Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
21 lutego 2017
20 lutego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się z częstochowskimi parlamentarzystami i ich pełnomocnikami. W trakcie spotkania podsumował osiągnięcia miasta w minionym roku, a także przedstawił syntezę problemów związanych z obecnymi lub projektowanymi regulacjami prawnymi ...
[zdjęcie aktualności]
22 lutego 2017
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
[zdjęcie aktualności]
21 lutego 2017
Poprawa komfortu życia mieszkańców, stanu budynków użyteczności publicznej, tworzenie warunków dla rozwoju sportu, rekreacji oraz aktywności obywatelskiej to główne cele zadań zrealizowanych w 2016 roku przez Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy, który podsumował ...
[zdjęcie aktualności]
21 lutego 2017
11 par świętowało dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. 5 z nich przeżyło wspólnie w związku małżeńskim więcej niż 50 lat.
[zdjęcie aktualności]
21 lutego 2017
Dla Częstochowy zostanie opracowany plan adaptacji do zmian klimatu. Podobne opracowania powstaną w 44 polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 lutego 2017
Od 28 lutego sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej będzie gościć młodych uczestników V Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Przez dwa dni będą prezentować się znawcom i wielbicielom klasycznej wokalistyki z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry, a wyłonieni w toku ...
WIĘCEJ
21 lutego 2017
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przestrzega przed oszustem, który podszywając się pod MRPiPS domaga się wpłaty na podane konto.
WIĘCEJ
21 lutego 2017
ZGM TBS oraz Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie organizują spotkanie dla najemców lokali komunalnych (oraz członków ich rodzin), mających problemy ze spłatą czynszu i znalezieniem stałego zatrudnienia. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 lutego o godzinie 15.30 w częstochowskiej Konduktorowni.
WIĘCEJ
21 lutego 2017
W częstochowskiej Konduktorowni odbył się integracyjny bal dla mieszkańców miasta. Impreza przybrała – właściwy dla miejsca organizacji – kolejowy charakter.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
 
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.