Aktualności

ZADBAJ O ZDROWIE – ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA

01.03.2024

Od dzisiaj będzie można skorzystać z dwóch miejskich programów diagnostyki  - jeden w zakresie chorób wątroby, a drugi wykrywania nowotworów piersi i jajników. 

1 marca br. w ramach rozstrzygnięć konkursowych w Częstochowie ruszają dwa programy diagnostyki zdrowotnej. Pierwszy z nich dotyczy rozpoznania włóknienia i marskości wątroby w grupie chorych na cukrzycę i stany przedcukrzycowe zagrożonych niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Program obejmuje przeprowadzenie ankiety przesiewowej, wykonanie badań laboratoryjnych i weryfikację wyników przez lekarza, który w razie potrzeby wystawi skierowanie na elastografię wątroby, po której określi dalszy przebieg leczenia. Zainteresowani proszeni są o bezpośredni kontakt z realizatorem NZOZ Inter-Med w placówce przy ulicy 1 Maja 27 (nr tel. 787 653 980, 34/324 55 26).

Drugi dotyczy wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. W badaniu mogą wziąć udział mieszkanki miasta w wieku od 25 do 50 lat, które są w grupie ryzyka i są zameldowane w Częstochowie. Celem programu jest przeprowadzenie ankiety kwalifikującej i wykonanie badania genetycznego BRCA1. W uzasadnionych sytuacjach pacjentki zostaną objęte konsultacją lekarską i psychologiczną. Realizatorem badań jest Diagnostyka S.A. Częstochowa (nr tel. 34 361 55 05) z punktami pobrań przy ulicach:

- Brzeźnickiej 59,

- Krakowskiej 19/21,

- Wałach Dwernickiego 43/45,

- Kilińskiego 166,

- Łódzkiej 52/65,

- Sułkowskiego 17,

oraz Gyncentrum (nr tel. 34/506 57 65) przy ulicy Kozielewskiego 9. I w tym przypadku zainteresowani proszeni są o wizytę w wymienionych placówkach. 

Realizacja obu programów rozpocznie się 1 marca br. 

Na podstawie informacji z Wydziału Zdrowia UM
obok - ilustracja (źródło)

do góry strony