Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
6 kwietnia 2020
Wszystkie najważniejsze informacje o zagrożeniu koronawirusem, działaniach władz miasta, organizacji pracy urzędów, placówek oświatowych, wsparciu seniorów można znaleźć tutaj.
[zdjęcie aktualności]
6 kwietnia 2020
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie wraz z Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu rozpoczął nabór wniosków o udzielenie jednorazowej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
[zdjęcie aktualności]
6 kwietnia 2020
W sprawie orzeczeń – w związku z trwającą sytuacją – zmieniły się pewne przepisy, dotyczące m.in. ważności orzeczenia czy możliwości jego wydania bez uczestnictwa zainteresowanej osoby.
[zdjęcie aktualności]
6 kwietnia 2020
Miasto ogłosiło przetarg na zakup, dostawę i montaż wyposażenia informatycznego dla obiektu, a także sprzętu dla potrzeb m.in. pomieszczeń biurowych, technicznych, szatni oraz zaplecza gastronomicznego. Oferty można składać do 11 maja drogą elektroniczną.
[zdjęcie aktualności]
6 kwietnia 2020
Prezydent Częstochowy apeluje do Ministra Zdrowia o uruchomienie w północnym subregionie województwa śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa. Na razie w całym regionie takie laboratoria są tylko na Górnym Śląsku i jest ich za mało. Osoby z ...
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
6 kwietnia 2020
Najważniejsze informacje o tym, jak postępować, by uniknąć zakażenia (i nie tylko) można znaleźć na specjalnym plakacie, który został przygotowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
WIĘCEJ
6 kwietnia 2020
W związku z remontem torowiska na Północy, od poniedziałku 6 kwietnia przystanek autobusowy BACZYŃSKIEGO w kierunku Fieldorfa-Nila został zawieszony. Autobusy zatrzymają się 200 metrów dalej.
WIĘCEJ
3 kwietnia 2020
Wśród nowych regulacji w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, która ma zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa, a które weszły w życie 1 kwietnia część dotyczy działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
WIĘCEJ
3 kwietnia 2020
Do 30 kwietnia można zgłaszać uwagi bądź propozycje zmian do projektu planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania w Częstochowie. Termin zakończenia konsultacji wydłużono w związku z obecną sytuacją spowodowaną koronawirusem.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Koronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK