Aktualności

PREMIERA FILMU „POPIEŁUSZKO”

18.02.2009

Przed projekcją filmu w Kaplicy Matki Bożej modlono się o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie w Sali Papieskiej nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu na folder ścieżki edukacyjno-dydaktycznej „Zło dobrem zwyciężaj” organizowanego przez Jasnogórską Fundację „Pro-Patria”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego.

Na ekrany kin film wejdzie 27 lutego. Również na Jasnej Górze od tego dnia, czyli od 27 lutego, będzie można obejrzeć film – bilety będą do nabycia w Jasnogórskim Centrum Informacji. Pokazy przygotowano dla osób indywidualnych, ale również dla grup zorganizowanych ze szkół i parafii.

Patronat nad projekcją filmu „Popiełuszko” na Jasnej Górze objęli: bp Kazimierz Ryczan - krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy, przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Patronat medialny sprawują: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe Jasnej Góry, z życzliwością Redakcji Programów Katolickich TVP. Organizatorami pokazu filmowego są: Jasnogórska Fundacja „Pro-Patria”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego.


Film „Popiełuszko” według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego jest opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczymy, jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzie odważyło się domagać prawdy oraz sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące kulis tej zbrodni.

Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski z lat osiemdziesiątych. Z rozmachem odtworzone zostały m.in. strajki Sierpnia’80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają atmosferę tamtego okresu, a w filmie wzięli udział również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Zdjęcia odbyły się na terenie całej Polski, m.in. w warszawie, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Zakopanem, Bytomiu i Bartoszycach.

Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane zostały najnowocześniejsze środki i rozwiązania techniczne.

Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną księdza Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.

Producentem filmu, którego budżet wynosi niemal 12 mln zł, jest firma Focus Producers Sp. z o.o. Oprócz wkładów osób prywatnych obraz współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, a koproducentem jest IF MAX-FILM S.A.

W rolę księdza Popiełuszki wcielił się Adam Woronowicz, obok którego wystąpiła plejada polskich aktorów: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Marek Frąckowiak, Radosław Pazura, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor i Władysław Kowalski.

 

Na podstawie informacji Biura Prasowego Jasnej Góry

do góry strony