Iron Oxide Festival

IRON OXIDE to oryginalna częstochowska propozycja wśród festiwali związanych z nurtem street artu. Działanie artystyczne odbędzie się na  terenach specjalnej strefie ekonomicznej w Częstochowie na początku czerwca.

Pomiędzy filarami estakady energetycznej między ul. Bojemskiego a Korfantego w Częstochowie na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec zostaną rozpięte kilkumetrowe konstrukcje stalowo – blaszane, które posłużą jako podobrazia dla artystów. Będzie to instalacja nie mająca do tej pory precedensu w skali światowej.

Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła grupa MONSTFUR, która jest – obok Urzędu Miasta Częstochowy - współinicjatorem Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się m.in. dzięki miejskiemu projektowi promocji inwestycyjnej „Invest in Czestochowa”, firmie Elsen – właścicielowi energetycznej infrastruktury oraz zarządowi mieleckiej strefy ekonomicznej.

Głównym celem Festiwalu jest promocja częstochowskich terenów inwestycyjnych i współpracy środowiska biznesowego z niezależnym - artystycznym.       


Pierwszą edycja festiwalu została zainaugurowana przez:

Monstfur

MONSTFUR to organizm żyjący na polu sztuki , który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury. Swoją sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy wreszcie płótnach. Prace kolektywu można spotkać na prestiżowych targach, m.in. STROKE ART FAIR w Monachium, gdzie jego obiekty wystawiane są obok takich postaci jak BANKSY czy MR.BRAINWASH. W 2015 roku MONSTFUR został uhonorowany nagrodą Grand Prix w konkursie STENCIL ART PRIZE organizowanym przez aMBUSH Gallery w Sydney. Prace MONSTFURA prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Berlinie, Paryżu, Sztokholmie, Sydney czy Warszawie.
Tomasz Górnicki
TOMASZ GÓRNICKI to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia. Swoje realizacje tworzy nie tylko we własnej pracowni, ale także w obszarze tkanki miejskiej. Jako jeden z niewielu europejskich artystów zajmujących się tą odmianą sztuki tak odważnie nawiązuje do nurtu urban artu. Ukończył z wyróżnieniem wydział rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnik wielu plenerów i wystaw zagranicznych m.in. we Włoszech i Belgii. Zaznacza również swoją obecność na międzynarodowych targach sztuki, gdzie jego prace cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Praca SimpsonaSIMPSON to artysta tworzący sztukę dotykającą obszarów społecznych, politycznych i ekonomicznych. Każda z jego prac zawiera w sobie szereg metafor dotyczących  tych aspektów życia. Swój przekaz buduje za pomocą postaci lub przedmiotów kultury masowej. Niejednokrotnie wypowiada się również w większej formule, tworząc murale dotyczące choćby „baniek spekulacyjnych” czy zdobywania władzy poprzez dzielenie społeczeństwa. Jego przekaz dodatkowo wzmacnia bardzo atrakcyjna i wysmakowana strona wizualna. Simpson jest uczestnikiem zagranicznych plenerów malarskich, pojawia się również na międzynarodowych targach sztuki.
O Festiwalu w mediach

IRON OXIDE FESTIWAL 2016

pdf drukuj newsletter
do góry strony