Aktualności

TO BYŁA KARNAWAŁOWA INTEGRACJA

08.02.2024

Organizacje pozarządowe pracujące m.in. na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną wykorzystały trwający ciągle karnawał, aby zorganizować spotkanie integracyjne dla swoich podopiecznych.

Na miejsce zabawy wybrano salę IKAR przy al. Niepodległości. Zaproszono wielu gości, także tych związanych z miejskim samorządem. Reprezentował go przede wszystkim prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, ale byli też radni, naczelniczki wydziałów Urzędu Miasta zajmujących się polityką społeczną i zdrowiem, przedstawicielki MOPS i innych miejskich instytucji, osoby działające w lokalnych organizacjach ,,trzeciego sektora”, reprezentanci podmiotów medycznych, a także przedsiębiorcy wspierający stowarzyszenia w organizowaniu zajęć dla ich podopiecznych, wizyt w firmach etc.  

W imprezie wzięło udział ok. 150 osób – przede wszystkim osoby z rożnymi rodzajami niepełnosprawności – fizycznej, umysłowej – ale także seniorzy i seniorki. Bardzo cenne jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami możliwości autoekspresji, zaprezentowania się, wyartykułowania swoich emocji także poprzez takie, wyjątkowe spotkania. Dla pełnosprawnych są one natomiast okazją, aby spędzić trochę czasu z osobami z niepełnosprawnościami, po raz kolejny uświadomić sobie, że są one integralną częścią każdej większej społeczności, że niepełnosprawność to stały element życia wielu z nas…

W programie była najpierw prezentacja kilkunastominutowego filmu z przedstawienia pod tytułem „Kabaret Starszych Panów”, w którym wystąpili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubu Pszczółki oraz Zakładu Aktywizacji Zawodowej YAVA. Potem był jeszcze m.in. polonez, zabawy z DJ i poczęstunek.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie YAVA wraz z Fundacją Twój Rozwój oraz Częstochowskim Stowarzyszeniem Jesteśmy Razem.

W galerii zdjęć obok: spotkanie karnawałowe w sali IKAR 7 lutego 2024 (fot. Łukasz Stacherczak)

do góry strony