Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 lipca 2015
Zbliża się szczyt pielgrzymkowy i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku do Częstochowy wejdzie ponad 100 tys. pątników. Miasto, jak co roku, opracowało szczegółowy plan zabezpieczeń pielgrzymek.
[zdjęcie aktualności]
30 lipca 2015
Prezydent Miasta Częstochowy oraz częstochowski Zarząd Okręgowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają 1 sierpnia na obchody 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
[zdjęcie aktualności]
30 lipca 2015
Od sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie obowiązywać zacznie bezgotówkowa wypłata świadczeń. Nowy system ma ułatwić dostęp do wypłat podopiecznym ośrodka.
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2015
3 sierpnia wyścig kolarski 72. Tour de Pologne dotrze do Częstochowy. Będą zmiany w organizacji ruchu drogowego.
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2015
29 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" na promocję wydawnictw poświęconych Halinie Poświatowskiej, znakomitej polskiej poetce-częstochowiance, która w tym roku obchodziłaby swoje 80 urodziny.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 lipca 2015
Częstochowa otrzymała 250 tysięcy złotych dofinansowania dwóch dziennych domów Senior-WIGOR. Środki pochodzą z Programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
WIĘCEJ
27 lipca 2015
W dniach 22 sierpnia i 21 listopada w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany zostanie odbiór odpadów problemowych/niebezpiecznych
WIĘCEJ
28 lipca 2015
28 lipca o godz. 19.00 w Odwachu, w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje”, odbędzie się kolejne spotkanie z fotografią. Tym razem zagłębimy się w fotografię architektury i krajobrazu. Naszymi gośćmi będą Juliusz Sokołowski i Tomasz Gębuś. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.