Aktualności

OBOK STADIONU ŻUŻLOWEGO ROŚNIE HALA SPORTOWA

14.03.2011

Trwa montaż trybun betonowych i montaż dźwigarów podtrzymujących konstrukcję stalową dachu nowej hali sportowej na ponad 7 tys. widzów.


Ustawiane są już schody zewnętrzne oraz stropy i ściany czwartej kondygnacji. Prace przebiegają z harmonogramem i nie występuje żadne zagrożenie terminu realizacji. Hala na Zawodziu za blisko 70 mln zł zostanie wybudowana do czerwca 2012 roku.

SIATKÓWKA I NIE TYLKO

Częstochowa od kilkudziesięciu lat słynie jako jedna ze „stolic” polskiej siatkówki. Mało jest miast legitymujących się podobną tradycją sportową, stąd duże poparcie i zainteresowanie budową hali mieszkańców Częstochowy, związków sportowych, władz miasta i parlamentarzystów. Siatkówka  ma w naszym mieście tysiące fanów towarzyszących nie tylko swojej drużynie, lecz także reprezentacji kraju, w meczach rozgrywanych w Polsce i Europie, gdzie kibice tworzą fantastyczną atmosferę na każdym meczu, promując tym samym miasto.
Hala będzie obiektem zapewniającym odpowiedni standard użytkowania zgodny z międzynarodowymi wytycznymi i normami sportowymi, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności funkcjonalnej, umożliwiającej przeprowadzenie imprez towarzyszących, np. wystawienniczo-targowych czy koncertowych.
Przyjęte rozwiązania spełniają wymogi bezpieczeństwa imprez masowych, umożliwiając przede wszystkim przeprowadzenie halowych zawodów sportowych (wiodącą dyscypliną jest siatkówka) zgodnie z wymaganiami odpowiednich krajowych związków i międzynarodowych federacji sportowych, dla imprez o randze międzynarodowej. W szczególności dotyczy to : FIVB, FIBA, EHF.
Rozwiązania przestrzenne zagwarantują uzyskanie właściwych certyfikatów tych organizacji, umożliwiając przeprowadzenie międzynarodowych imprez sportowych najwyższej rangi (Mistrzostwa  Europy, Mistrzostwa Świata).
W obiekcie możliwe będzie również prowadzenie :
cyklicznych zawodów sportowych miejskich, wojewódzkich oraz ogólnopolskich, w tym również dla osób niepełnosprawnych
zajęć edukacyjnych wychowania fizycznego w trybie codziennych zajęć szkolnych młodzieży
okresowych zajęć sportowo - rekreacyjnych dla młodzieży i dorosłych, w tym również dla osób niepełnosprawnych
okazjonalnych imprez widowiskowych (koncertów oraz festiwali)

Uzupełniającym programem obiektu jest organizacja targów i imprez wystawienniczych służących promocji firm i prezentacji produktów (np. giełdy, aukcje i kiermasze).

CO BUDUJEMY

Hala będzie 4 kondygnacyjnym budynkiem z jednoprzestrzenną salą wielofunkcyjną – areną o wymiarach 58x38 m, dysponować będzie widownią o pojemności do 7.100 widzów siedzących (razem z miejscami na trybunach teleskopowych)
Wokół areny rozmieszczono funkcje towarzyszące – na parterze kasy, foyer, restauracja z zapleczem, część prasowa z salą konferencyjną i barem, pokoje sędziów, trenerów, szatnie, sanitariaty zawodników, magazyny i cztery sale treningowe.
Na I-szym piętrze (II-ej kondygnacji) dominującą funkcją jest galeria komunikacyjna, na której przewidziano przestrzenie mogące pełnić funkcje towarzyszące  (szatnie, handel, ekspozycje).
Na III-ej kondygnacji – administracyjnej zlokalizowano pomieszczenia biurowe oraz zespół pomieszczeń odnowy biologicznej, z zapleczem - szatniami i umywalniami.
Na ostatniej, IV-tej kondygnacji zaplanowano loże honorowe VIP, pomieszczenie dowodzenia, stanowisko dla reżysera, nagłośnieniowca, spikera i komentatora, a także kawiarnię z zapleczem. Na kondygnacji tej umieszczono również dwie sale konferencyjne.
W cały budynku przewidziano toalety dla widzów oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Obiekt będzie włączony do infrastruktury technicznej w zakresie zasilania w energię elektryczną, wodę oraz odprowadzenie ścieków.

SZCZEGÓŁY NA TEMAT HALI

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Priorytet VI : Zrównoważony rozwój miast.
Działanie 6.1 : Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu.
Projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Subregionu Północnego.

Wartość projektu: 69.165.885,67 zł
Dofinansowanie z Programu Rozwoju Subregionu Północnego: 29.519.547,34 zł

W ubiegłym roku częstochowska hala została zakwalifikowana do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na rok 2010 i na jej budowę miasto otrzymuje 15 mln zł z ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

 Hala jest zlokalizowana na działce Gminy, na terenie o powierzchni ponad 3,27 ha przy ul. Żużlowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Stadionu Żużlowego.

Parametry określające wielkość obiektu :
- powierzchnia zabudowy hali: 9.380,64 m2
- powierzchnia całkowita: 21.263,53 m2
- wielkość areny: 58 m x 38 m
- liczba miejsc : 7.000

Zadanie jest realizowane w systemie zaprojektuj i wykonaj obiekt.

Wykonawcą zadania jset konsorcjum firm :
1. UNIBEP S.A. - lider z siedzibą 17-100 Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 19
2. TAMEX Obiekty Sportowe S.A. - konsorcjant z siedzibą 00-355 Warszawa, ul. Tamka 38
3. S.P.A.K. – Studio Projektowe – konsorcjant z siedzibą 02-634 Warszawa, ul. Miłobędzka 23

Inżynier Kontraktu – Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne „Wudimeks” Sp. z o.o. z siedzibą 42-200 Częstochowa, ul. Armii Krajowej 60/62.
Do końca roku 2009 została opracowana dokumentacja projektowa (koncepcja oraz projekt budowlany).
Pracom koncepcyjnym i projektowym towarzyszyły szeroko prowadzone konsultacje społeczne, ze sportowcami, związkami sportowymi, kibicami.
Uzyskano wszelkie uzgodnienia oraz decyzję pozwolenia na budowę, co pozwoliło na przekazanie placu budowy Wykonawcy w dniu 18.03.2010 r.


TJ

do góry strony