Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
4 sierpnia 2015
Częstochowa jest przygotowana na walkę z upałami, jak nigdy dotąd. Na placu Biegańskiego chłodzą dwie kurtyny wodne - jest też serwowana częstochowska zimna „kranówka”. Zraszacze pojawiły się również na Promenadzie Niemena oraz w pobliżu placu rekreacji na Tysiącleciu.
[zdjęcie aktualności]
4 sierpnia 2015
Do Częstochowy przybyła młodzież z niemieckiego Pforzheim. Razem z polskimi rówieśnikami wezmą udział w koloniach integracyjnych, zorganizowanych w ramach współpracy partnerskiej obu miast.
[zdjęcie aktualności]
4 sierpnia 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że ze względu na końcowe prace przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Norwida od 6 sierpnia linie nr 17, 20, 25 i N2 przez okres ok. 5 dni będą kursować objazdem z ul. Warszawskiej przez Konarskiego i Nusbauma i następnie wrócą na stałą trasę przez Norwida ...
[zdjęcie aktualności]
4 sierpnia 2015
Częstochowa po raz drugi gościła uczestników wyścigu Tour de Pologne. Startujących z placu Biegańskiego kolarzy dopingowały tłumy mieszkańców miasta.
[zdjęcie aktualności]
3 sierpnia 2015
…z placu Biegańskiego wystartują uczestnicy drugiego etapu wyścigu Tour de Pologne. Przygotowania trwają!
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
3 sierpnia 2015
Przed nami, zgodnie z zapowiedziami meteorologów, kilka dni wyjątkowych upałów. Temperatura może osiągnąć nawet 35 stopni C. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.
WIĘCEJ
3 sierpnia 2015
1 sierpnia pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne uroczystości upamiętniające71. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Poprzedziła je msza św. w kościele w Kościele Akademickim w III Alei Najświętszej Maryi Panny.
WIĘCEJ
31 lipca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że od 4 sierpnia w związku z oddaniem do użytku mostu przy ul. Mirowskiej linia 26 wraca na swoją stałą trasę przez ul. Srebrną, Mirowską, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona (w przeciwnym kierunku przez Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską), ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.