Nowe
30 października 2014
Już po raz drugi częstochowskie przedszkolaki uczestniczyły w Przeglądzie Piosenki o Zdrowiu. Dziś, 30 października w Miejskim Dom Kultury odbył się finał tej imprezy.
30 października 2014
9 listopada w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się II edycja „Częstochowskiego Dnia Sportu”. Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje.
21 października 2014
Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec oraz firma audytorsko-doradcza KPMG zapraszają na bezpłatną konferencję „Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzyja małym i średnim inwestorom”.
30 października 2014
W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja inaugurująca II edycję projektu „Młodzi-Kreatywni”, realizowanego w ramach Programu wspierania przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy w Częstochowie na lata 2013-2018.
29 października 2014
Hala Sportowa Częstochowa wzbogaca się o kolejne sportowe trofea i pamiątki, z których tworzy wystawę dla odwiedzających. Najnowszy nabytek to pas mistrzowski Andrzeja Gołoty, który bokser, po swojej pożegnalnej walce, przekazał prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 października 2014
W sali sesyjnej Urzędu Miasta podsumowano konkurs edukacyjny „Eko-zwierz” zorganizowany przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.
WIĘCEJ
29 października 2014
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie oraz Gminne Centrum Pracy w Koniecpolu informują, że 3 listopada rozpoczną się nabory wniosków o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej oraz w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla osób bezrobotnych ...
WIĘCEJ
29 października 2014
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z dniem Wszystkich Świętych nastąpi zmiana organizacji ruchu w pobliżu nekropolii. Jak co roku dodatkowo uruchomione zostaną cztery specjalne linie autobusowe.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.