Aktualności

W NIEDZIELĘ IDZIEMY NA DRUGĄ TURĘ

19.04.2024

21 kwietnia w Częstochowie i ponad 700 innych miastach i gminach odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Zachęcamy do udziału i oddania głosu. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7 do 21.   

Mieszkańcy naszego miasta wybierać będą prezydenta, druga tura jest też niezbędna w 60 miastach „prezydenckich”, w tym m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu czy Rzeszowie. W mniejszych miastach w „dogrywce” wyłonieni zostaną burmistrzowie, a w gminach wiejskich – wójtowie.

Frekwencja w pierwszej turze wyniosła w kraju średnio niespełna 52%, widoczny był spadek zainteresowania wyborami lokalnymi (w stosunku do parlamentarnych), zwłaszcza wśród młodych wyborców. Charakterystyczne dla wyborów 7 kwietnia było też to, że frekwencja była często niższa w dużym miastach niż w mniejszych ośrodkach.
Przypomnijmy, że w I turze w Częstochowie wyniosła ona w głosowaniu „prezydenckim” 50,02% i była nieco lepsza niż w stolicy regionu - Katowicach (46,57%), Gliwicach (47,84%) czy Bielsku-Białej (49,62%). Podobnie było w największych ośrodkach miejskich kraju, np. w Krakowie (51,79%), Wrocławiu (50,57%), Poznaniu (49,87%) czy w Łodzi (49,91%), gdzie wybory rozstrzygnęły się już w I turze. Wyróżniła się trochę stołeczna Warszawa z głosowaniem na poziomie 58,88%.

Taki wynik pewnie trudno będzie uzyskać w naszym mieście, biorąc pod uwagę poziom głosowania z pierwszej „rundy”, ale zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w niedzielnym głosowaniu. Nie zabierze nam to dużo czasu, a wzmocnimy lokalną demokrację, pokazując, że zależy nam na mieście, w którym żyjemy.

Grafiki - kampania profrekwencyjna Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.

do góry strony