Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
9 października 2015
W kompleksie konferencyjno-restauracyjnym „Złote Arkady” odbyły się w piątek, 9 października obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas imprezy wręczono wyróżnienia przyznawane z tej okazji najaktywniejszym popularyzatorom lokalnej turystyki, a także certyfikaty Częstochowskiej Organizacji ...
[zdjęcie aktualności]
9 października 2015
Od piątku do niedzieli w Częstochowie trwał będzie III Kongres Rad Młodzieżowych, w którym weźmie udział ok. 100 reprezentantów młodzieżowych rad miast z 26 ośrodków. Po spotkaniach w Słupsku i Włocławku, młodzi samorządowcy spotykają się w mieście, w którym 25 lat temu powołano do życia pierwszą ...
[zdjęcie aktualności]
9 października 2015
Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wydał postanowienia, w których wyraził zgodę na proponowany przez miasto zakres remontu i przystosowania do wymogów przeciwpożarowych budynku I LO im. Słowackiego.
[zdjęcie aktualności]
9 października 2015
Już po raz drugi częstochowscy seniorzy będą mieli swoje święto. W poniedziałek 19 października w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się Senioriada „Pogodna jesień”.
[zdjęcie aktualności]
9 października 2015
W najbliższą niedzielę w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się III edycja Częstochowskiego Dnia Sportu. Podczas imprezy swoje oferty zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
8 października 2015
Dziś w częstochowskim tramwaju grasowali „legalni kieszonkowcy”. Nie okradali, a informowali, jak ustrzec się przed kradzieżą.
WIĘCEJ
8 października 2015
12 października w Operze Krakowskiej odbędzie się Kongres Karty Dużej Rodzin. W wydarzeniu wezmą udział rodziny z całej Polski, w tym z Częstochowy.
WIĘCEJ
8 października 2015
Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom „YAVA” i Urząd Miasta Częstochowy zapraszają na wernisaż wystawy "Obraz Porozumienia", który odbędzie się 9 października o godz. 14.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.