Aktualności

WSPÓŁPRACA RE:YMONTA ZE SZKOŁAMI Z KATALONII

21.11.2023

Częstochowski "Reymont" - tematycznym pokazem mody i animacjami komputerowymi - podsumował międzynarodowy projekt realizowany wspólnie z hiszpańskimi szkołami.

W miniony piątek odbył się finał realizowanego w Zespole Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta projektu unijnego ERASMUS PLUS. Zaprezentowane zostały efekty wielomiesięcznej pracy bardzo wielu uczniów. Projektanci stworzyli i uszyli kreacje, fryzjerzy zarówno z częstochowskiej placówki, jak i ze szkoły w Terrassie, opracowali pełne artystycznego zacięcia projekty oraz wykonali fryzury i makijaże. Kreacje były wzbogacone biżuterią samodzielnie zaprojektowaną i wykonaną przez uczestników. Kolejna grupa uczniów przygotowała słownik wielojęzykowy terminów zawodowych z każdej z dziedzin. Pokaz mody inspirowany losami planety był odpowiedzią na pytanie: "Dokąd zmierzamy?".

Młodzież z RE:ymonta, Institut de Terrasa i Escola d'arrts de Santa Cugat del Vallec z Hiszpanii przedstawiła kolekcję inspirowaną refleksjami na temat przyszłości zarówno mody, jak i świata. Kolekcja powstała z ekologicznych materiałów.

Dariusz Zając, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. Reymonta w Częstochowie, przyznawał, że uczestnicy projektu inspirowali się twórczością Stanisława Wyspiańskiego i Gaudiego, a wiele pomysłów rodziło się podczas samych warsztatów.

- Gratuluję wspaniałego pokazu Waszych możliwości, umiejętności i talentów - mówił obecny podczas podsumowania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Przez ostatnie lata przekonywaliście z udanym skutkiem, że Reymont jest przedsiębiorczy, a dzisiaj udowadniacie, że z łatwością oraz dużą pewnością siebie porusza się w międzynarodowym środowisku. Nie tylko ja, ale dyrekcja i kadra nauczycielska, jesteśmy dumni z tego, jak odnajdujecie się w relacji do hiszpańskich koleżanek i kolegów.

Gościem specjalnym imprezy był artysta malarz Tomasz Lubaszka, z którym rozmawiała aktorka Agnieszka Łopacka.
Finał projektu wpisał się w XII edycję cyklu "RE:ymont jest przedsiębiorczy".

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

do góry strony