Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
4 marca 2015
Zakończyło się głosowanie w sprawie funkcjonowania komunikacji nocnej w mieście. System kursowania nocnych tramwajów i autobusów pozostanie bez zmian.
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
W związku z wdrożeniem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od marca br. nowego, ogólnopolskiego Systemu Rejestrów Państwowych, Urząd Miasta Częstochowy informuje, że obecnie występują problemy z obsługą mieszkańców w zakresie dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Trudności te są niezależne ...
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza 8 marca, w Dzień Kobiet wszystkie panie do udziału w profilaktycznej akcji "Zadbaj o zdrowie Częstochowianko!". W programie m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, nauka samobadania piersi, porady i zabiegi kosmetyczne.
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Częstochowa dołączyła do gmin, które rozdają swoim mieszkańcom tzw. koperty życia. Mają zawierać najistotniejsze informacje o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, a także numer telefonu do bliskich i nazwisko lekarza prowadzącego. Urząd Miasta przygotował specjalne naklejki, magnesy na ...
[zdjęcie aktualności]
3 marca 2015
Częstochowianka Franciszka Pinis skończyła 100 lat. Na swoje urodziny zaprosiła kilkadziesiąt osób.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
2 marca 2015
Inwestycje komunikacyjne, rozwój Częstochowy jako ośrodka kolejowego, zmiany w aplikacjach lub przepisach wpływające na działalność samorządu - to główne tematy omawiane w czasie kolejnego spotkania prezydenta miasta z przedstawicielami Częstochowy w Sejmie i Senacie RP.
WIĘCEJ
2 marca 2015
2 marca w Urzędzie Miasta rozstrzygnięto multimedialny konkurs dla uczniów częstochowskich szkół „Żołnierze wyklęci - żołnierze niezłomni”. Dzień wcześniej częstochowianie uczcili pamięć walczących w obronie ojczyzny.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.