Nowe
2 września 2014
Chcecie złożyć projekt do budżetu partycypacyjnego, ale macie jeszcze kilka pytań? Zapraszamy na wrześniowe dyżury konsultacyjne! Czekamy na Was w każdy wtorek do godziny 18.00 w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych (Pałac Ślubów), przy ul. Focha 19/21, pokój 32, 1 piętro.
2 września 2014
W najbliższy weekend wielkie święto polskiego rolnictwa - Dożynki Jasnogórskie, Krajowa Wystawa Rolnicza połączona z Dniami Europejskiej Kultury Ludowej. Tradycyjnie zostaną zaprezentowane maszyny rolnicze, także te zabytkowe, w sumie pojawi się około czterystu wystawców.
2 września 2014
Przypominamy, że tylko do 10 września można zgłaszać kandydatury do Nagrody Miasta Częstochowy dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
2 września 2014
Od 8 września 2014 r. będą uruchomione 2 dodatkowe oddziały przedszkolne dla dzieci młodszych (3-latków i 4-latków) w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstania Warszawskiego przy ul. Kukuczki 30 w Częstochowie.
1 września 2014
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 1 września w związku z budową węzła drogowego w al. Wojska Polskiego przestanie obowiązywać dwukierunkowy ruch na jezdni zachodniej.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
1 września 2014
1 września ponad 34 tysiące częstochowskich uczniów i przedszkolaków rozpoczęło rok szkolny. 2443 dzieci poszło do szkoły po raz pierwszy.
WIĘCEJ
1 września 2014
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie zaprasza w dniach 1-6 września do ujęcia wody w Kolonii Wierzchowisko przy ulicy Zielonej.
WIĘCEJ
1 września 2014
Na Placu Pamięci Narodowej odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.