Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się dziś w miejskim Ratuszu z wicegubernatorem Prowincji Liaoning Xue Hengiem. Wcześniej Politechnika Częstochowska podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Jianzhu i list intencyjny w sprawie utworzenia Instytutu Konfucjusza w Częstochowie.
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
Od 1 lipca wykonawcą usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach zamieszkałych i nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy z terenu Gminy Miasta Częstochowa oraz zagospodarowaniu niektórych frakcji odpadów selektywnie odbieranych będzie firma SITA ...
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
LIM S.C. to kolejna firma, która będzie inwestować na obszarze „Kusięcka”, objętym granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 1 lipca zostanie przywrócona obsługa pasażerów na przystanku MAŁA w kierunku Rakowa i Błeszna w jego stałej lokalizacji. Zatrzymywanie się autobusów na przystanku zastępczym za wjazdem do Straży Miejskiej przestaje obowiązywać.
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
W Hali Sportowej Częstochowa można obejrzeć siatkarski Puchar Mistrzostw Świata, który reprezentacja Polski zdobyła w ubiegłym roku, wygrywając mecz finałowy z Brazylią. Trofeum będzie dostępne do piątku.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
30 czerwca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że z przyczyn technicznych zostaje odwołany planowany na 1 lipca powrót na stałe trasy linii nr 14 i 25 w rejonie Rząsawy oraz powrót linii nr 17, 20 i N2 na ulicę Norwida.
WIĘCEJ
30 czerwca 2015
Wyraźny wzrost liczby zgłoszeń związanych z obecnością tlenku węgla w mieszkaniach, przy jednoczesnym 10% spadku liczby osób, którym musiała zostać udzielona pomoc medyczna – to skutek akcji ZGM TBS i KM PSP w Częstochowie, w ramach której zamontowano 2500 czujników czadu i dymu.
WIĘCEJ
26 czerwca 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie pozyskał środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na realizację dwóch programów łagodzących skutki bezrobocia i wspierających aktywizację zawodową.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.