Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Częstochowa zyskała swój pierwszy festiwal filmowy. W październiku to w naszym mieście odbędzie się 13 edycja Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Projekt muzyków Republiki „Nowe sytuacje” (z udziałem Tymona Tymańskiego), Fisz Emade oraz częstochowska kapela Radios in Motion to pierwsi artyści, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej Frytce Off. Dwudniowy festiwal kultury alternatywnej już w czerwcu.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na wnioski pasażerów od środy, 1 kwietnia nastąpią nieznaczne korekty godzin odjazdu na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz na linii autobusowej nr 11.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
Tradycyjnie w przedświąteczny weekend, w III Alei Najświętszej Maryi Panny odbywał się Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach targowych można było kupić świąteczne ozdoby i lokalne specjały. Były też degustacje i pokazy przygotowane przez wystawców.
[zdjęcie aktualności]
30 marca 2015
W Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbędzie się XXXVIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Rywalizacja potrwa od 31 marca do 1 kwietnia.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 marca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie ogłosił zapytania ofertowe dotyczące wykonania zadań, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego.
WIĘCEJ
27 marca 2015
W związku z prowadzonym remontem nawierzchni, od soboty 28 marca zamknięte będzie skrzyżowanie ul. Warszawskiej z ul. Cmentarną. Kierowcy pojadą objazdami.
WIĘCEJ
26 marca 2015
116 sportowców, trenerów i działaczy otrzymało nagrody i wyróżnienia Miasta Częstochowy za wybitne osiągnięcia sportowe w 2014 roku.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.