Aktualności

ZACHĘCAJĄ, ABY SIĘ WYSPAĆ

27.03.2024

Bo bez zdrowego snu nie ma mowy o zdrowym funkcjonowaniu. Wiedzą o tym licealiści uczący się na profilu biologiczno-chemicznym, więc promują w sieci dobry sen.

Projekt o nazwie ,,Sleep Well” zainicjowała grupa młodych ludzi z dwóch częstochowskich liceów – ,,Słowackiego” (I LO) i ,,Traugutta” (II  LO)  – pod patronatem prezydenta Częstochowy. Młodzież uczy się na niełatwym profilu biologiczno-chemicznym, zatem nie powinno dziwić, że wie co nieco o kwestiach fizjologii, potrzebach ludzkiego organizmu czy warunkach niezbędnych do zdrowego życia… Chce więc przyczynić się do wykreowania mody na zdrowy sen – zwłaszcza wśród tych, którym trendy daje się w miarę łatwo ,,zaszczepiać”, czyli wśród młodych. A chodzi o to, by były to trendy korzystne i pozytywne. Jak mówią sami licealiści: Sprawdziliśmy, że jednym z bardzo ważnych elementów prawidłowego rozwoju w naszym wieku jest zdrowy sen, który będziemy propagować przede wszystkim wśród młodzieży. Chcemy wyjść z inicjatywą do szkół na naszym terenie. Projekt przeprowadzamy w ramach ogólnopolskiego programu ,,Zwolnieni z Teorii”.

Treści reklamujące zdrowy sen będą pojawiać się na platformie TikTok – chodzi bowiem o to, aby dotrzeć do jak największej grupy młodych i bardzo młodych ludzi, a ci TikTok kochają. W planach jest wywiad ze specjalistą w zakresie snu. Mało tego – licealiści są w trakcie tworzenia aplikacji na telefon, dzięki której, jak twierdzą, będzie można sobie zaplanować czas i sposób spania na bazie wieku oraz faz snu.

Częstochowscy młodzi trendsetterzy świetnie zdają sobie sprawę, że wypoczęty i wyspany człowiek dobrze przyswaja wiedzę, jest twórczy i pomysłowy, pewnie kieruje samochodem, a wykonując odpowiedzialne profesje – ma mniejsze szanse popełniać błędy. Odpowiednia ilość snu zdecydowanie poprawia też kondycję psychiczną młodzieży, zapobiega obniżeniom nastroju, a nawet depresji. ,,Sleep Well” ma być wkładem w stworzenie społeczeństwa zdrowszego zarówno fizycznie, jak i psychicznie – dzięki przywróceniu tak podstawowej potrzebie jak sen należnego jej miejsca w naszym przeciążonym, przepracowanym, rozchwianym lękami, troskami i stresem życiu.

Trudno więc nie kibicować tym innowatorom, gratulując im pomysłu, a przede wszystkim chyba myślenia w kategoriach dobra całej wspólnoty – jej zdrowia, dobrego samopoczucia i równowagi.   

obok: zdjęcie ilustracyjne (źródło)

poniżej: grafika promocyjna ,,SleepWell"

do góry strony