Aktualności

ŚNIADANIE Z PRZEDSIĘBIORCAMI

10.01.2013

Możliwości finansowego wsparcia działalności eksportowej przedsiębiorstw z Częstochowy były głównym tematem dzisiejszego „Śniadania z przedsiębiorcami” w częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.


Podczas spotkania rozmawiano na temat możliwości pozyskania dotacji unijnych w 2013 roku na rozwój działalności eksportowej w ramach działania 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka "Paszport do eksportu".

- Lokalne firmy coraz odważniej wchodzą na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy z Częstochowy działają już np. w Chinach czy w Hongkongu, przez co stają się bramą dla regionalnych towarów na tamtejszym rynku i odwrotnie. Życzę wszystkim, by to spotkanie przyczyniło się do jeszcze intensywniejszej ekspansji zagranicznej rodzimych przedsiębiorców – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

O możliwościach finansowego wsparcia działalności eksportowej przedsiębiorstw z Częstochowy mówiły przedstawicielki Regionalnej Instytucji Finansującej - Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach, która będzie przyjmowała wnioski o dotacje.

- Działanie 6.1. Paszport do eksportu daje nam narzędzia, dzięki którym o wiele łatwiej można wejść na rynki docelowe. Jego głównym celem jest umożliwienie przedsiębiorcom zwiększenia udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowania powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenia rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych - wyjaśniła Agnieszka Jaszczyk.

PREZENTACJA PROJEKTU http://www.czestochowa.pl/samorzad/wydarzenia_samorzad/prezentacja-paszport-do-eksportu

O doświadczeniach wynikających z realizacji projektu mówili przedsiębiorcy, którzy pozyskali już dotację na działalność eksportową.

- Bardzo ważnym elementem zagranicznej współpracy jest bezpośredni kontakt. Dlatego należy postawić na udział w targach, czy wzajemnych wizytach zainteresowanych stron. Cały ubiegły rok wdrażaliśmy ten program i muszę przyznać, że kto raz spróbuje współpracy związanej z eksportem, ten wkrótce uzna ją za swój priorytet – mówił Wiktor Kubicki, właściciel firmy Metal z Częstochowy.

O dofinansowanie w ramach Programu mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy:
- prowadzący działalność i posiadający siedzibę na terytorium RP,
- posiadający w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złożony został wniosek o udzielenie dofinansowania udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie większy niż 30% i posiadający plan rozwoju eksportu sporządzony nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie,
lub
- którym udzielono wsparcia na przygotowanie planu rozwoju eksportu na podstawie przepisów dotychczasowych, jeżeli plan rozwoju eksportu  został pozytywnie zweryfikowany przez RIF,
- prowadzący działalność gospodarczą we wszystkich sektorach z wyjątkiem: rybołówstwa i akwakultury, w zakresie produkcji pierwotnej produktów rolnych oraz sektora górnictwa węgla.

ŁS

do góry strony