Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
W Ratuszu Miejskim odbyła się dziś uroczystość rozstrzygnięcia plebiscytu na najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza regionu częstochowskiego w 2014 roku.
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
Projekt budżetu Miasta Częstochowy na 2015 r. został – po autopoprawkach prezydenta miasta - przyjęty uchwałą Rady Miasta w czasie sesji 29 stycznia. W autopoprawce prezydent uwzględnił część wniosków zgłoszonych przez radnych zwiększając m.in. środki na program budowy i przebudowy ulic.
[zdjęcie aktualności]
30 stycznia 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w związku z optymalizacją rozkładów oraz w odpowiedzi na wnioski pasażerów od niedzieli, 1 lutego w całej sieci komunikacyjnej nastąpią zmiany rozkładów jazdy. Inaczej będą jeździć autobusy nr 13, 15, 16, 27, 30 i 32 oraz tramwaje nr 1, 2 i 3.
[zdjęcie aktualności]
29 stycznia 2015
Firma Stolzle Częstochowa Sp. z o.o oraz Sorting Group Poland Sp. z o.o. z Częstochowy znalazły się w czołówce prestiżowego rankingu „Diamenty Forbesa 2015”. To zestawienie najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w Polsce. W sumie wyróżnionych przez Forbesa zostało 10 częstochowskich firm.
[zdjęcie aktualności]
29 stycznia 2015
Już 30 stycznia o godzinie 18.00 Miejski Dom Kultury w Częstochowie zaprasza na wyjątkowy występ Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Piątkowy koncert to kolejna propozycja MDK, który często gości ostatnio znanych artystów polskiej estrady.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
29 stycznia 2015
Dwaj bracia, którzy uratowali życie czwórki kilkuletnich dzieci, otrzymali, podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, podziękowania od władz Częstochowy. Gratulacje odebrał również dyrektor Domu Pomocy Społecznej - za wyróżnienie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom".
WIĘCEJ
28 stycznia 2015
Trwa akcja wymiarowa w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, leśnym i łącznym zobowiązaniu pieniężnym na 2015 rok. Podobnie jak w ubiegłym roku, decyzje podatkowe otrzymują wszyscy właściciele i współwłaściciele nieruchomości, ale podatek trzeba zapłacić tylko jeden.
WIĘCEJ
28 stycznia 2015
Konferencją w Urzędzie Miasta Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych podsumował dwa europejskiej projekty „Leonardo da Vinci”, które realizował w ostatnich dwóch latach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.