Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2018
Ponad 100 uczniów częstochowskich szkół średnich zatańczyło wspólnego „Poloneza” w centrum miasta. Zrobili to w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2018
Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Brodka, Skubas, Eldo – między innymi ich usłyszymy na ,,Bieganie” podczas multimedialnego koncertu w sobotę, 26 maja. Polskich artystów śpiewających teksty częstochowskiej poetki wesprą muzycy z Bristolu, kolebki stylistyki trip-hop. Widowisko będzie ...
[zdjęcie aktualności]
24 maja 2018
Częstochowskimi Alejami przeszedł Marsz Różowej Wstążki. W tym roku profilaktyczna akcja, zwracająca uwagę na to, by szczególną uwagę poświęcić zdrowiu kobiet, odbyła się już po raz dziesiąty.
[zdjęcie aktualności]
24 maja 2018
W Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyły się targi dla osób poszukujących, bądź chcących zmienić swoją pracę. Częstochowski Powiatowy Urząd Pracy zorganizował imprezę po raz jedenasty.
[zdjęcie aktualności]
23 maja 2018
Na Wyczerpach-Aniołowie już jesienią tego roku powstanie skatepark dla rolkarzy, amatorów deskorolek czy akrobacji na rowerach BMX. Coraz popularniejszy wśród młodzieży parkour oraz tzw. streetworkout będzie można uprawiać na placu przy alei Kościuszki, a dwa kolejne place rekreacji ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
24 maja 2018
25 maja rozpocznie się nabór wniosków do V edycji budżetu obywatelskiego. Zadania można składać na dwa sposoby – na papierze lub elektronicznie. Nabór potrwa do 31 lipca.
WIĘCEJ
24 maja 2018
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 1 czerwca na liniach nr 13, 19, 21 i 28 zostaną wprowadzone korekty godzin.
WIĘCEJ
23 maja 2018
Podobnie jak w latach ubiegłych, 26 maja w Dzień Matki rozpocznie się kolejna edycja Częstochowskich Dni Rodziny. Zakończy się 23 czerwca, w Dzień Ojca.
WIĘCEJ
23 maja 2018
Przedłużenie ulicy Ekonomicznej to inwestycja potrzebna firmom budującym i planującym swoje zakłady na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lokalizacji Skorki. Droga kosztować będzie miasto 8,8 mln zł. Nakłady zrealizowane lub zadeklarowane do tej pory przez inwestorów ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.