Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
31 sierpnia 2015
1 września o dziewiątej rano uroczystością ku czci Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego rozpoczną się w Częstochowie obchody 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
[zdjęcie aktualności]
31 sierpnia 2015
Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie informuje, że od 1 września, w związku ze zmianą przepisów ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego przyjętej przez Sejm 10 października 2014 roku, odpisy skrócone i zupełne z ksiąg archiwalnych, sporządzonych przed 1 marca br. będą wydawane w ciągu siedmiu dni ...
[zdjęcie aktualności]
31 sierpnia 2015
Najładniej zaaranżowany balkon znajduje się przy ul. Mościckiego na Parkitce. Jego właścicielka pani Agnieszka Wolska otrzymała I nagrodę w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta.
[zdjęcie aktualności]
31 sierpnia 2015
Tegoroczna edycja Dni Częstochowy okazała się wyjątkowo barwna. Mieszkańcy miasta bawili się m.in. podczas koncertów gwiazd i Festiwalu Kolorów - był też rajd pojazdów zabytkowych, bezpieczne wyścigi, czy święto Inteligentnej Energii.
[zdjęcie aktualności]
31 sierpnia 2015
Film realizowany w ramach międzynarodowego projektu Cross Cultural Project otrzymał II nagrodę w kolejnej edycji konkursu filmowego organizowanego przez fundację Centropa oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
28 sierpnia 2015
W ramach Dni Częstochowy w Filharmonii Częstochowskiej wręczono po raz kolejny nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury oraz Mecenasa Kultury.
WIĘCEJ
28 sierpnia 2015
Zapraszamy wszystkich organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych do naklejania plakatów promocyjnych na nowym słupie ogłoszeniowym, który pojawił się przy częstochowskich „kwadratach”. Można z niego korzystać bezpłatnie.
WIĘCEJ
28 sierpnia 2015
Od 1 stycznia 2016 roku w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej będzie jeszcze bezpieczniej. Miejski przewoźnik, podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni MPK, poinformował o realizacji nowego projektu.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.