Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
29 lipca 2016
MZDiT w Częstochowie informuje, że po krótkiej przerwie drogowcy wracają do realizacji rozpoczętych już inwestycji. Już wkrótce, 1 sierpnia rozpoczną też przebudowę ul. Sobieskiego.
[zdjęcie aktualności]
29 lipca 2016
MZDiT informuje, że z powodu przebudowy ulicy Sobieskiego - od ul. Nowowiejskiego do Skweru Sokołów - od poniedziałku w śródmieściu przez ok. 3 miesiące zmienią trasy linii nr 11, 12, 16, 21, 22, 23, 31, 69 i N3.
[zdjęcie aktualności]
29 lipca 2016
Częstochowska Masa Krytyczna zaprasza rowerzystów na kolejną "szprychówkę", która odbędzie się - tradycyjnie - w ostatni piątek miesiąca - 29 lipca o godz. 18.00 na placu Biegańskiego.
[zdjęcie aktualności]
29 lipca 2016
Rozpoczynamy Konkurs „Częstochowski Aktywny Senior” organizowany przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Centrum Wolontariatu dla Seniorów z inicjatywy Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2016
Setki tysięcy pielgrzymów wzięło udział się w Częstochowie w mszy św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przewodniczył jej Ojciec Święty Franciszek. Uroczystość, którą zabezpieczało m.in. 8 tysięcy policjantów, a także służby administracji rządowej i samorządowej, przebiegła spokojnie i ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 lipca 2016
Trwają przygotowania do wizyty papieża Franciszka w Częstochowie. Ścisłe centrum miasta jest czasowo wyłączone z ruchu. Jutro o godzinie 10.30 rozpocznie się Msza Święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
WIĘCEJ
27 lipca 2016
Na uroczystość związaną z wizytą papieża Franciszka oraz częstochowskie imprezy towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży miasto wydało i dystrybuuje specjalne materiały informacyjne i promocyjne.
WIĘCEJ
27 lipca 2016
1 sierpnia o godz. 17.00 rozpoczną się częstochowskie uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po mszy świętej w Kościele Akademickim w III Alei Najświętszej Maryi Panny, nastąpi przemarsz pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.