Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
W Ratuszu Miejskim odbyła się dziś uroczystość rozstrzygnięcia plebiscytu na najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza regionu częstochowskiego w 2014 roku.
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
Projekt budżetu Miasta Częstochowy na 2015 r. został – po autopoprawkach prezydenta miasta - przyjęty uchwałą Rady Miasta w czasie sesji 29 stycznia. W autopoprawce prezydent uwzględnił część wniosków zgłoszonych przez radnych zwiększając m.in. środki na program budowy i przebudowy ulic.
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z optymalizacją rozkładów oraz w odpowiedzi na wnioski pasażerów od niedzieli, 1 lutego w całej sieci komunikacyjnej nastąpią zmiany rozkładów jazdy. Inaczej będą jeździć autobusy nr 13, 15, 16, 27, 30 i 32 oraz tramwaje nr 1, 2 i 3.
[zdjęcie aktualności]
29 stycznia 2015
Firma Stolzle Częstochowa Sp. z o.o oraz Sorting Group Poland Sp. z o.o. z Częstochowy znalazły się w czołówce prestiżowego rankingu „Diamenty Forbesa 2015”. To zestawienie najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w Polsce. W sumie wyróżnionych przez Forbesa zostało 10 częstochowskich firm.
[zdjęcie aktualności]
29 stycznia 2015
Już 30 stycznia o godzinie 18.00 Miejski Dom Kultury w Częstochowie zaprasza na wyjątkowy występ Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Piątkowy koncert to kolejna propozycja MDK, który często gości ostatnio znanych artystów polskiej estrady.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 stycznia 2015
Dwaj bracia, którzy uratowali życie czwórki kilkuletnich dzieci, otrzymali, podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, podziękowania od władz Częstochowy. Gratulacje odebrał również dyrektor Domu Pomocy Społecznej - za wyróżnienie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom".
WIĘCEJ
28 stycznia 2015
Trwa akcja wymiarowa w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, leśnym i łącznym zobowiązaniu pieniężnym na 2015 rok. Podobnie jak w ubiegłym roku, decyzje podatkowe otrzymują wszyscy właściciele i współwłaściciele nieruchomości, ale podatek trzeba zapłacić tylko jeden.
WIĘCEJ
28 stycznia 2015
Konferencją w Urzędzie Miasta Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych podsumował dwa europejskiej projekty „Leonardo da Vinci”, które realizował w ostatnich dwóch latach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.