Iron Oxide Festival

 logo Fe2O3 IRON OXIDEIRON OXIDE stanowi oryginalną częstochowską propozycję wśród festiwali związanych z nurtem street artu. Na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie rozpięto kilkumetrowe instalacje stalowo – blaszane nie mająca do tej pory precedensu w skali światowej.

IRON OXIDE stanowi oryginalną częstochowską propozycję wśród festiwali związanych z nurtem street artu. Na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie rozpięto kilkumetrowe instalacje stalowo – blaszane nie mająca do tej pory precedensu w skali światowej.


Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła ówczesna grupa MONSTFUR, która jest – obok Urzędu Miasta Częstochowy - współinicjatorem Festiwalu. Głównym celem Festiwalu jest promocja częstochowskich terenów inwestycyjnych i współpracy środowiska biznesowego z niezależnym - artystycznym. 

Kolejne edycje Festiwalu Iron Oxide zmieniły nieco swoją formułę, jednak nadal nawiązywały do przemysłowo-biznesowego charakteru stref ekonomicznych. Towarzyszą im plastyczne streetartowe wydarzenia w przestrzeni publicznej. Ale obok dotychczasowych działań twórcy skupiają się też na współpracy z młodzieżą. Efektem są realizacje muralowe stworzone w naszym mieście wraz z uczniami i uczennicami częstochowskich szkół zawodowych i technicznych.

Od pierwszej edycji festiwal ewoluował w rosnącą w siłę organizację zrzeszającą czołowych twórców tego nurtu w Polsce (z ambicjami by współpracować z najlepszymi na świecie). W ramach projektu, ekipa artystów tworzących sztukę street-art (Monstfur, Tomek Górnicki, Simpson i Seikon) udała się w podróż po Europie, gdzie pod wspólnym szyldem IRON OXIDE pozostawiła w różnych metropoliach łącznie kilkadziesiąt prac na ulicach. Europejską trasę artyści podsumują podczas drugiej edycji festiwalu.


grafika na murzepdf drukuj
do góry strony