Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
19 grudnia 2014
Prawie 15 tysięcy częstochowian zagłosowało na zadania, które zostaną zrealizowane z budżetu partycypacyjnego. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy Północy, Stradomia i Rakowa. Częstochowianie wybrali w sumie do realizacji 72 zadania - 8 ogólnomiejskich i 64 dzielnicowe.
[zdjęcie aktualności]
19 grudnia 2014
Częstochowianka Irena Opalska skończyła 100 lat. Z tej okazji, w imieniu Prezydenta Częstochowy oraz Rządu RP życzenia złożył jej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
[zdjęcie aktualności]
12 grudnia 2014
Od piątku, 19 grudnia zapraszamy w III Aleję Najświętszej Maryi Panny na VIII Targi Bożonarodzeniowe. Gwiazdkowa Aleja będzie czynna do 23 grudnia.
[zdjęcie aktualności]
18 grudnia 2014
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra i Nowego Roku komunikacja miejska i podmiejska będzie funkcjonować wg następujących rozkładów:
[zdjęcie aktualności]
18 grudnia 2014
Wzrasta liczba przedsiębiorców w naszym mieście. Od początku 2014 roku do końca listopada w ewidencji działalności gospodarczej przybyły 562 częstochowskie firmy. Przyrost za cały miniony 2013 r. wyniósł 343 podmioty. Sukcesywnie wzrasta też w Częstochowie liczba rejestrowanych w KRS spółek ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
18 grudnia 2014
Dyrektorzy częstochowskich placówek oświatowych składali sobie życzenia podczas spotkania opłatkowego w Liceum Norwida.
WIĘCEJ
18 grudnia 2014
W tegorocznej edycji ogólnopolskiego plebiscytu Tauron Rakiety Biznesu po raz trzeci wybrano najbardziej efektywne przedsiębiorstwa w Polsce. W kategorii Człowiek z Energią zwyciężył Jacek Wartak - menadżer z Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o. o. W kategorii partnerstwa biznesowego nominacją ...
WIĘCEJ
17 grudnia 2014
MPK w Częstochowie Sp. z o.o. podpisało w środę z firmą Lider Trading Sp. z o.o. umowę na zakup i dostawę 40 nowych autobusów hybrydowych o napędzie gazowo-elektrycznym. Celem innowacyjnego w skali kraju projektu, finansowanego z programu „Gazela”, jest modernizacja miejskiego taboru oraz ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.