Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Częstochowa zyskała swój pierwszy festiwal filmowy. W październiku to w naszym mieście odbędzie się 13 edycja Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Projekt muzyków Republiki „Nowe sytuacje” (z udziałem Tymona Tymańskiego), Fisz Emade oraz częstochowska kapela Radios in Motion to pierwsi artyści, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej Frytce Off. Dwudniowy festiwal kultury alternatywnej już w czerwcu.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na wnioski pasażerów od środy, 1 kwietnia nastąpią nieznaczne korekty godzin odjazdu na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz na linii autobusowej nr 11.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Tradycyjnie w przedświąteczny weekend, w III Alei Najświętszej Maryi Panny odbywał się Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach targowych można było kupić świąteczne ozdoby i lokalne specjały. Były też degustacje i pokazy przygotowane przez wystawców.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
W Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbędzie się XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Rywalizacja potrwa od 31 marca do 1 kwietnia.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 marca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie ogłosił zapytania ofertowe dotyczące wykonania zadań, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego.
WIĘCEJ
27 marca 2015
W związku z prowadzonym remontem nawierzchni, od soboty 28 marca zamknięte będzie skrzyżowanie ul. Warszawskiej z ul. Cmentarną. Kierowcy pojadą objazdami.
WIĘCEJ
26 marca 2015
116 sportowców, trenerów i działaczy otrzymało nagrody i wyróżnienia Miasta Częstochowy za wybitne osiągnięcia sportowe w 2014 roku.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.