Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2020
Dzięki budżetowi obywatelskiemu przy Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego będzie można m.in. skakać w dal, przy al. Pokoju powstanie prawie nowy plac zabaw, a na Stradomiu niezagospodarowany teren zamieni się w miejsce do rekreacji. Miasto czeka na oferty firm zainteresowanych wykonaniem ...
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2020
Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie remontu elewacji i docieplenia budynku Miejskiego Przedszkola nr 37 przy ul. Sportowej. Oferty można składać do 10 czerwca.
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2020
Trwa nabór wniosków o wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej dla mikro małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych z Częstochowy i powiatu. Do tej pory zgłosiło się już ponad 13 tys. podmiotów.
[zdjęcie aktualności]
29 maja 2020
W związku z przebudową torowiska, od 1 do 9 czerwca przystanek autobusowy IWASZKIEWICZA w kierunku Fieldorfa-Nila będzie zawieszony. Autobusy zatrzymają się 400 metrów dalej.
[zdjęcie aktualności]
28 maja 2020
30 maja na ulicy Kucelińskiej będzie wymieniana nawierzchnia. W godzinach od 8.00 do 13.00 należy spodziewać się tam utrudnień w ruchu.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
28 maja 2020
Częstochowscy radni zgodzili się podczas ostatniej sesji na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w rejonie ulic: Bór i Równoległej. Powodem są planowane inwestycje.
WIĘCEJ
28 maja 2020
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w czerwcu w dalszym ciągu będą obowiązywały wakacyjne rozkłady jazdy.
WIĘCEJ
27 maja 2020
Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony 27 maja to powód do świętowania dla całej lokalnej społeczności. A w tym roku obchodzimy jubileusz!
WIĘCEJ
27 maja 2020
Od 30 maja nie trzeba już będzie zasłaniać nosa i ust na spacerze ani podczas jazdy na rowerze. Maseczki będą nadal obowiązywać, m.in. w sklepach, środkach komunikacji publicznej, w kościołach. Od 6 czerwca mogą być otwarte kina, teatry i siłownie.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK