Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 marca 2015
2 kwietnia minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Częstochowy. Wydarzenia upamiętniające jego postać zaplanował Urząd Miasta i jego jednostki.
[zdjęcie aktualności]
31 marca 2015
Od 16 do 17 kwietnia potrwa Częstochowski Festiwal Podróżniczy „Za Horyzontem”. W programie imprezy m.in. spotkania ze znanymi podróżnikami, wystawy fotograficzne oraz koncert szantowy.
[zdjęcie aktualności]
31 marca 2015
Możliwości wsparcia i oferta dla firm przygotowana przez sieć Enterprise Europe Network to temat kolejnego „Śniadania z przedsiębiorcami”, które odbędzie się 2 kwietnia w Parku Przemysłowo-Technologicznym przy ul. Wały Dwernickiego 117/121.
[zdjęcie aktualności]
31 marca 2015
Jeszcze 6 lat temu Pan Jan Kweczke grał na waltorni w orkiestrze dętej OSP Dźbów. Teraz orkiestra zagrała dla niego z okazji 100. urodzin, a najlepsze życzenia urodzinowe, w imieniu wszystkich mieszkańców miasta złożył mu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
[zdjęcie aktualności]
31 marca 2015
Rodzicielstwu zastępczemu (rodzinnej pieczy zastępczej) poświęcona jest już XII edycja akcji „Masz serce – otwórz do niego drzwi”, organizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dla Rodziny”.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
12 stycznia 2015
18 kwietnia w ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany zostanie odbiór odpadów problemowych, takich jak: przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
WIĘCEJ
30 marca 2015
Częstochowa zyskała swój pierwszy festiwal filmowy. W październiku to w naszym mieście odbędzie się 13 edycja Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End.
WIĘCEJ
30 marca 2015
Projekt muzyków Republiki „Nowe sytuacje” (z udziałem Tymona Tymańskiego), Fisz Emade oraz częstochowska kapela Radios in Motion to pierwsi artyści, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej Frytce Off. Dwudniowy festiwal kultury alternatywnej już w czerwcu.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.