Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2015
28 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu w Akademii Jana Długosza odbędzie się spotkanie z przedstawicielem organizacji Fair Trade z Indii - Vikasem Kumarem oraz przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. O 16.00 kolejne spotkanie poświęcone tej ...
[zdjęcie aktualności]
27 kwietnia 2015
Miasto ogłosiło przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 26 na Wrzosowiaku oraz modernizację boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 30 w Kiedrzynie. Można też składać oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla rozbudowy Szkoły ...
[zdjęcie aktualności]
24 kwietnia 2015
Prezydent RP Bronisław Komorowski w towarzystwie minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, komendanta głównego PSP Wiesława Leśniakiewicza, prezesa OSP RP Waldemara Pawlaka i dyrektora regionalnego Lasów Państwowych Kazimierza Szabli - ...
[zdjęcie aktualności]
27 kwietnia 2015
Ulicami Częstochowy przejechał 43. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Grand Prix Częstochowy o Puchar Prezydenta Miasta.
[zdjęcie aktualności]
24 kwietnia 2015
Kilkudziesięciu wystawców prezentowało swoją ofertę podczas XXVIII Częstochowskich Targów Budownictwa w Hali „Polonia”.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
24 kwietnia 2015
Terenowa gra historyczna „Miejsca pamięci w Częstochowie” w ramach realizowanego od września 2014 roku projektu „Częstochowianie w czasie II wojny światowej” odbyła się w piątek, 24 kwietnia.
WIĘCEJ
24 kwietnia 2015
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego odsłonięto popiersie patrona szkoły.
WIĘCEJ
24 kwietnia 2015
Wydział Edukacji informuje, iż 24 kwietnia od godz. 8.00 została ponownie uruchomiona strona internetowa dla Rodziców, na której mogą sprawdzić, czy dziecko kandydujące zostało zakwalifikowane do przedszkola bądź oddziału przedszkolnego.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


Zostaw 1% w Częstochowie

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.