Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców od 9 marca zaczną obowiązywać zmiany w Regulaminie Pracy Urzędu Miasta Częstochowy, zgodnie z którymi w piątki wydłuży się o pół godziny obsługa interesantów w 10 jednostkach organizacyjnych UM.
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
26 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi tworzeniem budżetu partycypacyjnego.BUDŻET PARTYCYPACYJNY - USPRAWNIENIA
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Miasto ogłosiło przetargi na budowę trzech boisk wielofunkcyjnych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 36 oraz Gimnazjum nr 16 w Częstochowie. Po wyłonieniu wykonawców prace mają potrwać ok. 4 miesięcy. W 2015 roku ma w sumie powstać 9-10 kolejnych boisk przy szkołach.
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2015
Od niedzieli, 1 marca z uwagi na wnioski pasażerów zmienią się nieznaczne godziny odjazdów tramwajów i autobusów linii nr 11, 14, 19, 21, 23, 25, 35, 36 i 53.
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Ponad 500 okien wymienionych zostanie w tym roku w częstochowskich placówkach oświatowych. Właśnie ogłoszony został miejski przetarg w tej sprawie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 lutego 2015
Znamy już laureata I nagrody konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii.
WIĘCEJ
26 lutego 2015
Po Częstochowie będzie jeździł kolejny zabytkowy tramwaj. Jego remont to efekt społecznej pracy Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz pracy załogi MPK. Z obu grupami 26 lutego na terenie zajezdni MPK spotkał się prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
WIĘCEJ
26 lutego 2015
Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasta Częstochowy w 2015 roku z zakresu kultury fizycznej. Z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel w sumie 4 mln zł.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

WEEKEND Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28
 
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.