Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2015
3 sierpnia wyścig kolarski 72. Tour de Pologne dotrze do Częstochowy. Będą zmiany w organizacji ruchu drogowego.
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2015
29 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" na promocję wydawnictw poświęconych Halinie Poświatowskiej, znakomitej polskiej poetce-częstochowiance, która w tym roku obchodziłaby swoje 80 urodziny.
[zdjęcie aktualności]
27 lipca 2015
Częstochowa otrzymała 250 tysięcy złotych dofinansowania dwóch dziennych domów Senior-WIGOR. Środki pochodzą z Programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
[zdjęcie aktualności]
27 lipca 2015
W dniach 22 sierpnia i 21 listopada w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany zostanie odbiór odpadów problemowych/niebezpiecznych
[zdjęcie aktualności]
28 lipca 2015
28 lipca o godz. 19.00 w Odwachu, w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje”, odbędzie się kolejne spotkanie z fotografią. Tym razem zagłębimy się w fotografię architektury i krajobrazu. Naszymi gośćmi będą Juliusz Sokołowski i Tomasz Gębuś. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 lipca 2015
Przez trzy dni miłośnicy hip-hopu bawili się podczas tegorocznej edycji festiwalu Hip-Hop Elements. Były koncerty, projekcje, pokazy break dance i street art.
WIĘCEJ
22 lipca 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza osoby bezrobotne w wieku od 18 do 29 lat (do dnia 30 urodzin), nie uczące się w trybie stacjonarnym do udziału w stażach i szkoleniach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.