Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 stycznia 2015
Trwa akcja wymiarowa w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, leśnym i łącznym zobowiązaniu pieniężnym na 2015 rok. Podobnie jak w ubiegłym roku, decyzje podatkowe otrzymują wszyscy właściciele i współwłaściciele nieruchomości, ale podatek trzeba zapłacić tylko jeden.
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2015
Głosowanie nad budżetem Miasta Częstochowy na 2015 r. oraz Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2015-2031 to najważniejsze punkty obrad czwartkowej (29 stycznia) sesji Rady Miasta Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
28 stycznia 2015
Konferencją w Urzędzie Miasta Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych podsumował dwa europejskiej projekty „Leonardo da Vinci”, które realizował w ostatnich dwóch latach.
[zdjęcie aktualności]
27 stycznia 2015
Zarząd i Rada Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie wspólnie z Politechniką Częstochowską zapraszają na spotkanie „Nauka dla biznesu – Nowa perspektywa 2014-2020”.
[zdjęcie aktualności]
27 stycznia 2015
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie tworzy „Program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej na terenie miasta Częstochowy na lata 2015-2017″. Aby skutecznie realizować jego założenia, potrzebuje opinii zainteresowanych.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 stycznia 2015
Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy przypomina przedsiębiorcom, że 31 stycznia upływa termin złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za 2014 rok oraz do wniesienia I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku ...
WIĘCEJ
26 stycznia 2015
Przypominamy o obowiązku przedłożenia informacji o rodzaju, ilości i miejscu występowania wykorzystywanych wyrobów zawierających azbest. Termin mija 31 stycznia.
WIĘCEJ
26 stycznia 2015
19 uczniów Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie otrzymało stypendia przyznawane w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Śląskiego „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku – VI edycja”.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.