Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
20 listopada 2017
Trwa nabór pracodawców zainteresowanych organizacją staży w ramach projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
[zdjęcie aktualności]
20 listopada 2017
Rozpoczęły się prace związane z wymianą nawierzchni ulicy Jagiellońskiej. Na odcinku od ulicy Orkana do wiaduktu występują utrudnienia.
[zdjęcie aktualności]
20 listopada 2017
Tomasz Adamek został międzynarodowym mistrzem Polski w wadze ciężkiej. Podczas sobotniej gali bokserskiej w Hali Sportowej Częstochowa w walce wieczoru jednogłośnie wygrał na punkty z pochodzącym z Kamerunu Fredem Kassim.
[zdjęcie aktualności]
27 października 2017
Do 20 listopada trwa nabór wniosków o przyznanie Nagrody Miasta Częstochowy dla uczniów uzdolnionych artystycznie, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
[zdjęcie aktualności]
20 listopada 2017
W piątek, 17 listopada, podczas gali w Ratuszu poznaliśmy nazwiska laureatów 12. konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy.”
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
17 listopada 2017
Są już wyniki głosowania w IV edycji BO. W 2018 roku zostanie zrealizowanych 112 zadań za ponad 8,7 mln zł. Wśród zwycięskich propozycji są różnego rodzaju inwestycje ale także imprezy sportowe i kulturalne.
WIĘCEJ
17 listopada 2017
Współpracy samorządu, biznesu i uczelni poświęcony był I Jurajski Kongres Gospodarczy. W jego ramach rozstrzygnięto także 17. edycję konkursu ,,Jurajski Produkt Roku”. W swojej kategorii zwyciężyła budowa pływalni przy LO im. Sienkiewicza, a wyróżnienie otrzymała Agencja Rozwoju ...
WIĘCEJ
17 listopada 2017
1 mld 320 mln zł to zaplanowane w projekcie przyszłoroczne wydatki Miasta Częstochowy, z czego 20% mają stanowić inwestycje. 53% budżetu to wydatki na oświatę i wychowanie oraz pomoc społeczną. Ma być nadal dużo programów dedykowanych bezpośrednio mieszkańcom oraz więcej zadań ...
WIĘCEJ
17 listopada 2017
Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji". Nabór potrwa do 23 listopada. Ilość miejsc ograniczona.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.