Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 lutego 2021
Częstochowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Poleskiej, Łódzkiej i Obrońców Westerplatte.
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2021
Ze szczepień przeciwko Covid-19 skorzystało do 24 lutego włącznie ok. 42% pracowników miejskich placówek oświatowych, którzy zgłosili chęć zaszczepienia i mają obecnie prawo do szczepionki. Istnieje możliwość wykorzystania dodatkowych punktów szczepień dla nauczycieli wskazanych ...
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2021
Muzeum Częstochowskie ogłasza konkurs dla dzieci na najpiękniejszą marzannę.
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2021
W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy linii tramwajowej, od środy 3 marca przejazd przez torowisko na skrzyżowaniu Aleją Najświętszej Maryi Panny będzie zamknięty dla ruchu. Utrudnienia potrwają około 4-6 tygodni. W tym czasie kierowcy pojadą objazdami.
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2021
465 tys. zł z niewielkim ,,kawałkiem” – tyle udało się zebrać w naszym mieście podczas tegorocznego, 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tzw. deklarowana kwota tej najbardziej znanej – także w świecie – polskiej zbiórki to w tym roku łącznie ponad 127 mln zł.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
25 lutego 2021
Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 14 marca ale już od 27 lutego wprowadza zakaz używania przyłbic i chust do zakrywania nosa i ust. Dozwolone będą jedynie maseczki.
WIĘCEJ
24 lutego 2021
Muzeum Częstochowskie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Czyniąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych «Czyn»”.
WIĘCEJ
24 lutego 2021
W rejonie ulic Złotej i Mącznej rozpoczęły się prace drogowe, związane z przebudową. W obu miejscach mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.
WIĘCEJ
24 lutego 2021
Ze względu na przebudowę torowiska tramwajowego, od 2 marca autobusy czternastu linii kursujących przez centrum miasta, pojadą objazdami.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Posiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.