Aktualności

30-LECIE CZĘSTOCHOWSKIEGO TELEFONU ZAUFANIA

07.09.2010
- Praca w Telefonie Zaufania wymaga szczególnych predyspozycji. Nie wystarczy wiedza, nie wystarczy znajomość teorii psychologii. Trzeba być otwartym, wczuć się w myśli osoby dzwoniącej. Ludzie pracujący przy słuchawce telefonu są gotowi cierpliwie wysłuchać dzwoniącego – mówił podczas uroczystej sesji inaugurującej jubileusz p.f. prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios. - Dobrze, że jest Telefon Zaufania i ludzie gotowi służyć pomocą w sytuacjach trudnych...


Z okazji Jubileuszu do Częstochowy przyjechali przedstawiciele z zaprzyjaźnionych Telefonów - z niemieckiego Pforzheim, z fińskiej Lahti, węgierskiego Szeged i ukraińskiego Lwowa.

W piątkowej sesji wzięli udział przedstawiciele władz i Rady Miasta, parlamentarzyści, Policja, szefowie częstochowskich placówek i stowarzyszeń zajmujących się różnego rodzaju pomocą, poradni psychologiczno-pedagogicznych, członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz wielu zaproszonych gości z kraju, m.in. prof. Grażyna Świątecka - Prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej, prof. Jan Łazowski – Wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Balintowskiego i prof. Marek Motyka – profesor Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Już od 30 lat dyżurni Częstochowskiego Telefonu Zaufania wysłuchują problemów mieszkańców naszego miasta. Telefon Zaufania jest swoistym barometrem nastrojów społecznych, penetruje to, co zaczyna się dziać w społeczeństwie.

Częstochowski Telefon Zaufania powstał 10 maja 1980 roku, z inicjatywy lekarza dr. Marka Sternalskiego i psychologa dr. Ireneusza Kaflika. Ten ostatni jest szefem częstochowskiej placówki do dziś. Od  30 lat CzTZ służy potrzebującym pomocy. Do Częstochowskiego Telefonu Zaufania dzwonią osoby samotne, niezrozumiałe przez najbliższych, chore, uzależnione bądź współuzależnione, wykorzystywane, z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takie, które myślą o popełnieniu samobójstwa.
Wśród dyżurujących w Częstochowskim Telefonie Zaufania są m.in. psycholodzy, pedagodzy, lekarze, socjolodzy. Przed podjęciem pracy przechodzą gruntowne przygotowanie zakończone podpisaniem deklaracji, w której zobowiązują się zachować w tajemnicy problemy swoich rozmówców. Ponadto raz w miesiącu pracownicy telefonu zaufania przechodzą specjalistyczne szkolenia, podczas których sposób rozmowy z klientem zostaje poddany ocenie grupy.

Częstochowski Telefon Zaufania czynny jest codziennie od godz. 16.00 do 6.00. Konsultanci czekają pod nr tel. 34 366 49 88 i 19288.
To jedna z nielicznych instytucji, która bezpośrednio, anonimowo, nieodpłatnie, przez 14 godzin na dobę (od 16 do 6.00), w czasie gdy inne instytucje już nie pracują, udziela wskazówek, częstokroć ratując zdesperowanych przed nieprzemyślanymi krokami. Stale pracuje w nim od 12-15 osób. 
Instytucja działa w ramach Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi i utrzymuje się dzięki finansowemu wsparciu miasta.

Częstochowski Telefon Zaufania co 5 lat święci swoje jubileusze, dotychczas zorganizowano 5 międzynarodowych konferencji. Pierwsze dwa sympozja dotyczyły problematyki patologii społecznej, trzecie - lęków współczesnego człowieka, czwarte - osoby dyżurnego telefonu zaufania, 5 – wpływu Telefonu na jakość życia częstochowian.
W tym roku tematem jubileuszowego, międzynarodowego spotkania były Znaki czasu – samotność, lęki, uzależnienia.

Właściwie od początku konsultanci Częstochowskiego Telefonu Zaufania współpracują z podobnymi telefonami w Polsce i za granicą. Przez 30 lat częstochowscy konsultanci uczestniczyli w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, we Włoszech, w Izraelu, na Węgrzech, Ukrainie.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy Częstochowę odwiedzili przedstawiciele Telefonu Zaufania z naszego partnerskiego miasta – Pforzheim. Wieloletnie kontakty Częstochowy i Pforzheim przeniosły się na różne środowiska, dzięki czemu Umowa Bliźniacza  żyje własnym życiem. W tym tygodniu będziemy obchodzić 20-lecie przyjaźni z Pforzheim, na nasze uroczystości przyjedzie sam nadburmistrz Gert Hager.

SyB
do góry strony