Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
22 listopada 2019
Kolejna sesja Rady Miasta, w trakcie której zaplanowano m.in. pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2020 r., zaplanowano na 28 listopada (czwartek) od godz. 12.00.
[zdjęcie aktualności]
22 listopada 2019
– uczczono w Częstochowie 22 listopada na Placu Orląt Lwowskich.
[zdjęcie aktualności]
22 listopada 2019
22 listopada minęła 10. rocznica śmierci poety, prozaika, publicysty, laureata Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie literatury.
[zdjęcie aktualności]
22 listopada 2019
To może jeszcze niezbyt dobrze znane w Polsce święto przypada 21 listopada. Ma przypominać m.in. o tym, że wzajemna życzliwość sprzyja porozumieniu między ludźmi.
[zdjęcie aktualności]
21 listopada 2019
Zbigniew Niesmaczny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Częstochowy. Jest miejskim radnym od 17 lat.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 listopada 2019
Dzień Patrona w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka był okazją do otwarcia specjalnego miejsca, poświęconego temu znakomitemu lekarzowi, pedagogowi i działaczowi społecznemu.
WIĘCEJ
21 listopada 2019
Partnerzy z Pforzheim, Vincenzy i Osjeku przyjechali do Częstochowy na warsztaty w ramach projektu projekt „Engagiert für Europa”. Dziś spotkali się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.
WIĘCEJ
21 listopada 2019
Do końca tygodnia czekają na jeszcze większe problemy z dojazdem do dworca Stradom, a od poniedziałku ograniczony zostanie ruch na „czynnym” krótkim odcinku ul. Piłsudskiego. Wszystko z powodu kolejnych etapów prac przy centrach przesiadkowych.
WIĘCEJ
21 listopada 2019
21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji wszystkim pracownikom służb społecznych życzenia przekazał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK