Nowe
26 listopada 2014
Częstochowa jest jednym z krajowych liderów pod względem inwestowania w infrastrukturę oświetleniową. Wprowadzany w mieście, energooszczędny system lamp może obniżyć koszty funkcjonowania oświetlenia o ponad 1,5 mln zł rocznie.
13 listopada 2014
Częstochowa bierze udział w plebiscycie „Eko-Inspiracja 2014” organizowanym w ramach II edycji programu edukacyjnego „Odpowiedzialnie z Naturą” przez redakcję miesięcznika „Ekologia i Rynek”.
25 listopada 2014
Częstochowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ma nową siedzibę. Będzie ją bezterminowo wynajmował od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
25 listopada 2014
Warszawska firma Lider Trading Sp. z o.o. wyprodukuje 40 nowych autobusów hybrydowych, które pod koniec przyszłego roku zasilą flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Właśnie rozstrzygnięto przetarg w tej sprawie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
25 listopada 2014
Na jednym ze skrzyżowań w Częstochowie zamontowane zostaną specjalne kamery rejestrujące samochody przejeżdżające na czerwonym świetle. Drogowcy zainstalują także system preselekcji wagowej przy wjazdach do miasta. Nowe rozwiązania mają poprawić bezpieczeństwo i usprawnić ruch w Częstochowie.
WIĘCEJ
24 listopada 2014
Najmłodsi mieszkańcy miasta otrzymają od Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przydatne materiały promujące selektywną zbiórkę odpadów.
WIĘCEJ
24 listopada 2014
Na skwerze przy skrzyżowaniu alei Armii Krajowej i ul. Dekabrystów powstał nowoczesny plac aktywności ruchowej. To największe, jak dotąd tego typu miejsce rekreacji w mieście.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.