Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
27 października 2020
Potrwa od 16 do 25 listopada. Głosować będzie można łatwo i bezpiecznie – bo elektronicznie. Teraz jest jeszcze czas na promocję zgłoszonych zadań, które już pomyślnie przeszły weryfikację. Szukajmy dla nich poparcia także w bezpieczny sposób – w internecie.
[zdjęcie aktualności]
27 października 2020
1 listopada, w rejonach częstochowskich nekropolii pojawią się zmiany w organizacji ruchu. Niektóre odcinki dróg zostaną zamknięte, w kilku miejscach ruch będzie jednokierunkowy.
[zdjęcie aktualności]
27 października 2020
Od 27 października przystanek BACEWICZ przy ul. Fieldorfa-Nila w kierunku ul. Michałowskiego jest znów dostępny dla autobusów linii 15, 22, 25, 80 oraz 95.
[zdjęcie aktualności]
26 października 2020
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 24 października kwarantanna dotyczy tylko osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Kwarantanna nie obowiązuje już domowników. Ponadto Sanepid nie wydaje obecnie decyzji lub zaświadczeń o odbywanej izolacji domowej oraz kwarantannie ...
[zdjęcie aktualności]
26 października 2020
Rozpoczęły się konsultacje społeczne poświęcone Strategii rozwoju elektromobilności dla Częstochowy na lata 2020-2040.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 października 2020
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS we współpracy z Komendą Miejska Policji w Częstochowie rozpoczęły realizację profilaktyczno-edukacyjnej kampanii, służącej zwalczaniu wandalizmu.
WIĘCEJ
26 października 2020
W związku z rozpoczęciem gruntownej przebudowy, od środy 28 października ulica Łukasińskiego będzie zamknięta dla ruchu. Samochody i autobusy MPK pojadą objazdami.
WIĘCEJ
26 października 2020
27 października rozpoczyna się gruntowna przebudowa ulicy Łukasińskiego. Inwestycja będzie okazją do wyeksponowania elementów dotyczących komunikacyjnej historii tej części miasta.
WIĘCEJ
23 października 2020
Przy wejściach do dwóch budynków Urzędu Miasta stanęły profesjonalne terminale, służące do pomiaru temperatury. Będą badać wchodzących interesantów i pracowników.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Koronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.