Nowe
17 kwietnia 2014
18 kwietnia 2014
Ponad 9 mln złotych dofinansowania na inwestycje drogowe przyznał Częstochowie Zarząd Województwa Śląskiego.
18 kwietnia 2014
Dobiegł końca konkurs fotograficzny „Zabytkowe miejsca mojej miejscowości” organizowany w ramach projektu „Zabytkowa Częstochowa”.
17 kwietnia 2014
Zanim na dobre rozkręcą się letnie imprezy z muzyką alternatywną, warto wpaść na festiwalowy „before” czyli Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka OFF. Częstochowianie kochają tę imprezę już od kilku lat.
16 kwietnia 2014
W Hali Sportowej Częstochowa 11 czerwca odbędzie się kolejne duże wydarzenie sportowe: mecz piłki ręcznej kobiet Polska – Czarnogóra w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
15 kwietnia 2014
W Szkole Podstawowej nr 48 w częstochowskiej dzielnicy Północ zaprezentowano pilotażowy program monitorowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży, oparty na systemie teleopieki medycznej. Sesje z dietetykiem będą odbywać także uczniowie sąsiadującego z SP 48 – Gimnazjum nr 3.
WIĘCEJ
17 kwietnia 2014
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. 11 maja zapraszamy na Dzień Otwarty do CzPK.
WIĘCEJ
15 kwietnia 2014
Miasto ogłosiło dwa przetargi na remont dachów w jedenastu miejskich instytucjach. Większość prac powinna zostać zrealizowana do końca wakacji.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchu
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.