Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 kwietnia 2015
Częstochowa ma otrzymać ponad 1,2 mln zł dofinansowania do trwającej już inwestycji - budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół im. Władysława Biegańskiego. Środki pochodzą z „Programu Rozwoju Bazy Sportowej” Województwa Śląskiego.
[zdjęcie aktualności]
30 kwietnia 2015
Częstochowscy gimnazjaliści poznawali zasady pracy samorządu podczas warsztatów, które 29 kwietnia odbyły się w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
[zdjęcie aktualności]
30 kwietnia 2015
1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 - Święto Konstytucji oraz 94. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Także w Częstochowie.
[zdjęcie aktualności]
29 kwietnia 2015
Już po raz trzeci główna arteria miasta zamieni się w centrum wydarzeń kulturalno-artystycznych. Rozpoczynająca się właśnie trzecia edycja „Aleje – tu się dzieje” potrwa do końca sierpnia.
[zdjęcie aktualności]
30 kwietnia 2015
W środę, 29 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych odbył się Festiwal Techniki, połączony z dniem otwartym szkoły. Na zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu odpowiedziała rekordowa liczba gimnazjalistów z Częstochowy i powiatu, którzy rozpatrują możliwość dalszego zawodowego kształcenia się tej ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 kwietnia 2015
23 kwietnia z włoskiego Loreto do jasnogórskiego sanktuarium wyruszyła kilkunastoosobowa pielgrzymka biegaczy. Zaplanowana trasa to ponad tysiąc kilometrów przez Austrię, Niemcy i Czechy. W ostatnim dniu pielgrzymki do biegaczy z Loreto dołączą w miejscowości Łaziec sportowcy ze Stowarzyszenia Klub ...
WIĘCEJ
28 kwietnia 2015
Ulewa czasowo uniemożliwiła ruch na niektórych ulicach w centrum Częstochowy. Do walki z zalaniami i podtopieniami ruszyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, w tym wszystkie miejskie jednostki OSP.
WIĘCEJ
28 kwietnia 2015
Nowa banda pneumatyczna pojawiła się 28 kwietnia na Stadionie Miejskim SGP Arena Częstochowa, dzięki środkom wygospodarowanym przez Miasto i podpisaniu – także we wtorek - umowy z firmą Tony’ego Briggsa. Będzie służyć żużlowcom w czasie zawodów i treningów żużlowych.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.