkowych.

pdf drukuj
do góry strony