Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
20 kwietnia 2015
Częstochowscy radni wyrazili zgodę na objęcie granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości położonych w rejonie ul. Legionów o powierzchni ponad 7 ha będących w użytkowaniu spółki CSF Poland Sp. z o.o. Firma zamierza na tych terenach inwestować i docelowo zwiększyć w ciągu ...
[zdjęcie aktualności]
20 kwietnia 2015
Rada Miasta Częstochowy podczas poniedziałkowej sesji poparła stanowisko częstochowskich parlamentarzystów w sprawie restrukturyzacji Oddziału TAURON w Częstochowie oraz „działań władz województwa opolskiego zmierzających do marginalizacji północnego subregionu województwa śląskiego”.
[zdjęcie aktualności]
20 kwietnia 2015
Reprezentacja Polski wygrała Mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 19. Wśród złotych medalistów są dwaj zawodnicy z Częstochowy. Sukces na krajowym podwórku odnieśli również siatkarze - samorządowcy.
[zdjęcie aktualności]
20 kwietnia 2015
Ze swoją najnowszą książką „Żądze Kleopatry” do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” przyjedzie Dorota Stasikowska-Woźniak – pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy ...
[zdjęcie aktualności]
17 kwietnia 2015
W Częstochowie gości mobilne centrum edukacyjne "Planeta Energii". Z miasteczka mogą skorzystać wszyscy chętni.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
20 kwietnia 2015
Blisko 30 tysięcy motocyklistów przyjechało do Częstochowy, by rozpocząć nowy sezon. W sobotę oddawali krew na placu Biegańskiego, w niedzielę modlili się na Jasnej Górze.
WIĘCEJ
17 kwietnia 2015
Zespół Szkół im. Wisławy Szymborskiej ma swój sztandar. Społeczność szkoły otrzymała go 17 kwietnia podczas uroczystości na Placu Pamięci Narodowej.
WIĘCEJ
20 kwietnia 2015
Stowarzyszenie Rodzina Katyńska oraz Urząd Miasta Częstochowy byli organizatorami sobotnich uroczystości na Cmentarzu Kule związanych z obchodami 75. rocznicy zbrodni Katyńskiej.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.