Parki Podjasnogórskie

Parki podjasnogórskie, to dwa parki miejskie w Częstochowie, zlokalizowane w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.
Granice parków wyznaczone zostały w latach 1819-1826 przy wytyczaniu Alei Najświętszej Maryi Panny, a zagospodarowanie terenu rozpoczęto w 1843 roku. Wraz z Aleją Henryka Sienkiewicza zajmują powierzchnię 11,8 ha. Bogate i przedstawiające wysoką wartość historyczną wyposażenie i budowle parków, stały się powodem uznania ich za pomnik historii Polski.
Parki podjasnogórskie leżą na wschodnim zboczu Jasnej Góry, na wysokościach od 260 do 280 m n.p.m.. Park im. Stanisława Staszica zajmuje powierzchnię 5,4470 ha, a park 3 Maja – 6,3870 ha. Układ obydwu parków jest podobny, opiera się na jedynym głównym ciągu pieszym przebiegającym po przekątnej i odchodzącej sieci dróg, prowadzących głównie do obiektów i miejsc wypoczynku znajdujących się w parkachNa terenie parków znajdują się pawilony wystawowe, zarządzane przez Muzeum Częstochowskie.


Parki Podjasnogórskie

Parki Podjasnogórskie

dojazd:
rowerem, autobusem, samochodem
do dyspozycji:
rower, parking, miejsca do spacerów, altana, miejsca do gry w szachy, fontanna, miejsce do odpoczynku, plac zabaw

Lokalizacja Parku

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony