Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
14 kwietnia 2021
,,Komeda Ahead” – to odczytanie muzyki wielkiego jazzowego pianisty przez Braci Oleś i Bartosza Pieszkę. Do zapoznania się z tym materiałem zaprasza OPK ,,Gaude Mater”. Nagranie powstało w siedzibie Ośrodka. Teraz jest ogólnie dostępne na YouTube.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
Nadzwyczajna sesja, która będzie poświęcona sprawie wniesienia przez Miasto Częstochowę zażalenia do Ministra Edukacji i Nauki, w sprawie dwóch postanowień Śląskiego Kuratora Oświaty, odbędzie się 15 kwietnia (czwartek) od godz. 14, w trybie zdalnym.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
13 kwietnia – w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – delegacja władz samorządowych złożyła kwiaty na placu Katyńskim. Rocznica masowego mordu na Polakach sprzed 81 lat była też okazją do rozstrzygnięcia dwóch przedsięwzięć edukacyjnych dla częstochowskiej młodzieży.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
W związku z rozpoczęciem przebudowy skrzyżowania al. Niepodległości z ulicą Równoległą, od środy (14 kwietnia) obsługa przystanku RÓWNOLEGŁA w kierunku Rakowa dla linii: 01, 02, 03 i 80 zostanie zawieszona.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
Firmy związane z turystyką i gastronomią mogą wziąć udział w organizowanym przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości konkursie na dotacje pozwalające utrzymać i rozwinąć działalność. Zainteresowani mogą liczyć nawet na pół miliona wsparcia.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
12 kwietnia 2021
Przeznaczony dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz regionu program jest finansowany ze środków unijnych. Nabór zgłoszeń online trwa – liczba uczestników jest ograniczona. Można liczyć na różne formy wsparcia – od doradztwa po płatne staże.
WIĘCEJ
12 kwietnia 2021
Podobnie jak w latach ubiegłych częstochowianki i częstochowianie będą mogli skorzystać z dotacji na modernizację systemów grzewczych, montaż instalacji fotowoltaicznych (pierwszy raz) oraz usunięcie elementów budowlanych zawierających azbest.
WIĘCEJ
12 kwietnia 2021
Częstochowski Sanepid oraz Straż Pożarna podsumowały swoją działalność za rok 2020. Sprawozdania przedstawiono częstochowskim radnym podczas ostatniej sesji.
WIĘCEJ
12 kwietnia 2021
Osoby poszukujące pracy będą mogły wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu online, na które w czerwcu zaprasza Fundacja Rozwoju Kwalifikacji Stella Virium. Rekrutacja osób zainteresowanych potrwa do 31 maja.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.