Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
4 września 2015
Nowoczesny obiekt to niejedyna inwestycja na terenie szkoły noszącej imięPolskich Olimpijczyków. W placówce wyremontowano również sanitariaty.
[zdjęcie aktualności]
4 września 2015
NZOZ INTER-MED zaprasza wszystkich, którzy chcą schudnąć, dowiedzieć się jaką dietę stosować przy swoich schorzeniach, czy jak się odżywiać i co robić by żyć zdrowo na Bezpłatne Porady Dietetyczne.
[zdjęcie aktualności]
2 września 2015
W sobotę, 5 września zapraszamy do Altany w Parku im. Stanisława Staszica na kolejną odsłonę ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". „Lalkę” czytać będą m.in. częstochowscy parlamentarzyści, aktorzy, sportowcy, radni i dziennikarze.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2015
MZDiT informuje, że w związku z organizacją w Częstochowie XXIV Krajowej Wystawy Rolniczej i XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej w dniach 4-6 września wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego.
[zdjęcie aktualności]
3 września 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie w związku z prowadzonymi na terenie miasta pracami drogowymi przedstawia zbiorczą informację o aktualnych na dzień 3 września zmianach w przebiegu tras linii autobusowych
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
2 września 2015
W najbliższy weekend odbywać się będzie w Częstochowie XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza. Po raz 16. współtworzyć ją będą Dni Europejskiej Kultury Ludowej, przygotowane tradycyjnie przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Regionalny Ośrodek Kultury.
WIĘCEJ
1 września 2015
Uroczystością ku czci Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego rozpoczęły się w Częstochowie obchody 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
WIĘCEJ
1 września 2015
Ponad 28 tys. uczniów i 5 tys. przedszkolaków rozpoczęło naukę w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzącym jest Miasto Częstochowa.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.