Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
6 lipca 2020
W związku z przebudową drogi 791 oraz zamknięciem dla ruchu ulicy Górniczej, w Poczesnej zostaje zmieniona trasa linii nr 65 – informuje MZDiT.
[zdjęcie aktualności]
6 lipca 2020
Samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość oświaty w Polsce. To nie tylko kwestia epidemii, obawy są bardziej fundamentalne. Jak wobec wielu innych wyzwań zapewnić młodym mieszkańcom gmin i powiatów dostęp do dobrej jakości kształcenia? I jak zagwarantować kadrze nauczycieli ...
[zdjęcie aktualności]
6 lipca 2020
We wtorek 7 lipca rozpocznie się remont nawierzchni jezdni ul. Focha na odcinku od ul. Nowowiejskiego do ul Pułaskiego. Na miejscu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2020
Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy – w tym roku inny, niż w latach ubiegłych. Choć pątników będzie w tym roku w Częstochowie mniej niż zazwyczaj, służby miejskie tradycyjnie muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto. Wyzwaniem dla ...
[zdjęcie aktualności]
3 lipca 2020
Teatr im. Adama Mickiewicza oficjalnie kończy sezon i już teraz zaprasza widzów we wrześniu. Nowy repertuar wkrótce pojawi się na stronie internetowej.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
3 lipca 2020
Po częstochowskich drogach wkrótce będą jeździć kolejne Twisty drugiej generacji. W zajezdni MPK są już cztery - z czego dwa wożą pasażerów, a jeden jest w fazie testów. Łącznie ma być ich dziesięć. Zakup i dostawa tramwajów to projekt dofinansowany ze środków unijnych.
WIĘCEJ
3 lipca 2020
Prace aż pięciu autorów, tworzących zwykle w przestrzeni miejskiej, zobaczymy w siedzibie OPK przy ul. Dąbrowskiego 1 już od najbliższej soboty, 4 lipca.
WIĘCEJ
2 lipca 2020
Krwiodawstwo w czasie koronawirusa, powrót usprawnionych hybryd na nasze ulice oraz kwarantanna dla… bibliotecznych książek – takie tematy tym razem zdominowały krótkiego, ale po brzegi wypełnionego treścią videoinformatora o samorządowych sprawach Częstochowy.
WIĘCEJ
2 lipca 2020
Złagodzenie niektórych obostrzeń związanych z epidemią oraz zahamowanie pojawiania się nowych zakażeń zarówno w Częstochowie, jak i powiecie, pozwala na organizację letnich zajęć dla dzieci, które podczas wakacji pozostają w domach. Miasto właśnie ogłosiło konkurs na realizację ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Koronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK