Aktualności

KLUB WÓJTÓW O DELEGATURZE I KLĘSKACH ŻYWIOŁOWYCH

26.01.2009

Rozmawiano na temat przygotowania samorządów do usuwania skutków kataklizmów. Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie Zbigniew Hibner omówił przygotowania jednostek straży pożarnej do usuwania szkód po kataklizmach. Zdaniem samorządowców konieczny jest zakup plandek i drabin pożarniczych zmagazynowanych w pomieszczeniach dostepnych przez całą dobę, bo tylko one mogą zabezpieczyć domy, mające zerwane dachy. Częstochowski samorząd kupił w minionym roku 20 plandek. Gminy mają obecnie do dyspozycji po 2,3 plandeki.

Przekazano informację o konieczności aktualizacji Programu Rozwoju Subregionu Północnego, przyjęto stanowisko w sprawie ograniczenia liczby połączeń kolejowych przewozów regionalnych na terenie województwa śląskiego (we wcześniejszym komunikacie) oraz w sprawie utworzenia delegatury Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla subregionu częstochowskiego.

 

Stanowisko Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów
Regionu Częstochowskiego
w sprawie utworzenia delegatury Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla subregionu częstochowskiego

 

W związku z wdrażaniem ustawy z dnia 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, a w tym wynikającym z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2008 r o nadaniu statutu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Klub Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego wnosi o utworzenia zamiejscowej delegatury RDOŚ obsługującej subregion częstochowski.

Art. 131 ustawy przekazuje Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska szeroki zakres kompetencji, w tym między innymi przeprowadzanie ocen oddziaływania na środowisko, działania z zakresu ochrony przyrody, realizacja zadań z zakresu ekozarządzania, a także współpracę z samorządami w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i ochrony przyrody. Wielkość województwa śląskiego, potencjał zaludnienia i uprzemysłowienia jak również wyjątkowa różnorodność powoduje konieczność decentralizowania zadań nadzoru administracyjnego administracji państwa.

Regionalna centralizacja tych zadań zwiększy bariery administracyjne utrudniające realizację inwestycji prorozwojowych przy jednoczesnej niższej jakości ochrony dziedzictwa kulturowego.

Subregion częstochowski stanowi obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Chronią je parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, część subregionu włączona została do obszarów Natura 2000. Szczególnej też formie ochrony wymaga obszar źródłowy i dorzecze Warty i Pilicy wraz związanym z tym podziemnymi zasobami wody pitnej.

Jednocześnie ten obszar wymaga szeregu inwestycji prorozwojowych, zwłaszcza w zakresie komunikacji. Od ich właściwego zaplanowania zależne jest zmniejszenie negatywnej presji na środowisko. Osiągniecie kompromisu między ochroną przyrody a potrzebami rozwojowymi wymaga stałej, dobrej współpracy między Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska a samorządami terytorialnymi w sposób uwzględniający lokalną specyfikę. Jest to istotne, zwłaszcza wobec dynamicznego wzrostu osadnictwa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, powodowany m.in. przenoszeniem się tu mieszkańców aglomeracji górnośląskiej.

Przed wprowadzeniem reformy administracyjnej województwo częstochowskie miało dobrze rozwiniętą bazę instytucji chroniących środowisko. Ten potencjał do dziś dobrze służy województwu śląskiemu. Posiadamy, zatem odpowiednie zaplecze materialne i kadrowe by rozwinąć działalność delegatury RDOŚ. Szkoda, że owe argumenty nie były brane pod uwagę przed podjęciem decyzji i w tej sprawie nie przeprowadzono konsultacji z samorządami.

Ze względu na wspólnotę problemów przyrodniczych występujących na północnym obszarach województwa śląskiego wnosimy by miejscowa delegatura obejmowała swoim zakresem obsługę obszarów Jury Krakowsko-Częstochowskiej (miasto Częstochowa, powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski i zawierciański oraz powiat lubliniecki.
 

Prezes Klubu

Prezydent Częstochowy

 

Tadeusz Wrona

 

 

IL

do góry strony