Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
12 grudnia 2018
,,Wspieranie rozwoju firmy z wykorzystaniem funduszy unijnych w województwie śląskim” to temat szkolenia dla przedsiębiorców, na które 18 grudnia zaprasza Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Początek o godz. 10.00.
[zdjęcie aktualności]
11 grudnia 2018
Aktualizacja do uchwały w sprawie zaopatrzenia Częstochowy w ciepło, energię elektryczną i gaz to uchwała przyjęta przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Dokument, oprócz potrzeb i strategii wykorzystania mediów energetycznych, zawiera również prognozę oddziaływania na ...
[zdjęcie aktualności]
11 grudnia 2018
Częstochowscy radni przyjęli dwie uchwały poświęcone długoletnim działaniom ekologicznym miasta. Jeden dotyczy programu ochrony środowiska, drugi - ochrony przed hałasem.
[zdjęcie aktualności]
11 grudnia 2018
Prace na Grabówce już się zakończyły, a finał podobnej inwestycji w Kiedrzynie – w połowie przyszłego roku. Miasto czeka jeszcze na decyzję o dofinansowaniu budowy odwodnienia dzielnicy Północ – ubiegamy się o ponad 9,6 mln zł. Wszystkie te zadania są kluczowe z punktu widzenia ...
[zdjęcie aktualności]
10 grudnia 2018
W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
10 grudnia 2018
Tak nazywa się akcja edukacyjna organizowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego i Komendę Wojewódzką Policji. Przedszkolaki oraz dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych będą mieli okazję ustanowić rekord Polski w jednoczesnym kolorowaniu rysunku. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 grudnia.
WIĘCEJ
10 grudnia 2018
Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” nie oznacza końca starań o wyeliminowanie tego niedopuszczalnego zjawiska i stereotypów, które mu sprzyjają. Miasto przygotowało spot promujący prawo kobiet do bezpieczeństwa – zachęcamy do jego rozpowszechniania w sieci.
WIĘCEJ
10 grudnia 2018
Przystanek JURAJSKA w kierunku Mirowa został przeniesiony o ok. 100 m - informuje MZDiT.
WIĘCEJ
10 grudnia 2018
W sobotę 8 grudnia na placu Biegańskiego rozbłysły tegoroczne zimowe iluminacje. Ich charakter nawiązuje do baśniowego klimatu świąt.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK