Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2015
Firma WIKO Klebetechnik zainwestuje minimum 2,5 mln euro na terenie „Skorek” przy ul. Leśnej w Częstochowie, objętym granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2015
Warsztaty, rywalizacje sportowe, pokazy naukowe i prezentacje artystyczne zdominują XXV obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Częstochowie. Kulminacją samorządowego święta będzie koncert „Apassionata” dedykowany Januszowi Gniatkowskiemu.
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2015
Już dziś rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING CZĘSTOCHOWA. Zainauguruje go parada Nowoorleańska, potem w Filharmonii Częstochowskiej usłyszymy m.in. Roberta Majewskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Dorotę Curyłło, Tima Kliphuisa i Siergieja Wowkotruba Gypsy ...
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2015
Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy przypomina przedsiębiorcom, że 31 maja upływa termin do wniesienia II raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2015 roku.
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2015
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność Jacek Strączyński i zastępca Przewodniczącego Dorota Kaczmarek podpisali w czwartek w Urzędzie Miasta dodatkowy protokół Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników zatrudnionych w ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 maja 2015
27 maja w VIII Liceum Samorządowym odbyła się trzecia edycja powiatowego Festiwalu Piosenki.
WIĘCEJ
28 maja 2015
Na Placu Biegańskiego odbyły się uroczystości nadania i przekazania sztandarów Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Regionalnemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Częstochowie.
WIĘCEJ
28 maja 2015
W dniach 1-3 czerwca w Częstochowie odbędzie się XV Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych. Jej tematem będzie „Ograniczanie ubóstwa przez skuteczną ochronę socjalną i aktywną integrację społeczną w pracy socjalnej”.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.