Aktualności

WYSTAWA JERZEGO KĘDZIORY W MGS

24.11.2022

Miejska Galeria Sztuki zaprasza 29 listopada na wernisaż wystawy autorstwa Jerzego Jotki Kędziory pt. „Przyziemieni w napięciu”. Początek 18.00.

Ekspozycja ,,Przyziemieni w napięciu’’ to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem wystawy jest ujawnienie - choć nie bezpośrednio - procesu powstawania rzeźb. Ma się do tego przyczynić nieco teatralna scenografia, użycie świateł i cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji.

W tym roku Kędziora obchodzi dwa swoje jubileusze - 75. rocznicę urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu. Kumulacja tych okoliczności skutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem 85 między jubileuszowych dób w balansie, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

Początek wernisażu o godz. 18 w sali gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki, a o 19.30 w sali kina OKF "Iluzja" odbędzie się slajdshow.

Jerzy Kędziora to artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Laureat wielu nagród, autor licznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie.
Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

Na podstawie inf. MGS

do góry strony