Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
17 grudnia 2018
Swój jubileusz świętował podczas koncertu galowego w Filharmonii Częstochowskiej. Zespół pielęgnujący folklorystyczne tradycje jest m.in. laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury oraz ministerialnego wyróżnienia ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
[zdjęcie aktualności]
17 grudnia 2018
Pisarz i publicysta odebrał to miejskie wyróżnienie 15 grudnia podczas swojego benefisu w Ratuszu. Związany z Częstochową członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich kończy w tym roku 85 lat.
[zdjęcie aktualności]
17 grudnia 2018
W co drugi miesiąc przyszłego roku, w każdy ostatni czwartek miesiąca od 10 do 14, w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 dyżurować będą pracownicy biura terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
[zdjęcie aktualności]
17 grudnia 2018
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem, do Częstochowy dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Jego płomień, podczas tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych, będą mogli odebrać wszyscy chętni.
[zdjęcie aktualności]
17 grudnia 2018
W tradycyjnym już, bo rozgrywanym po raz czwarty turnieju piłki nożnej halowej jednostek miejskich najlepsi okazali się pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA, wyprzedzając Urząd Miasta oraz Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
14 grudnia 2018
Częstochowska Organizacja Turystyczna zaprasza na XII Targi Bożonarodzeniowe ,,Gwiazdkowa Aleja". Potrwają od 19 do 23 grudnia.
WIĘCEJ
14 grudnia 2018
Posiedzenie samorządowców z całego kraju odbywa się 14 grudnia w naszym Ratuszu. W porządku obrad m.in. przygotowanie do spotkania z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie cen energii elektrycznej oraz sporządzenie opinii do szeregu projektów ustaw.
WIĘCEJ
14 grudnia 2018
W auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej podsumowano 9. edycję Tygodnia Lokalnych Branż Zawodowych. W czasie spotkania nagrodzono pracodawcę, który w sposób szczególny wspiera rozwój szkolnictwa zawodowego.
WIĘCEJ
14 grudnia 2018
Głownym punktem obrad czwartkowej sesji będzie głosowanie nad zgłoszonymi poprawkami do projektu budżetu oraz budżetem miasta na 2019 rok, a także podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2033.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK