Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 sierpnia 2015
Zapraszamy wszystkich organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych do naklejania plakatów promocyjnych na nowym słupie ogłoszeniowym, który pojawił się przy częstochowskich „kwadratach”. Można z niego korzystać bezpłatnie.
[zdjęcie aktualności]
28 sierpnia 2015
Od 1 stycznia 2016 roku w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej będzie jeszcze bezpieczniej. Miejski przewoźnik, podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni MPK, poinformował o realizacji nowego projektu.
[zdjęcie aktualności]
24 sierpnia 2015
Przed nami 23. Dni Częstochowy. Główne wydarzenia zaplanowano na sobotę i niedzielę (29-30 sierpnia). Będą koncerty, rajdy pojazdów zabytkowych i wiele innych atrakcji. W związku z koncertami, które odbędą się na pl. Biegańskiego wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu.
[zdjęcie aktualności]
24 sierpnia 2015
W niedzielę, 30 sierpnia od godz. 13.00 zapraszamy na Plac Biegańskiego na Miejski Dzień Inteligentnej Energii. Będą pokazy doświadczeń laboratoryjnych, autobus energetyczny, energorower i wiele innych atrakcji.
[zdjęcie aktualności]
27 sierpnia 2015
Małgorzata Mruszczyk została powołana na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Wcześniej na to stanowisko zarekomendowała ją komisja konkursowa.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 sierpnia 2015
Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal podczas rozgrywanych w Argentynie, siatkarskich mistrzostw świata kadetów. Do sukcesu przyczynił się częstochowianin Dawid Woch. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, otrzymał gratulacje od władz Częstochowy.
WIĘCEJ
27 sierpnia 2015
Częstochowianin Konrad Graczyk wywalczył stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2014/2015. Tego osiągnięcia gratulowały mu dziś władze miasta.
WIĘCEJ
27 sierpnia 2015
Na czwartkowej sesji Rady Miasta częstochowscy radni podjęli decyzję o zmianach w budżecie i zwiększeniu wydatków m.in. na dwie inwestycje drogowe. Chodzi o wprowadzone do budżetu zadanie przebudowy ul. św. Rocha i dodatkowe środki na budowę drogi przez specjalną strefę ekonomiczną Euro-Park ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.