Witamy w Częstochowie!

II Aleja Najświętszej Maryi Panny

Wielowiekowa tradycja pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę to kulturowy fenomen na światową skalę, z którym dzieje Częstochowy są nierozerwalnie związane. Niezwykła atmosfera duchowości i bogata historia zaklęta w murach klasztoru Paulinów i innych obiektach, nie tylko sakralnych, co roku przyciąga i zachwyca rzesze turystów i pielgrzymów.

Na Wyżynie Częstochowskiej, zajmującej znaczną część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ludzie osiedlali się już w epoce kamienia. W samej Częstochowie zachowały się cmentarzyska z epoki żelaza i ślady pogańskiej osady. Na wzgórzu Gąszczyk, w czasach państwa Wiślan (IX-XI w.), istniał już najdalej na północny zachód wysunięty gród obronny.


W średniowieczu okoliczne tereny były częścią ziemi krakowskiej. Po śmierci Kazimierza Wielkiego, któremu zawdzięczamy część zamków znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Częstochowa stała się lennem księcia Władysława Opolczyka. To on przesądził o jej dalszym rozwoju, fundując klasztor Paulinów na Jasnej Górze i uzyskując prawa miejskie. Do końca XVIII w. równolegle rozwijało się miasto Częstochowa (jedno z największych miast Małopolski, ośrodek kupiecki i rzemieślniczy) oraz sąsiadująca z Jasną Górą Częstochówka.

Zaplanuj pobyt

To trzeba zobaczyć

Oferta muzealna

Zapraszamy do naszych parków

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony