Aktualności

SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE ZAGROŻENIEM NASZYCH CZASÓW

22.10.2013

Zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, m.in. w tzw. dopalaczach były głównym tematem konferencji adresowanej do pedagogów i szkolnych koordynatorów programów zdrowotnych, która odbyła się dziś w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Zbigniew Edward Fijałek - dyrektor Narodowego Instytutu Leków w Warszawie.
 

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk mówił jak ważna jest profilaktyka i wiedza o środkach psychoaktywnych. 

O zagrożeniach i działaniach Sanepidu powiedział Dariusz Nowicki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie 

- Wszystkie nowe substancje psychoaktywne to tylko modyfikacje starych nakotyków - mówił prof. dr hab. Zbigniew Edward Fijałek 

- Wierzę, że mądre działania profilaktyczne są w stanie ustrzec nasze dzieci przed niebezpieczeństwem uzależnienia i utraty zdrowia, a nawet życia - powiedział na początku spotkania prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Profesor Zbigniew Edward Fijałek przedstawił dwa interesujące wykłady poświęcone nowym (stale pojawiającym się na rynku) substancjom psychoaktywnym oraz sfałszowanym i nielegalnym produktom leczniczym i suplementom diety.
- Nowe, syntetyczne narkotyki zaczynają stwarzać coraz większe zagrożenie - mówił. - Ich podstawowe zalety podnoszone przez użytkowników to dostępność, cena i czystość.
Polska zajmuje niechlubne drugie miejsce (za Irlandią) w zażywaniu takich substancji. A z roku na rok narkotyków syntetycznych jest coraz więcej na rynku. Ich wielkim sprzymierzeńcem jest internet.
- W bazie mamy 320 nowych substancji. To wielkie wyzwanie. Bo my musimy nauczyć się je wykrywać, a lekarze - leczyć skutki ich zażycia.

Profesor mówił również o tzw. dopalaczach, o tym, że niestety ostatnio ten rynek - dość skutecznie zablokowany przez nowe rozwiązania prawne sprzed kilku lat - odrodził się.
Przerażające jest to, że pojawia się coraz więcej informacji o zgonach. Substancje psychoaktywne sprzedawane są w coraz to innych postaciach, m.in. nasączanych bibułek (np. z wizerunkami bohaterów kreskówek), które użytkownicy ssą lub władają pod język. Producenci zakładają, że odbiorcą mogą tu być dzieci...

O tym co zażywa nasza młodzież, o rynku dopalaczy mówiła Renata Lipnicka z częstochowskiej Poradni MONAR.
Prawne i społeczne aspekty przestępczości narkotykowej w Polsce przedstawił podinspektor Tomasz Norberciak z Wydziału do walki z przestępczością narkotykową w Komendzie Miejskiej Policji.
Przedstawicielki Powiatowej Stacja Sanitarno - Epidemiologicznej mówiły o środkach zastępczych w świetle obowiązującego prawa i ofercie PSSE dla placówek oświatowych.
Dopełnieniem dzisiejszej konferencji będą jutrzejsze warsztaty pt. „Psychologiczne mechanizmy uzależnień od substancji psychoaktywnych”, które odbędą się w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia.

Organizatorami konferencji byli Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie oraz Zespół Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Częstochowie.

SyB

do góry strony