Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 marca 2015
2 kwietnia mija 10 lat od śmierci Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Częstochowy. Wydarzenia upamiętniające jego postać zaplanował Urząd Miasta i jego jednostki.
[zdjęcie aktualności]
1 kwietnia 2015
Miasto ogłosiło dwa przetargi, pisemny i w drodze licytacji na wynajem w sumie 42 lokali użytkowych i 5 garaży.
[zdjęcie aktualności]
1 kwietnia 2015
Częstochowa po raz kolejny włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. 2 i 15 kwietnia w mieście odbędzie się 4 edycja akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2015”.
[zdjęcie aktualności]
1 kwietnia 2015
Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta od 7 kwietnia zmieniają się godziny pracy częstochowskiego Urzędu Miasta.
[zdjęcie aktualności]
1 kwietnia 2015
Michał Kula otrzymał Złotą Maskę za role: Szmuela Sprola w „Sprzedawcach gumek” oraz Grabarza w "Hamlecie", a Maciej Półtorak jest laureatem Nagrody Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy za tytułową rolę w "Hamlecie".
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
1 kwietnia 2015
Akademia PARP zaprasza przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw do udziału w bezpłatnych interaktywnych, multimedialnych szkoleniach elektronicznych.
WIĘCEJ
31 marca 2015
Od 16 do 17 kwietnia potrwa Częstochowski Festiwal Podróżniczy „Za Horyzontem”. W programie imprezy m.in. spotkania ze znanymi podróżnikami, wystawy fotograficzne oraz koncert szantowy.
WIĘCEJ
31 marca 2015
Możliwości wsparcia i oferta dla firm przygotowana przez sieć Enterprise Europe Network to temat kolejnego „Śniadania z przedsiębiorcami”, które odbędzie się 2 kwietnia w Parku Przemysłowo-Technologicznym przy ul. Wały Dwernickiego 117/121.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.