Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ FAS

09.09.2010
- O tym jak poważne są skutki picia alkoholu przez kobiety w ciąży trzeba wciąż mówić – powiedział otwierając dzisiejszą konferencję p.f. prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios. - Jako lekarz wielokrotnie spotkałem się z tym problemem.


O wynikach ogólnopolskich badań ankietowych GIS z 2009 dotyczących skali picia alkoholu przez ciężarne kobiety mówiła Małgorzata Nowak, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dane są niepokojące.

Do picia alkoholu w czasie ciąży przyznało się 48 proc. badanych, a więc blisko połowa. Większość robiła to rzadko, ale 3 proc. aż kilka razy w tygodniu. W dodatku część pije ilości przekraczające poziom niskiego ryzyka szkód zdrowotnych.
Badania dowodzą, że u dzieci matek, które spożywały alkohol w ciąży częściej dochodzi do komplikacji w trakcie jej trwania, przedwczesnego porodu, niskiej masy i długości ciała. Noworodki częściej niż inne dzieci otrzymują niższą ilość punktów w skali Apgar, częściej też mają wady wrodzone. Efektem picia nawet niewielkich ilości alkoholu podczas ciąży może być FAS.

Podczas konferencji rozmawiano o FAS i o tym, jak mu zapobiegać.
FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) – to różnorodne nieprawidłowości zachodzące w procesie rozwoju dziecka w okresie płodowym, będące następstwem spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne. Charakterystycznymi objawami są deformacje twarzy, problemy ze wzrostem oraz trwałe uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Dzieci z FAS mają osłabioną pamięć, kłopoty z logicznym myśleniem, zwłaszcza abstrakcyjnym i wyciąganiem logicznych wniosków, mimo posiadanej wiedzy. W związku z tym w szkole często są oceniane, jako nieprzygotowane, niesystematyczne, zaniedbujące obowiązki, co z kolei skutkuje złymi stopniami. Kłopoty z nauką idą w parze z nieodpowiednimi zachowaniami społecznymi, bowiem dzieci z FAS są niedojrzałe emocjonalnie i społecznie, przez co nie mają zdolności analizowania własnego postępowania. W okresie dorastania, jak również w dorosłym życiu, często stają się ofiarami przemocy zarówno psychicznej, fizycznej jak i seksualnej, ponieważ są niezmiernie podatne na manipulację i wykorzystywanie.
Osoby dotknięte FAS nie tylko w dzieciństwie czy dorastaniu, ale przez całe życie potrzebują nadzoru i pomocy.
Celem zorganizowanej przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie konferencji z okazji Światowego Dnia FAS jest propagowanie pierwotnej profilaktyki oraz wczesnego rozpoznawania tej jednostki chorobowej, która niestety z każdym rokiem powiększa dane statystyczne.

Za Wikipedią: Światowy Dzień FAS (ang. World FAS Day), Dzień Świadomości FASD (ang. FASD Awareness Day) – święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.

Kampania społeczna Ciąża bez alkoholu

SyB

 

do góry strony