Nowe
28 lipca 2014
Przez trzy dni miłośnicy hip-hopu bawili się podczas tegorocznej edycji festiwalu Hip-Hop Elements. Na finałowych koncertach na placu Biegańskiego tradycyjnie pojawiło się kilka tysięcy fanów gatunku.
28 lipca 2014
1 sierpnia o godz. 17.00 Urząd Miasta Częstochowy i częstochowski Zarząd Okręgowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
28 lipca 2014
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że 30 lipca od godz. 9.00 w związku z budową bezkolizyjnego skrzyżowania drogi DK-1 z DK-46 zostanie zamknięty odcinek al. Jana Pawła II - od Ronda Trzech Krzyży w kierunku Katowic.
25 lipca 2014
Miasto Częstochowa otrzyma dofinansowanie w kwocie 3 mln 745 tys. zł do trwającej przebudowy mostu drogowo-tramwajowego nad Wartą w ciągu alei Pokoju w Częstochowie. To środki przyznane z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa stanowiące 50% wartości inwestycji. Dzięki korzystnemu ...
25 lipca 2014
Około 100 osób – uczestników pilotażowego projektu „Schematom STOP!...” oraz ich gości wzięło udział w festynie rodzinnym „Rodzina to My”, który odbył się w piątek na Starym Rynku.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
25 lipca 2014
W związku z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz wprowadzeniu funkcji doradcy klienta, od 1 sierpnia 2014 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie nastąpią zmiany organizacyjne w zakresie obsługi osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
WIĘCEJ
25 lipca 2014
Regionalna Izba Przemysłowo- Handlowa w Częstochowie już po raz XIV organizuje Konkurs „Jurajski Produkt Roku”
WIĘCEJ
28 lipca 2014
Przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów ponownie spotkali się w Urzędzie Miasta, by rozmawiać o najważniejszych potrzebach osób starszych.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.