Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
21 września 2020
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wraz z uczniami z partnerskiej Szkoły z internatem nr 23 „Korpus Kadetów” w Kijowie realizują wspólnie edukacyjny projekt historyczny zatytułowany „Śladami bohaterów – losy polskich i ukraińskich żołnierzy w 100. rocznicę Bitwy ...
[zdjęcie aktualności]
21 września 2020
We wtorek 22 września rozpoczną się prace związane z wymianą nawierzchni czterech częstochowskich ulic. W związku z remontem należy spodziewać się utrudnień w ruchu.
[zdjęcie aktualności]
21 września 2020
Od środy, 23 września będzie można się zapoznać z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującej rejon ulicy Poleskiej w dzielnicy Częstochówka - Parkitka.
[zdjęcie aktualności]
18 września 2020
- to tytuł ogólnopolskiej wystawy, przygotowanej przez IPN, którą do 15 października możemy oglądać w Galerii Dobrej Sztuki. Urodzony w Częstochowie artysta był jednym z więźniów, którym udało się uciec z obozu koncentracyjnego w Treblince. Tworzył przejmujące rzeźby, ...
[zdjęcie aktualności]
18 września 2020
Trwa miejska kampania Bezpiecznie na drodze w Częstochowie, realizowana łącznie z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. W jej ramach odbywają się wydarzenia służące poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
18 września 2020
Zmiany w budżecie miasta, rozszerzenie zakresu zadań Centrum Usług Komunalnych oraz przystąpienie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ul. Batalionów Chłopskich - to niektóre punkty sesji Rady Miasta Częstochowy zaplanowanej 24 września od godz. 12.
WIĘCEJ
18 września 2020
26 września w ponad dwudziestu miastach województwa śląskiego odbędzie się kolejna edycja święta szlaku zabytków techniki. Organizowana od 11 lat impreza na stałe już wpisała się w kalendarium wydarzeń, tradycyjnie promując przemysłowy charakter regionu. Hasłem przewodnim ...
WIĘCEJ
18 września 2020
Trzy z nich przygotowała sama MGS – wystawę rzeźby ceramicznej prof. Przemysława Lasaka ,,Podział”, fotografii Andrzeja Tyszki „Tomasz Stańko i Twarze muzyki” oraz malarstwa Michała Saturnina Kamińskiego ,,Dysonans”. Od soboty MGS pokaże też gościnnie – jako element festiwalu ...
WIĘCEJ
17 września 2020
18 września rozpocznie się tegoroczna edycja święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszą odsłoną Juromanii 2020 będzie koncert muzyki filmowej w podczęstochowskim Olsztynie.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Koronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK