Aktualności

MASZ KLASĘ! POZWÓL WŁĄCZYĆ SIĘ DO RUCHU!

18.02.2009

Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, kierowca samochodu osobowego poruszający się w obszarze zabudowanym, zbliżający się do zatoczki autobusowej lub oznakowanego przystanku autobusowego, ma obowiązek zmniejszenia prędkości lub całkowitego zatrzymania się w celu umożliwienia autobusowi wyjazdu z zatoczki. Za złamanie tej zasady grozi kara: mandat w wysokości 200 zł.
Do udziału w akcji MPK zaprosiło częstochowską policję. Zmotoryzowane patrole wyposażone w videorejestratory będą patrolowały okolice przystanków autobusowych na terenie miasta. Policja nie określiła ostatecznego terminu swojego udziału w przedsięwzięciu. Działania w ternie wspiera intensywna kampania informacyjna. Po drogach jeździ 15 autobusów z wielkoformatowymi naklejkami z logo i hasłem akcji. Specjalne spoty radiowe wyemituje jedna z lokalnych rozgłośni radiowych.

Jak podkreślają przedstawiciele częstochowskiego MPK, w całym przedsięwzięciu chodzi o dobro pasażera, który oczekuje, że szybko i bezpiecznie dojedzie do celu. Brak uprzejmości ze strony niektórych kierowców samochodów osobowych powoduje, że autobus miejski z kilkudziesięcioma osobami na pokładzie, który chce włączyć się do ruchu, tylko na jednym przystanku w centrum miasta traci kilkanaście sekund.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie jest jednym z pierwszych w kraju (po firmach z Poznania i Szczecina), które upomniało się o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego względem pojazdów komunikacji miejskiej, a pośrednio także o prawa pasażerów.

Więcej informacji na temat akcji Masz klasę! Pozwól włączyć się do ruchu! na stronie internetowej MPK w Częstochowie www.mpk.czest.pl

 

Marcin Maranda


Uwaga, kierowcy !

Art. 18.1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mówi w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie powoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródło: ustawa Prawo o ruchu drogowym

do góry strony