Nowe
22 września 2014
Anna Kaptacz, Grażyna Moraś, Andrzej Nowak, Zbigniew Pawlak, Ewa Pietralik, Alicja Przyszło, Małgorzata Wójcik, Komisja Wydawnictw i Kultury Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, Rotary Club Częstochowa, Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i ich Rodzinom YAVA i Towarzystwo ...
22 września 2014
Na placu Biegańskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Historyczny Szlak Spacerowo - Rowerowy „Reduta Częstochowa 1939”. Wydarzenie zakończyło Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
22 września 2014
72 lata temu, dokładnie 22 września 1942 roku rozpoczęła się likwidacja częstochowskiego getta, w wyniku której do obozu zagłady w Treblince trafiło 40 tys. osób. Hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń oddali dziś m.in. przedstawiciele władz miasta.
22 września 2014
19 września na torze SGP Arena Częstochowa odbył się finał Speedway European Championships. Zawody w Częstochowie wygrał Grigorij Łaguta, ale najlepszym żużlowcem Starego Kontynentu został Emil Sajfutdinow.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
19 września 2014
Od poniedziałku, 22 września rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Niebieski Parasol” organizowanej przez samorząd radców prawnych. Z nieodpłatnych porad prawnych przez cały tydzień będą też mogli korzystać mieszkańcy Częstochowy.
WIĘCEJ
22 września 2014
W minionym tygodniu gościła w Częstochowie delegacja z niemieckiego miasta Pforzheim: Eva Walsleben – doradca w zakresie pieczy zastępczej i adopcji oraz Petra Poscharsky - koordynatorka wczesnej pomocy z Urzędu ds. Młodzieży i Spraw Społecznych Miasta Pforzheim, Peter Benkner - Prezes Zarządu ...
WIĘCEJ
22 września 2014
24 września w godzinach 10.00 – 15.00 w Akademii Jana Długosza przy ul. Waszyngtona 4/8 odbędą się Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami targów są Fundacja Widzialni, Urząd Miasta Częstochowy oraz Fundacja Imago w ramach projektu „Dostępni dla Ciebie! Aktywizacja młodych osób ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

BUDŻET PARTYCYPACYJNY


Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.