Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2015
Mimo że Raków Częstochowa nie awansował do I ligi, stadion przy ul. Limanowskiego zostanie – w przerwie rozgrywek – częściowo zmodernizowany - zgodnie z zaleceniami PZPN, wydanymi na okoliczność ewentualnego awansu na wyższy szczebel ligowy. Taką decyzję – na wniosek prezydenta - podjęli ...
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2015
Wodociągi Częstochowskie zachęcają wszystkich mieszkańców miasta do picia wody z kranu. W tym celu udostępniły specjalny saturator, który będzie serwował kranówkę podczas letnich imprez miejskich. Spółka przygotowała również kurtynę wodną, która ochłodzi częstochowian w czasie największych upałów.
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2015
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zainwestować w Częstochowie i stworzyć tzw. centra usług wspólnych skorzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Uchwałę w tej sprawie przyjęli częstochowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2015
„Marka częstochowskie – lubię TO!” – to hasło przewodnie sobotniego pikniku rodzinnego na Placu Biegańskiego.
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2015
W związku z przypadkami miejscowego wystąpienia Barszczu Sosnowskiego na terenie Częstochowy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Roślina powoduje uczulenie na promienie słoneczne w formie oparzeń na skórze pozostawiających blizny.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
3 lipca 2015
Na prośbę szkolnej społeczności częstochowscy radni uchylili podczas wczorajszej sesji dotychczasowe imię Szkole Podstawowej nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi. Patronem szkoły był gen. Zygmunt Berling.
WIĘCEJ
3 lipca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił przetargi na przebudowę mostu nad rzeką Brzezinką i przebudowę ulic: Poselskiej, Rutkiewicz Zimowej, Lotosu i odcinka ulicy Przyjemnej.
WIĘCEJ
1 lipca 2015
Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne opublikowało harmonogram odbioru odpadów w miesiącach lipiec - grudzień 2015 r. - z zabudowy wielorodzinnej, jednorodzinnej oraz od firm i instytucji.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.