Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
6 maja 2015
16 par świętowało dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. Trzy z nich przeżyły wspólnie w związku małżeńskim dłużej niż 50 lat.
[zdjęcie aktualności]
6 maja 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza do udziału w projekcie „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Mieście Częstochowa i powiecie częstochowskim (I)”.
[zdjęcie aktualności]
6 maja 2015
W tym roku Częstochowa świętuje jubileusz 80-lecia urodzin Haliny Poświatowskiej. Poetka, drukowana w dziesiątkach języków przekładów zagranicznych, urodziła się w naszym mieście jako Halinka Myżanka i tu spoczywa na cmentarzu św. Rocha. W maju miasto przygotowuje dedykowaną jej, artystyczną, ...
[zdjęcie aktualności]
6 maja 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił trzy zapytania ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla rozbudowy ul. Bór od DK-1 do ul. Jagiellońskiej, budowy ul. Złotej oraz przebudowy mostu nad rzeką Stradomką w ciągu alei Niepodległości.
[zdjęcie aktualności]
6 maja 2015
Zaproszenie na częstochowskie obchody 70. rocznicy końca II wojny i ostatecznej kapitulacji faszystowskiej III Rzeszy. Odbędą się one w piątek 8 maja na placu Pamięci Narodowej. Początek polowej mszy św. o godz.10, ok. godz. 10.45 dalsza część uroczystości z apelem poległych.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
5 maja 2015
W Częstochowie gościł ambasador Kazachstanu. Odwiedził lokalne firmy oraz spotkał się w Ratuszu z przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał o możliwościach współpracy i wymiany doświadczeń.
WIĘCEJ
5 maja 2015
W budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Żabiej powstanie centrum multimedialne. To jedno z miejskich zadań realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Urząd Miasta ogłosił przetarg na przebudowę dwóch sal dydaktycznych, w których mieścić się będzie nowa pracownia.
WIĘCEJ
5 maja 2015
Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. oraz Loża Częstochowska Business Centre Club zapraszają na trzecie szkolenie w ramach cyklu Akademia Biznesu. Tematem spotkania będzie „Prawo pracy w pierwszej połowie 2015 roku”.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.