Nowe
24 kwietnia 2014
Dziś rozpoczęła się dwudniowa XII Krajowa Konferencja Biegłych Sądowych zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Ekonomicznych.
24 kwietnia 2014
Blisko tysiąc częstochowian otrzymało kategorię A podczas tegorocznej kwalifikacji wojskowej. W tym roku zdolność do służby potwierdziły również kobiety.
24 kwietnia 2014
27 kwietnia w Watykanie odbędzie się kanonizacja papieża Jana Pawła II. W tym czasie w Częstochowie, której Papież - Polak jest Honorowym Obywatelem - zaplanowano spotkania, koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące tej uroczystości.
24 kwietnia 2014
Częstochowski Zespół Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego uczci 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, organizując w maju Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
24 kwietnia 2014
Firma TRW Polska Sp. z o.o. Częstochowa znalazła się w przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” rankingu 500 największych przedsiębiorstw w polskiej gospodarce.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
24 kwietnia 2014
W sobotę, 26 kwietnia Częstochowa stanie się motocyklową stolicą Polski, w której rządy będą sprawować miłośnicy jednośladów. Wszystkich, których przyciąga ryk silników zapraszamy w Aleje i na Plac Biegańskiego.
WIĘCEJ
24 kwietnia 2014
Po raz piętnasty nasi rodacy ze Wschodu odwiedzili Częstochowę w ramach akcji „Wielkanoc w Polsce”. Przyjechali z odległych krańców Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.
WIĘCEJ
23 kwietnia 2014
Częstochowa znalazła się na pierwszym miejscu przedsięwzięć wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja - prawie 66 mln zł - ma pokryć 100% kosztów zakupu 40 niskoemisyjnych autobusów.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchu
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.