Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Małgorzata Mruszczyk została powołana na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Wcześniej na to stanowisko zarekomendowała ją komisja konkursowa.
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal podczas rozgrywanych w Argentynie, siatkarskich mistrzostw świata kadetów. Do sukcesu przyczynił się częstochowianin Dawid Woch. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, otrzymał gratulacje od władz Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Częstochowianin Konrad Graczyk wywalczył stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2014/2015. Tego osiągnięcia gratulowały mu dziś władze miasta.
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Na czwartkowej sesji Rady Miasta częstochowscy radni podjęli decyzję o zmianach w budżecie i zwiększeniu wydatków m.in. na dwie inwestycje drogowe. Chodzi o wprowadzone do budżetu zadanie przebudowy ul. św. Rocha i dodatkowe środki na budowę drogi przez specjalną strefę ekonomiczną Euro-Park ...
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od wtorku 1 września zmianie ulega rozkład jazdy linii nr 21.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
19 sierpnia 2015
Rozpoczynają się 23. Dni Częstochowy. Główne wydarzenia zaplanowano na sobotę i niedzielę (29-30 sierpnia). Będą koncerty, rajdy pojazdów zabytkowych i wiele innych atrakcji. W związku z koncertami, które odbędą się na pl. Biegańskiego wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu.
WIĘCEJ
25 sierpnia 2015
Częstochowscy speedrowerzyści zdobyli aż pięć medali podczas mistrzostw świata w Anglii. To jeden z największych sukcesów w ich karierze.
WIĘCEJ
19 sierpnia 2015
W niedzielę, 30 sierpnia od godz. 13.00 zapraszamy na Plac Biegańskiego na Miejski Dzień Inteligentnej Energii. Będą pokazy doświadczeń laboratoryjnych, autobus energetyczny, energorower i wiele innych atrakcji.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.