Aktualności

MAMY HONOROWY KONSULAT REPUBLIKI CZESKIEJ

11.12.2009

Na uroczyste otwarcie zostali zaproszeni przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych, administracji rządowej i samorządowej, władze miasta, radni. Na czele czeskiej delegacji stał Wiceminister Spraw Zagranicznych Hynek Kmonicek, który wręczył Jarosławowi Krykwińskiemu patent konsularny - dokument zawierający pełnomocnictwo udzielane konsulowi przez rząd wysyłający go na placówkę dyplomatyczną. Obecny był także Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter.

Minister Hynek Kmonicek opowiadał o polsko-czeskich relacjach, tych z odległej przeszłości i tych dzisiejszych, mówił też o związkach z Częstochową. - Możecie liczyć na to, że wraz z konsulatem pojawi się tu milion czeskich pątników – żartował.

Adam Hałaciński, dyrektor Departamentu Europy Środkowej i Południowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wręczył Jarosławowi Krykwińskiemu exequatur, czyli dokument stwierdzający uznanie konsula w jego oficjalnym charakterze przez państwo przyjmujące. - Częstochowa to prężny ośrodek, zasłużyła na ten konsulat. Mam nadzieję, że nie będzie to ostatnia placówka tego rodzaju w tym miejscu - powiedział.

W imieniu duchowieństwa nowy konsulat pobłogosławił ksiądz profesor Marcin Hintz.

- Jestem pewny, że obecność w naszym mieście Konsulatu Honorowego nie będzie miała tylko prestiżowego znaczenia, które przecież trudno przecenić. Wierzę, że dzięki niemu współpraca pomiędzy obydwoma krajami będzie owocna, a jej efekty będą widoczne w naszym mieście i regionie. Mam na myśli tu przede wszystkim przedsiębiorców i handlowców, a także współpracę kulturalną – mówił podczas uroczystości Piotr Kurpios, pełniący funkcję Prezydenta Miasta.

Uroczystość prowadziła Paula Kwietniewska, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza.

Konsulat obejmuje swoim zasięgiem województwo śląskie i łódzkie. To druga taka czeska placówka na terytorium Polski.

W ciągu ostatnich lat, rząd Republiki Czeskiej zadecydował o zakończeniu działalności Konsulatów Generalnych działających na terenie RP - ze względów ekonomicznych i w związku z wejściem Polski i Czech do strefy Schengen. Teraz zgodnie ze strategią Ambasady RCz ma powstać sieć aktywnie działających konsulatów honorowych. Poza istniejącymi już Konsulatami Honorowymi w Poznaniu i w Częstochowie, Republika Czeska zamierza otworzyć w przyszłym roku konsulaty na Dolnym Śląsku i w województwie kujawsko-pomorskim.

Nawiązuje tym samym do bogatej tradycji przedwojennych konsulatów honorowych, których działalność zakończono w latach pięćdziesiątych - ich filozofia nie odpowiadała warunkom systemu socjalistycznego.

Do funkcji konsula honorowego został przez ministra spraw zagranicznych RCz mianowany pan Jarosław Krykwiński, długoletni przedstawiciel spółki Veletrhy Brno a.s. w Polsce, który od kilkunastu lat właścicielem Agencji Promocji Eksportu, stale rozwijającej się firmy zajmującej się organizowaniem wyjazdów dla polskich przedsiębiorców na międzynarodowe targi. Agencja niemal od samego początku ściśle współpracowała z Targami Brneńskimi organizowanymi w Czechach. Od lat Jarosław Krykwiński działa na rzecz zbliżenia obu krajów, teraz jako konsul swoimi działaniami obejmie województwo śląskie i łódzkie.

Jego priorytety to gospodarka i wymiana handlowa, ale – jak sam mówi - postara się zadbać o współpracę kulturalną i sportową.

Konsulat Honorowy w Częstochowie będzie wspierał wzajemną współpracę między obu krajami, inicjatywy w zakresie kultury, handlu i przedsiębiorczości. Będzie także pomagał czeskim obywatelom, gdy będą takiej pomocy potrzebowali.

 

ZWIĄZKI CZĘSTOCHOWY Z CZECHAMI

W przeszłości Częstochowa posiadała już związki z Czechami. Na Jasną Górę przybywało co roku kilka tysięcy pielgrzymów ze Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Na początku XIX w. rzemieślnicy czescy stworzyli osadę tkaczy w Kamienicy Polskiej, położonej kilkanaście km od Częstochowy. Kiedy w 1909 r. w Częstochowie otwierano wielką Krajową Wystawę Przemysłowo – Rolniczą, jako ważną pamiątkę eksponowano pierwsze krosna przywiezione z Czech do Kamienicy Polskiej.

Przed wojną w Alejach NMP znajdował się czeski salon obuwia Bata. Marka ta była znana i ceniona nie tylko w Częstochowie ale i w kraju.

 

ZADANIA I PRZYWILEJE HONOROWEGO KONSULA

Konsula honorowego wskazują władze tego państwa, które ma on reprezentować na terenie innego kraju. Ma to ma być osoba godna tej funkcji, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, dobrze sytuowana. W odróżnieniu od konsulów zawodowych za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia - pracuje honorowo, stąd i jego nazwa. Konsul honorowy większość kosztów związanych z reprezentowaniem danego kraju w różnych oficjalnych uroczystościach, spotkaniach pokrywa z własnej kieszeni, chyba, że zawarta została umowa o zwrocie wymienionych kosztów. W krajach, w których państwo wysyłające nie jest reprezentowane przez misję dyplomatyczną, ani konsula zawodowego - konsul honorowy może być traktowany jak "oficjalny przedstawiciel" państwa i w takim charakterze zapraszany na uroczystości państwowe.

 

SyB

do góry strony