Nowe
23 listopada 2014
Kolejnych 500 czujek czadu zostanie wkrótce zamontowanych w częstochowskich mieszkaniach komunalnych. Decyzja zapadła na spotkaniu u prezydenta Częstochowy podsumowującym efekty wspólnej akcji ZGM TBS sp. z o.o. i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, w czasie której zamontowano 2000 czujek ...
21 listopada 2014
Podczas ostatniej sesji częstochowscy radni przyjęli stanowisko dotyczące przełamywania barier małej architektury w Częstochowie. Radni apelują do zarządców budynków, właścicieli sklepów, restauracji i lokali usługowych o działania, które powinny poprawić poruszanie się osób niepełnosprawnych po ...
21 listopada 2014
W związku z 96. rocznicą zwycięskiej obrony Lwowa, 21 listopada na Placu Orląt Lwowskich odbyła się uroczystość miejska upamiętniająca to wydarzenie.
21 listopada 2014
Już od 5 do 11 grudnia mieszkańcy będą mogli zagłosować na najlepsze ich zdaniem propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 rok. Obecnie trwa drugi etap weryfikacji formalno-prawnej złożonych wniosków, który zakończy się 30 listopada.
21 listopada 2014
Dobiega końca 9. edycja Konkursu Fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Pora na podsumowanie i wręczenie nagród.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 listopada 2014
W związku z obchodzonym 21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z udziałem częstochowskich przedstawicieli służb społecznych.
WIĘCEJ
28 października 2014
Do 26 listopada można składać wnioski o przyznanie nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej.
WIĘCEJ
20 listopada 2014
Realizacja blisko 80 inwestycji, finansowanych głównie z dochodów własnych i środków europejskich, wzrost dochodów miasta na jednego mieszkańca,kontynuacja programów opieki nad mieszkańcami, dalsza modernizacja dróg i wsparcie przedsiębiorców – to niektóre plany władz miasta na 2015 r., znajdujące ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.