Nowe
22 lipca 2014
Częstochowska spółka Jawo od roku współpracuje z japońskim gigantem branży spożywczej - Ajinomoto Frozen Foods. Dziś w Pulsie Biznesu pojawiła się informacja, że częstochowska i tokijska firma chcą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo pod nazwą Ajinomoto Jawo Sp. z o.o.
22 lipca 2014
W związku z trwającymi pracami nad wyznaczeniem obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązało Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze do wykonania badań pH gleb, które posłużą jako jedno z kryteriów do ustalenia powierzchni objętych specjalną ...
21 lipca 2014
Na placu Biegańskiego pojawiła się, wspierająca walkę z lipcowymi upałami, kurtyna wodna.
21 lipca 2014
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że z powodu wymiany torowisk przez PKP, od 22 lipca zostaną zamknięte dla ruchu kołowego przejazdy kolejowe w ciągu ulic Torowej oraz Przestrzennej.
21 lipca 2014
Do 10 sierpnia na placu Biegańskiego można oglądać wystawę fotografii przyrodniczej „Natura 2000 w województwie śląskim” pokazywaną w ramach projektu „W plecaku z Naturą – propagowanie spotkań z przyrodą”, realizowanemu wspólnie przez Fundację Przyroda i Człowiek oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 lipca 2014
Masz ciekawy pomysł, który mógłby zostać zrealizowany w naszym mieście? A może chciałbyś coś zmienić w swojej dzielnicy? Plac zabaw, park, ścieżka rowerowa, deptak a może siłownia pod chmurką? Od dziś możesz zgłaszać propozycje zadań, które zostaną sfinansowane z miejskiego budżetu.
WIĘCEJ
18 lipca 2014
Produkująca markową odzież włoską, firma Fashion Lady, od niedawna ma swój oddział w Częstochowie. Rozwijające się przedsiębiorstwo poszukuje pracowników z doświadczeniem krawieckim.
WIĘCEJ
18 lipca 2014
Już od kwietnia do Częstochowy przybyło kilka tysięcy pątników z całego kraju, choć szczyt pielgrzymkowy jeszcze przed nami. Miasto jak co roku przygotowało plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek, zadbało o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz sprzątanie.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.