Nowe
30 września 2014
Dziś oddano do użytku przebudowany pawilon „E” Miejskiego Szpitala Zespolonego, w którym znalazł się Oddział Chorób Wewnętrznych i zmodernizowany Zakład Rehabilitacji Leczniczej. Inwestycja kosztowała prawie 1,7 mln zł.
30 września 2014
Politechnika Częstochowska zainaugurowała we wtorek, 30 września nowy rok akademicki 2014/2015.
30 września 2014
18 października w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi będzie organizowany odbiór odpadów problemowych takich jak przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o małych gabarytach.
29 września 2014
To nazwa dwuletniego projektu, który podsumowano dziś, 29 września w Urzędzie Miasta.
29 września 2014
16 małżeństw obchodziło w poniedziałek, 29 września w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 września 2014
Albert Sosnówka ze Szkoły Podstawowej nr 50 wywalczył dla siebie i swojej klasy elektroniczne pomoce naukowe w kolejnej edycji konkursu „Tablety w gimnazjum i szkole podstawowej”.
WIĘCEJ
30 września 2014
W Filharmonii Częstochowskiej odbyła się oficjalna odsłona projektu niecodziennego kalendarza, który jest wizytówką akcji społecznej z udziałem znanych częstochowian na rzecz Hospicjum przy ulicy Krakowskiej.
WIĘCEJ
29 września 2014
Mieszkańcy Bursy Miejskiej sami zbudowali profesjonalne boisko do gry w siatkówkę plażową. Dziś otrzymali gratulacje od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.