Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
6 grudnia 2016
12 grudnia o godz. 10.00 Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza do Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego na spotkanie poświęcone projektom w ramach RPO Województwa Śląskiego
[zdjęcie aktualności]
6 grudnia 2016
Zmienią się stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Regulacja jest podyktowana m.in. zwiększającym się strumieniem i ilością odbieranych w mieście odpadów, zwiększoną częstotliwością ich odbioru oraz koniecznością spełnienia wymagań dotyczących recyklingu i ilości składowanych bioodpadów. Nowe ...
[zdjęcie aktualności]
6 grudnia 2016
Dziś uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogli obejrzeć widowisko teatralno – muzyczne przygotowane z okazji podsumowania patriotycznego projektu „Polak - to brzmi dumnie”, przygotowanego przez Gimnazjum nr 18.
[zdjęcie aktualności]
6 grudnia 2016
10 częstochowskich uczniów otrzymało dzisiaj nagrody Miasta Częstochowy za szczególne osiągnięcia artystyczne.
[zdjęcie aktualności]
6 grudnia 2016
Trwają zapisy do Szkółki Łyżwiarskiej, organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Kurs jest adresowany do dzieci w wieku 6-12 lat oraz dorosłych osób początkujących.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
6 grudnia 2016
Na jednej z posesji w centrum miasta ZGM TBS zainstalował sterownik szlabanu reagujący na dźwięk syren pojazdów uprzywilejowanych. Urządzenie ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców.
WIĘCEJ
6 grudnia 2016
Rada Miasta przyjęła dokument określający strategiczne kierunki rozwoju Częstochowy na kilkanaście kolejnych lat. Jego przygotowywanie trwało od marca tego roku, m.in. w drodze konsultacji społecznych. Strategia 2030+ określa cztery główne, długofalowe obszary miejskich działań i społecznej ...
WIĘCEJ
5 grudnia 2016
W niedzielne popołudnie, 4 grudnia, tłum częstochowian zgromadził się na placu Biegańskiego, aby uczestniczyć w mikołajkowym koncercie i zobaczyć, jak wyglądają w tym roku rozświetlone, świąteczne dekoracje.
WIĘCEJ
6 grudnia 2016
Na placu Biegańskiego, 5 grudnia odbyły się uroczystości upamiętniające 149 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.