Budżet Obywatelski 2023

Czytaj więcej

Aktualności

ZOSTAW 1,5 % W CZĘSTOCHOWIE

08.03.2023

Trwają rozliczenia skarbowe. Tradycyjnie zachęcamy do przekazania 1,5 procent ze swojego podatku organizacjom działającym w naszym mieście. Podajemy też listę OPP uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia. 

Przekazanie części podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz częstochowskich Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) nic nas nie kosztuje, a składa się na pomoc być może komuś bardzo potrzebującemu, a przynajmniej zasila podmioty i stowarzyszenia robiące w Częstochowie bardzo wiele dobrego w przeróżnych sferach – sportu i rekreacji, kultury, pomocy społecznej, działalności na rzecz osób starszych czy ochrony zwierząt.

Częstochowianki i częstochowianie rozumieją sens zostawiania tego kapitału we własnym mieście. Dowodem na to są rosnące kwoty "procentowe” wpływające do budżetów działających tutaj NGO. W 2011 roku suma środków przekazanych częstochowskim OPP wyniosła ponad 900 tys. zł, w 2015 roku przekroczyła 1,1 mln zł, a w roku 2021 – sięgnęła blisko 2,5 mln zł.

Na liście poniżej znajdują się organizacje, które mają prawo otrzymywać 1,5 % (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami).

do góry strony