Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
31 lipca 2015
Już w najbliższy poniedziałek z Częstochowy wystartują uczestnicy drugiego etapu tegorocznego wyścigu Tour de Pologne. Organizatorzy przygotowali z tej okazji krótki spot promocyjny oraz konkurs dla kibiców.
[zdjęcie aktualności]
31 lipca 2015
Przed nami Jubileuszowa, XV edycja Konkursu „Jurajski Produkt Roku”. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października.
[zdjęcie aktualności]
31 lipca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 4 sierpnia w związku z oddaniem do użytku mostu przy ul. Mirowskiej linia 26 wraca na swoją stałą trasę przez ul. Srebrną, Mirowską, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona (w przeciwnym kierunku przez Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską), ...
[zdjęcie aktualności]
31 lipca 2015
Ruszył nabór kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Częstochowie. Zgłoszenia można składać do 29 sierpnia.
[zdjęcie aktualności]
31 lipca 2015
Gwiazdy małego i wielkiego ekranu plus filmowe hity to znaki rozpoznawcze Częstochowskiego Festiwalu Filmowego LEŻAK FORTUM. W tym roku będą na nim gościć Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman i Radosław Pazura.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
30 lipca 2015
Zbliża się szczyt pielgrzymkowy i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku do Częstochowy wejdzie ponad 100 tys. pątników. Miasto, jak co roku, opracowało szczegółowy plan zabezpieczeń pielgrzymek.
WIĘCEJ
30 lipca 2015
Prezydent Miasta Częstochowy oraz częstochowski Zarząd Okręgowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają 1 sierpnia na obchody 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
WIĘCEJ
30 lipca 2015
Od sierpnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie obowiązywać zacznie bezgotówkowa wypłata świadczeń. Nowy system ma ułatwić dostęp do wypłat podopiecznym ośrodka.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.