Aktualności

WSPÓLNIE NA RATUNEK PSZCZOŁOM

05.04.2022

Dzisiaj w Klubie Politechnik został zainaugurowany projekt edukacyjny „Pszczoła w mieście”. Do akcji przyłączyło się 10 placówek oświatowych.

Projekt popularyzuje wiedzę na temat roli pszczół w środowisku naturalnym, bo nadal nie jest to wiedza powszechna, szczególnie wśród najmłodszych. Organizatorzy: Zespół Szkół Przemysłu i Reklamy im. Reymonta, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Centrum Obsługi Inwestora, Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie i oddział Ligi Ochrony Przyrody – zaprosili na inaugurację sześć szkół i cztery przedszkola (SP 1,  21,  31, 42, 48 i 53 oraz MP 2, 17, 41 i 42).

Każda z wytypowanych placówek ma stworzyć grządkę, w której uczniowie będą siać rośliny miododajne. W każdym tygodniu odbywać się będą tematyczne zajęcia edukacyjne. Przedszkola i szkoły odwiedzi pszczelarz. Placówki otrzymają przepisy na świąteczne domowe wypieki z wykorzystaniem miodu. W projekt będą również angażowani rodzice. W maju odbędzie się konkurs plastyczny „Pszczoła przyjacielem człowieka”. Finał projektu w czerwcu w Klubie Politechnik.
Dzisiaj zaprezentowano partnerskie placówki, a krótkie scenki rodzajowe połączono z projekcją filmu animowanego „Pszczółka Maja”.

Obecny na inauguracji rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Szczygiol zapowiedział, że uczelnia wybuduje pasiekę z dziesięcioma ulami, zakupi roje pszczół i wynajmie pszczelarza. Pasieka będzie poglądowym elementem edukacyjnym dla dzieci, dzięki któremu będą mogły obserwować kolejne etapy produkcji miodu, a nawet go spróbować. Oficjalne otwarcie pasieki, na które zostaną zaproszone dzieci uczestniczące w projekcie, nastąpi we wrześniu.

W wydarzeniu wziął udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który przypomniał, że coraz chętniej udostępniamy pszczołom przestrzeń do życia w mieście: - W maju ubiegłego roku przy ul. Anyżkowej stanęła eko-pasieka. Ule powstały z bębnów od starych pralek przeznaczonych do ponownego przetworzenia.

Projekt będzie kontynuowany poprzez przyłączanie do niego kolejnych placówek edukacyjnych i tworzenie nowych pasiek przy zakładach pracy i instytucjach.

Inauguracja projektu "Pszczoła w mieście" w Klubie Politechnik. Fot. Łukasz Kolewiński

do góry strony