Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2015
W czerwcu w Częstochowie odbędzie się II edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna” Częstochowa 2015. Chętni mogą zgłaszać swoje propozycje do końca maja.
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2015
28 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu w Akademii Jana Długosza odbędzie się spotkanie z przedstawicielem organizacji Fair Trade z Indii - Vikasem Kumarem oraz przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. O 16.00 kolejne spotkanie poświęcone tej ...
[zdjęcie aktualności]
27 kwietnia 2015
Miasto ogłosiło przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 26 na Wrzosowiaku oraz modernizację boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 30 w Kiedrzynie. Można też składać oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla rozbudowy Szkoły ...
[zdjęcie aktualności]
24 kwietnia 2015
Prezydent RP Bronisław Komorowski w towarzystwie minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, komendanta głównego PSP Wiesława Leśniakiewicza, prezesa OSP RP Waldemara Pawlaka i dyrektora regionalnego Lasów Państwowych Kazimierza Szabli - ...
[zdjęcie aktualności]
27 kwietnia 2015
Ulicami Częstochowy przejechał 43. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Grand Prix Częstochowy o Puchar Prezydenta Miasta.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
24 kwietnia 2015
Kilkudziesięciu wystawców prezentowało swoją ofertę podczas XXVIII Częstochowskich Targów Budownictwa w Hali „Polonia”.
WIĘCEJ
24 kwietnia 2015
Terenowa gra historyczna „Miejsca pamięci w Częstochowie” w ramach realizowanego od września 2014 roku projektu „Częstochowianie w czasie II wojny światowej” odbyła się w piątek, 24 kwietnia.
WIĘCEJ
24 kwietnia 2015
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego odsłonięto popiersie patrona szkoły.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.