Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
19 września 2017
W najbliższą niedzielę na terenie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego odbędzie się "Bieg godzinny". Zgłoszenia elektroniczne można zgłaszać do piątku.
[zdjęcie aktualności]
19 września 2017
Są już kolejne terminy dyżurów członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Najbliższy - 1 października 2017.
[zdjęcie aktualności]
18 września 2017
We wtorek 19 września w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbędzie się szkolenie dla przedsiębiorców na temat wspierania polskich firm w poznawaniu oraz wykorzystywaniu narzędzi internetowych sprzyjających rozwojowi biznesu.
[zdjęcie aktualności]
19 września 2017
Obok Zespołu Szkół nr 15 przy ul. Orlej – ze środków Budżetu Obywatelskiego – powstał nowy plac do ćwiczeń na otwartym powietrzu.
[zdjęcie aktualności]
18 września 2017
Częstochowianin Krzysztof Kolanus, zajął czwarte miejsce w skokach do wody podczas zawodów w Bośni i Hercegowinie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
18 września 2017
Kilka spektakli zaprawionych sporą dawką absurdu będziemy mogli zobaczyć od 22 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza w ramach Przeglądu Przedstawień Istotnych ,,Przez dotyk”. Na scenie pojawią się m.in. Edward Linde-Lubaszenko, aktorzy Kinoteatru MUMIO, Andrzej i Mikołaj Grabowscy oraz Jan ...
WIĘCEJ
18 września 2017
20 września rozpoczyna się Festiwal Bajki – skierowana do dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Nie zabraknie spotkań z autorami, warsztatów plastycznych, a na finał w Parku Staszica odbędzie się literacki piknik.
WIĘCEJ
19 września 2017
Deszcz w żadnym razie nie zniechęcił częstochowianek i częstochowian do całonocnych peregrynacji po klubach i instytucjach kultury, o czym można się przekonać także dzięki naszej galerii zdjęć. Na wszystkich, również na tych najmłodszych, czekało ponad 100 propozycji.
WIĘCEJ
18 września 2017
17 września przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza. Tym samym zainaugurowano w Częstochowie obchody upamiętniające 78. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Główne uroczystości Dnia Sybiraka odbędą się w niedzielę, 24 września.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.