Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Znamy już szczegóły miejskich imprez plenerowych, jakie odbędą się w tym roku w Częstochowie. Oprócz dużej festiwalowej dawki hip-hopu, reggae i muzycznej alternatywy w wydaniu międzynarodowym, będzie można posłuchać także m.in. koncertu poświęconego Januszowi Gniatkowskiemu czy retro-szlagierów ...
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Studenci rządzą Częstochową. Dziś przejęli klucze do bram miasta.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
25 maja w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się Gala podsumowująca II edycję Projektu Informacyjno-Promocyjnego „Młodzi-Kreatywni”, realizowanego w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Tworzenia Nowych Miejsc Pracy w Częstochowie na lata 2013-2018.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza pracodawców do udziału w programie aktywizacji zawodowej bezrobotnych absolwentów niepełnosprawnych "JUNIOR", który adresowany jest do osób do 30 roku życia z orzeczonym znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie rozpoczął realizację Programu Aktywizacja i Integracja (PAI) pod nazwą „Praca to jest to” finansowanego ze środków Funduszu Pracy.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
22 maja 2015
26 maja w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu odbędzie się spotkanie zespołu ds. komunikacji rowerowej w mieście. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
WIĘCEJ
22 maja 2015
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza na Marsz Różowej Wstążki „Bądź zdrowa mamo…”, który odbędzie się 26 maja. Rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Daszyńskiego i podąży w kierunku Placu Biegańskiego aby wesprzeć kobiety w walce z chorobą.
WIĘCEJ
21 maja 2015
Kilkudziesięciu samorządowców z częstochowskiego subregionu wzięło udział w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.