Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 maja 2017
Sobota, 3 czerwca, to najbliższy termin odbioru odpadów problemowych i niebezpiecznych w mobilnym punkcie, który od godz. 7.30 odwiedzi każdą częstochowską dzielnicę.
[zdjęcie aktualności]
30 maja 2017
4 czerwca przy zbiorniku Wodociągów Częstochowskich na Kucelinie na najmłodszych i ich rodziców będą czekać liczne atrakcje pod hasłem ,,Radosny Dzień Dziecka.” Wstęp wolny.
[zdjęcie aktualności]
30 maja 2017
31 maja rozpoczyna się tegoroczna edycja XIII Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. W programie m.in. Parada Nowoorleańska, koncerty Vano Bambergera, Andrzeja Jagodzińskiego i Wojciecha Karolaka oraz wieczorne jam sessions.
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2017
Ruszyła dziesiąta edycja programu "Kawiarenka dla Seniora", realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Potrwa do końca roku.
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2017
Zawodniczki Bebetto AZS AJD Częstochowa zdobyły Puchar Polski w tenisie stołowym. Swoim sukcesem pochwaliły się podczas sesji Rady Miasta 25 maja.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 maja 2017
Tłumy częstochowian na placu Biegańskiego, doskonała muzyka, wyjątkowi artyści. Tak świętowaliśmy tegoroczny Dzień Samorządu Terytorialnego.
WIĘCEJ
29 maja 2017
1 czerwca Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Śniadanie z przedsiębiorcami”. Początek o godz. 8.30.
WIĘCEJ
26 maja 2017
Ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo w Internecie oraz otwarte zasoby edukacyjne to tematy serii szkoleń, które odbywają się w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej. Kolejne z nich w poniedziałek, 29 maja, o godz. 16.00. Wstęp wolny.
WIĘCEJ
26 maja 2017
Iron Oxide Festival to wydarzenie bez precedensu zarówno w świecie sztuki jak i w sposobie na promocję terenów inwestycyjnych. Dziś podsumowano europejską trasę artystyczną festiwalu przy nowych konstrukcjach na częstochowskich terenach objętych statusem SSE Euro Park Mielec.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.