Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 czerwca 2015
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie pozyskał środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na realizację dwóch programów łagodzących skutki bezrobocia i wspierających aktywizację zawodową.
[zdjęcie aktualności]
29 czerwca 2015
Częstochowa po raz kolejny była partnerem największej krajowej konferencji przemysłu motoryzacyjnego AutoEvent 2015. Dwudniowa impreza przyciągnęła blisko 250 wystawców.
[zdjęcie aktualności]
26 czerwca 2015
Od środy, 1 lipca zmienią się trasy objazdowe linii nr 14, 17, 20, 25, 30 i N2 - w związku z kolejnym etapem prac związanych z przebudową ul. Warszawskiej.
[zdjęcie aktualności]
25 czerwca 2015
Z powodu podpisania nowej umowy na wywóz odpadów w części miasta wymieniane będą pojemniki. Firma SITA przygotowuje też nowe harmonogramy odbioru odpadów z terenu Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
26 czerwca 2015
2 lipca Rada Miasta Częstochowy zajmie się m.in. kolejnym projektem uchwały w sprawie zwolnienia z opodatkowania nieruchomości stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną, sprawozdaniem finansowym Miejskiego Szpitala Zespolonego, cenami za zagospodarowanie odpadów przez CzPK w Sobuczynie czy zmianą ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
25 czerwca 2015
W częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym rozpoczęło się dwudniowe Forum Inicjatyw Partnerskich, połączone z konferencją podsumowującą 2,5-letnią działalność Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
WIĘCEJ
26 czerwca 2015
Uczniowie Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Ministerstwa Finansów "Finansoaktywni. Misja: Podatki". To jedyna częstochowska szkoła, która znalazła się w gronie zwycięzców.
WIĘCEJ
24 czerwca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z przebudową skrzyżowania ulic św. Jadwigi i Głównej od poniedziałku, 29 czerwca do odwołania linia nr 11 będzie kursować w obu kierunkach ulicami św. Jadwigi i Kordeckiego - z pominięciem przejazdu ulicą św. Barbary – do Pułaskiego i dalej ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.