Aktualności

ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - KIEDY MOŻEMY Z NIEGO SKORZYSTAĆ

30.11.2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, w jakich sytuacjach i na ile dni w roku możemy otrzymać z zasiłku opiekuńczego.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, które jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lub zatrudnienia na umowę zlecenie takie ubezpieczenie jest dobrowolne.
Osoby, które podlegają ubezpieczeniu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad chorym członkiem rodziny np. dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem czy teściową.

Przepisy określają na ile dni w roku kalendarzowym można otrzymać zasiłek.

60 dni na opiekę nad:
• chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat,
• zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat w określonych sytuacjach, (np. z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola, do którego dziecko uczęszcza).

Prawo do zasiłku mają na równi matka i ojciec dziecka, jednak zasiłek może otrzymać za dany okres tylko jeden z rodziców. Zasiłek opiekuńczy przysługuje gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą  zapewnić opiekę.
Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2.

30 dni na opiekę nad:
• niepełnosprawnym dzieckiem, które ukończyło 8 lat, ale ma mniej niż 18 lat – w związku z porodem, chorobą albo pobytem w szpitalu  małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem,
• chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale ma mniej niż 18 lat.

Trzydziestodniowy limit dni zasiłkowych przysługuje, jeśli dziecko niepełnosprawne ma:
• orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby oraz potrzebą stałego współudziału opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Na podstawie inf. przesłanej przez ZUS


do góry strony