Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
16 kwietnia 2021
Park kieszonkowy powstaje przy alei Niepodległości 29. W piątek sadzono drzewka i część krzewów, w maju gotowe powinny być wszystkie elementy małej architektury i wyposażenie placu zabaw. Park jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i administratora budynków komunalnych - spółki ZGM ...
[zdjęcie aktualności]
16 kwietnia 2021
W związku z zakończeniem prac remontowych, od poniedziałku 19 kwietnia zostanie wznowiona obsługa przystanku PARKITKA - OSIEDLE przy ulicy Okulickiego (w kierunku centrum).
[zdjęcie aktualności]
16 kwietnia 2021
16 kwietnia, w ramach symbolicznych obchodów – z uwagi na trwającą pandemię - miesiąca pamięci Zesłańców Sybiru i kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty w miejscach pamięci.
[zdjęcie aktualności]
16 kwietnia 2021
Od poniedziałku do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Możliwe też będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół oraz stacjonarnie zajęcia praktycznej nauki zawodu.
[zdjęcie aktualności]
15 kwietnia 2021
W czwartek rozpoczęło się przesadzanie 12 dorosłych drzew na terenie budowy połączenia ulic Warszawskiej i Jaskrowskiej. Dęby czerwone będą rosły dalej w innym miejscu – wzdłuż nowego odcinka alei Bohaterów Monte Cassino, od ul. Jagiellońskiej do Dźbowskiej. Dzięki takiemu ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
15 kwietnia 2021
Po ostatniej sesji Rady Miasta wiadomo już, jak w tym roku zostały podzielone przyznane miastu przez PFRON pieniądze na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej częstochowianek i częstochowian z niepełnosprawnościami. Łączna kwota tych środków to ponad 5,7 mln zł.
WIĘCEJ
15 kwietnia 2021
Zarząd Stowarzyszenia "Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy" informuje, że zjazd, który zaplanowano na 18 kwietnia w dotychczasowej formie - czyli spotkania motocyklistów na Jasnogórskich Błoniach nie odbędzie się.
WIĘCEJ
15 kwietnia 2021
Od poniedziałku, 19 kwietnia znów będą otwarte żłobki i przedszkola. Dozwolony też będzie sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Pozostałe, dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać do 25 kwietnia, a hotele będą nieczynne do 3 maja włącznie.
WIĘCEJ
14 kwietnia 2021
Miejski Zarząd Dróg informuje o pracach związanych z przebudową alei Niepodległości. Na odcinku występują utrudnienia w ruchu.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.