Aktualności

NOWA LINIA AUTOBUSOWA NR 16

05.04.2024

6 kwietnia zostanie uruchomiona w Częstochowie nowa linia komunikacji miejskiej, która będzie kursować w relacji Sucharskiego – Bialska.

Będzie ją obsługiwało częstochowskie MPK. Otrzymała numer 16, a jej trasa w obu kierunkach będzie przebiegała ulicami: Sejmową, Ludową, Narcyzową, Pileckiego, Michałowskiego, aleją Wyzwolenia, aleją Armii Krajowej, Dekabrystów, Okulickiego, Nowobialską, Wrocławską, św. Pawła, Odrodzenia, Rybacką i Zakopiańską.

- Uruchomienie linii 16 jest silnym akcentem działającym na rzecz poprawy dostępności do komunikacji miejskiej, działamy przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidujemy „białe plamy” na mapie sieci komunikacyjnej naszego miasta. Pod tym względem trasa linii 16 jest niezwykle wydajna, gdyż jej połowa przebiega przez odcinki dotychczas pozbawione komunikacji. Dodam, że nie jest to ostatni etap tego typu działań - komentuje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Przez większość dnia, od poniedziałku do soboty, autobusy linii 16 będą pojawiały się na przystankach co pół godziny, a wieczorami w dni robocze i soboty, jak również w sobotnie poranki i większość dnia w niedzielę, częstotliwość wyniesie 45 minut, a w niedziele rano – 80 minut.

Ze względu na wąskie osiedlowe uliczki i sam fakt rozszerzenia sieci komunikacyjnej do części miasta, które dotąd były pozbawione transportu publicznego, linię nr 16 będą obsługiwały autobusy o mniejszej pojemności, krótsze od znanych pasażerom z innych linii. Niemniej również i one będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Sieć częstochowskiej komunikacji z dnia na dzień zyska 6,5 km nowych odcinków tras oraz 22 nowe przystanki. To największa tego typu jednorazowa zmiana od 1977 roku, gdy miasto zwiększyło swój obszar administracyjny. Autobusy MPK powracają na ulicę Sejmową po blisko 21 latach przerwy, odkąd latem 2003 roku z komunikacji miejskiej zrezygnowała gmina Kłobuck. Z kolei na ulicach: Narcyzowej, Wrocławskiej, św. Pawła, Odrodzenia, Rybackiej i Zakopiańskiej będzie to absolutny debiut publicznego transportu zbiorowego.

Linia nr 16 zapewni bezpośrednie skomunikowanie z liniami tramwajowymi nr 1, 2 i 3 oraz autobusowymi nr 10, 13, 15, 22, 24, 25, 28, 29 i 32. Szczególnie korzystne będą przesiadki „drzwi w drzwi” z tramwajami wzdłuż alei Armii Krajowej.

Na podstawie informacji z Wydziału Inżynierii Miejskiej i Kontroli UM

do góry strony