Aktualności

ZŁOTA PIĄTKA, A NAWET DZIESIĄTKA

07.02.2024

Do końca stycznia częstochowscy kinomani mogli głosować na najlepsze według siebie filmy, które w 2023 roku wyświetliło Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Teraz ogłoszono wyniki.

Wybierano spośród 200 premierowych filmów, które były wyświetlane w "Iluzji"’. Oddano 300 głosów, dzięki którym wyłoniono nie tylko Złotą Piątkę, ale także 10 najchętniej oglądanych produkcji. Pierwsze miejsce z 48 głosami otrzymali "Chłopi" – jedna z głośniejszych premier minionego roku, unikatowa, malarska adaptacja powieści Reymonta. OKF mógł pochwalić się sporą frekwencją podczas tego seansu. Na drugim uplasował się „Oppenheimer” Christophera Nolana (13 nominacji do Oscarów!), a na trzecie nagrodzona w Wenecji „Zielona granica” Agnieszki Holland. Tuż za podium stanęła „Barbie” Grety Gerwig (8 nominacji do Oscarów), a piątkę zamknęło „Aftersun” Charlotte Wells (szkocka reżyserka zdobyła za ten film nagrodę BAFTA).

Ogłoszono też drugą piątkę. I tak na szóstej lokacie znalazł się „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese, a na siódmym – „Duchy Inisherin” Martina McDonagha. Ósme w plebiscycie było „Blisko” Lukasa Dhonta, a dziesiątkę zamknęły „Ferrari” Michaela Manna i „Poprzednie życie” Celine Song.

- Zwyciężyły filmy nagradzane na festiwalach i chwalone przez krytyków.  Myślę, że wybór naszych widzów świadczy o tym, że mamy publiczność szukającą w kinie nie tylko kasowych hitów jak „Barbie”, ale przede wszystkim kameralnego kina w najlepszym wydaniu jak delikatne, subtelne „Aftersun”, „Blisko” czy „Poprzednie życie” – komentuje Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF.

Przedstawicielka częstochowskiego kina podkreśla, że na uwagę zasługuje również to, że aż sześć filmów ze „złotej” listy znalazło się także w dziesiątce miesięcznika „Kino” („Aftersun”, „Duchy Inisherin”, „Czas krwawego księżyca”, „Oppenheimer”, „Zielona granica”, „Blisko”). - Dziesiątka redakcji „Kina” powstaje na podstawie opinii krytyków filmowych, a więc profesjonalistów. Po raz kolejny okazało się, że nasi widzowie potrafią docenić dobre, wartościowe kino. Cieszy nas to ogromnie – mówi.

Tzw. Złota Dziesiątka będzie prezentowana w marcu z okazji 35-lecia OKFu.

- Zachęcam gorąco do obejrzenia całej „Złotej Dziesiątki” wybranej przez naszych widzów, bo jest to chyba najlepsza rekomendacja : widzowie polecają widzom. Są to filmy, które obejrzeć powinni wszyscy. Po prostu nie wypada ich nie znać, bo się o nich mówiło, pisało, dyskutowało… Były wydarzeniami ubiegłego roku. Można nadrobić zaległości albo obejrzeć ponownie obraz, który szczególnie nas w zeszłym roku urzekł – zaprasza Małgorzata Stasikowska-Lis.

do góry strony