Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność Jacek Strączyński i zastępca Przewodniczącego Dorota Kaczmarek podpisali w czwartek w Urzędzie Miasta dodatkowy protokół Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników zatrudnionych w ...
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
Na Placu Biegańskiego odbyły się uroczystości nadania i przekazania sztandarów Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Regionalnemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Częstochowie.
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
W dniach 1-3 czerwca w Częstochowie odbędzie się XV Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych. Jej tematem będzie „Ograniczanie ubóstwa przez skuteczną ochronę socjalną i aktywną integrację społeczną w pracy socjalnej”.
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
W poniedziałek, 1 czerwca o godz. 9.00 z placu kościoła św. Jakuba (obok placu Biegańskiego) wyruszy rajd rowerowy zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego "Ojczyzna to ziemia i groby" Częstochowianie w czasie II wojny światowej.
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
MZDiT informuje, że w związku z pracami drogowymi na Rondzie Trzech Krzyży i brakiem wjazdu w ulicę Warszawską od strony północnej w kierunku Placu Daszyńskiego od poniedziałku, 1 czerwca do odwołania wprowadzone będą czasowe objazdy dla linii nr 24, 26 i 28.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 maja 2015
Już w sobotę, 30 maja w Parku Wypoczynkowym Lisiniec otwarta zostanie wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy okazji władze miasta przypomniały dotychczasowe prace rewitalizacyjne i przedstawiły koncepcję dalszego rekreacyjnego zagospodarowania parku.
WIĘCEJ
27 maja 2015
Od 27 maja do 27 lipca można zgłaszać propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku częstochowianie zdecydują na co wydać 6 661 679 zł.
WIĘCEJ
27 maja 2015
W związku z 25 obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego częstochowscy gimnazjaliści zwiedzili Urząd Miasta i poznali zasady jego pracy.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.