Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Znamy już szczegóły miejskich imprez plenerowych, jakie odbędą się w tym roku w Częstochowie. Oprócz dużej festiwalowej dawki hip-hopu, reggae i muzycznej alternatywy w wydaniu międzynarodowym, będzie można posłuchać także m.in. koncertu poświęconego Januszowi Gniatkowskiemu czy retro-szlagierów ...
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Studenci rządzą Częstochową. Dziś przejęli klucze do bram miasta.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
25 maja w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się Gala podsumowująca II edycję Projektu Informacyjno-Promocyjnego „Młodzi-Kreatywni”, realizowanego w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Tworzenia Nowych Miejsc Pracy w Częstochowie na lata 2013-2018.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza pracodawców do udziału w programie aktywizacji zawodowej bezrobotnych absolwentów niepełnosprawnych "JUNIOR", który adresowany jest do osób do 30 roku życia z orzeczonym znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie rozpoczął realizację Programu Aktywizacja i Integracja (PAI) pod nazwą „Praca to jest to” finansowanego ze środków Funduszu Pracy.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
22 maja 2015
26 maja w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu odbędzie się spotkanie zespołu ds. komunikacji rowerowej w mieście. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
WIĘCEJ
22 maja 2015
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza na Marsz Różowej Wstążki „Bądź zdrowa mamo…”, który odbędzie się 26 maja. Rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Daszyńskiego i podąży w kierunku Placu Biegańskiego aby wesprzeć kobiety w walce z chorobą.
WIĘCEJ
21 maja 2015
Kilkudziesięciu samorządowców z częstochowskiego subregionu wzięło udział w konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.