Aktualności

ŚWIĘTO NAUKI NA POLITECHNICE

19.04.2024

18 kwietnia odbył się Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej, podczas którego zaprezentowały się wszystkie wydziały oraz Biblioteka Główna, Wydawnictwo, Biuro Studentów Zagranicznych i Biuro Osób z niepełnosprawnościami.

Uczelnię odwiedziła młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu. Stoiska wydziałów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na stanowisku Wydziału Infrastruktury i Środowiska można było zobaczyć sposoby wykorzystania węgla aktywnego, mierniki przenośne stosowane w inżynierii środowiska i w architekturze krajobrazu, a także walizkową instalację PV. Zwiedzający stoisko Wydziału Budownictwa wyruszali w wirtualny spacer po budynku, dzięki technologii informatycznej „Building Information Modeling. Wydział Zarządzania zaprezentował możliwości wykorzystania robotów edukacyjnych i urządzeń do pomiaru koncentracji wzrokowo-ruchowej. Na stanowisku Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów młodzież obserwowała skanowanie i drukowanie modeli w 3D. Wydział Elektryczny pokazał jak skonstruować wirtualny obwód elektryczny z zastosowaniem techniki VR. Natomiast Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki pokazał  możliwości skanowania 3D oraz zaprezentował model robota jezdnego.

Na odwiedzających jedna z atrakcji czekała poza budynkiem, gdzie zaparkowano samochód elektryczny Politechniki Częstochowskiej. To mobilne laboratorium jest bazą dla laboratorium badawczego wizualizacji informacji i systemów autonomicznych.
Młodzież uczestniczyła również w licznych warsztatach i laboratoriach Politechniki Częstochowskiej: Laboratorium Aerodynamiki Środowiska, Laboratorium Mechaniki Płynów, Laboratorium Sterowania i Diagnostyki Samochodu, Laboratorium Obróbki Plastycznej, Laboratorium Inżynierii Odwrotnej, Laboratorium Spawalnictwa, Laboratorium wytrzymałości materiałów, Laboratorium mechatroniki, robotyki przemysłowej i mobilnej, Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych, Laboratorium Inżynierii Środowiska i Biotechnologii, Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych, Laboratorium Sieci i Instalacji Sanitarnych,  Laboratorium Designu i Komunikacji Wizualnej, Laboratorium Poszerzonej Rzeczywistości, Laboratorium Opakowań, Laboratorium Preinkubacji, Laboratorium Drogownictwa, Laboratorium Fizyki Budowli, Laboratorium Geotechniki, Laboratorium Konstrukcji Metalowych II, Laboratorium Optometrii, Laboratorium mikroskopii cyfrowej i skaningowej, Laboratorium przeróbki plastycznej metali, Laboratorium zarządzani i inż. Produkcji, Laboratorium Techniki Laserowej i Druku 3D, Laboratorium Systemów Mikroprocesorowych i Wizyjnych, Laboratorium Techniki Wysokich Napięć, Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki, Laboratorium Modelowania i Sterowania Robotów.

Info i foto PCz

do góry strony