Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
13 października 2015
Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla nauczycieli za szczególne osiągnięcia otrzymało z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej 114 osób.
[zdjęcie aktualności]
13 października 2015
6 ton plastikowych nakrętek zebrały m.in. placówki oświatowe biorące udział w akcji „Nakrętkowa Częstochowa”. W sali sesyjnej Urzędu Miasta podsumowano we wtorek, 13 października już jej czwartą edycję i zainaugurowano kolejną.
[zdjęcie aktualności]
13 października 2015
Ruszyła sprzedaż biletów na kulminacyjny koncert Festiwalu JAZZtochowa. 31 października o godz. 19 wystąpią w kolejności: grupa GRAAL prezentująca premierowo album „czarne 13”oraz światowej sławy wokalistka Neneh Cherry z zespołem Rocketnumbernine.
[zdjęcie aktualności]
13 października 2015
Loża Częstochowska Business Centre Club oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. zapraszają na kolejne szkolenie w ramach cyklu Akademia Biznesu. Tym razem tematem są współczesne cyberzagrożenia.
[zdjęcie aktualności]
12 października 2015
11 października 1967 roku zmarła Halina Poświatowska. W rocznicę śmierci, na rodzinnym grobowcu wybitnej poetki przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze. Podsumowano także dedykowany pisarce projekt „Haśka. Poświatowska in art”.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
13 października 2015
W związku z realizacją VI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA” Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych i Urząd Miasta Częstochowy przy współpracy z GIODO zapraszają 28 października na konferencję pt. „Ochrona danych osobowych w XXI ...
WIĘCEJ
12 października 2015
Nie poszli spać, nie nudzili. W sobotę, po 11 latach Częstochowę rozgrzała znów październikowa Noc Kulturalna. Była muzyka, sztuki wizualne, teatr, film, taniec i cały ogrom atrakcji uciekających przed wszelką klasyfikacją.
WIĘCEJ
9 października 2015
Od piątku do niedzieli w Częstochowie trwał III Kongres Rad Młodzieżowych, w którym wzięło udział ok. 100 reprezentantów młodzieżowych rad miast z 23 ośrodków. Po spotkaniach w Słupsku i Włocławku, młodzi samorządowcy spotkali się w mieście, w którym 25 lat temu powołano do życia pierwszą ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.