Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
W związku z wdrożeniem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od marca br. nowego, ogólnopolskiego Systemu Rejestrów Państwowych, Urząd Miasta Częstochowy informuje, że obecnie występują problemy z obsługą mieszkańców w zakresie dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Trudności te są niezależne ...
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza 8 marca, w Dzień Kobiet wszystkie panie do udziału w profilaktycznej akcji "Zadbaj o zdrowie Częstochowianko!". W programie m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, nauka samobadania piersi, porady i zabiegi kosmetyczne.
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Częstochowianka Franciszka Pinis skończyła 100 lat. Na swoje urodziny zaprosiła kilkadziesiąt osób.
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Częstochowa dołączyła do gmin, które rozdają swoim mieszkańcom tzw. koperty życia. Mogą je uratować, bo zawierają najistotniejsze informacje o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, a także numer telefonu do bliskich i nazwisko lekarza prowadzącego. Urząd Miasta przygotował specjalne naklejki, ...
[zdjęcie aktualności]
2 marca 2015
Inwestycje komunikacyjne, rozwój Częstochowy jako ośrodka kolejowego, zmiany w aplikacjach lub przepisach wpływające na działalność samorządu - to główne tematy omawiane w czasie kolejnego spotkania prezydenta miasta z przedstawicielami Częstochowy w Sejmie i Senacie RP.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
2 marca 2015
2 marca w Urzędzie Miasta rozstrzygnięto multimedialny konkurs dla uczniów częstochowskich szkół „Żołnierze wyklęci - żołnierze niezłomni”. Dzień wcześniej częstochowianie uczcili pamięć walczących w obronie ojczyzny.
WIĘCEJ
2 marca 2015
Uroczystym Koncertem Laureatów zakończył się w piątek, 27 lutego IV Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. I Nagrodę zdobył ukraiński tenor Mykhailo Malafii, student V roku Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoli Lysenki.
WIĘCEJ
26 lutego 2015
Znamy już laureata I nagrody konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.