Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
16 marca 2018
Niebawem rusza program Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Zainteresowani już mogą rejestrować się w elektronicznym systemie.
[zdjęcie aktualności]
16 marca 2018
,,Ja bez kolacji nie chcę spać!” – być może i ten refren usłyszymy na żywo w połowie czerwca w Parku Lisiniec. Jeden z najbardziej niebanalnych twórców i tekściarzy polskiej muzyki zapowiedział swoją obecność na Częstochowskim Festiwalu Kultury Alternatywnej.
[zdjęcie aktualności]
16 marca 2018
19 marca na placu Biegańskiego odbędą się obchody imienin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Początek uroczystości o godzinie 11.05.
[zdjęcie aktualności]
16 marca 2018
- to główne tematy debaty oxfordzkiej, a także konferencji szkoleniowej, która odbędzie się w najbliższą środę, 21 marca w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie.
[zdjęcie aktualności]
15 marca 2018
21 marca, w godzinach 9.30 - 12.00, Miejskie Przedszkole nr 31w Kiedrzynie zaprasza na Dzień Otwarty.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
14 marca 2018
,,Smart City. Zarządzanie inteligentnym zasobem mieszkaniowym” - to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się z inicjatywy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS i Politechniki Częstochowskiej.
WIĘCEJ
16 marca 2018
Klaudia Ujma, reprezentantka Miejskiego Domu Kultury, zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 12 im. Bolesława Chrobrego.
WIĘCEJ
14 marca 2018
Młodzi twórcy oraz osoby zajmujące się upowszechnianiem kultury bądź opieką nad zabytkami mogą ubiegać się o stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Dotyczy osób, które nie mają więcej niż 30 lat.
WIĘCEJ
14 marca 2018
W czwartek, 15 marca rozpocznie się uzupełniający nabór wniosków do udziału w projekcie "Słoneczna Gmina". Potrwa do 23 marca.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.