Styria

Starostwo Bruck an der Mur (www.bruckandermur.at) leży w samym sercu zielonej Styrii, obejmuje 21 gmin, w tym najważniejsze miasto Bruck a.d. Mur oraz Mariazell, znany austriacki ośrodek maryjny.
Po raz pierwszy miasto Bruck an der Mur zostało wymienione w dokumentach w roku 860, Bruck było znane za czasów Rzymian jako centrum handlowe, potem rozwinął się w mieście przemysł hutniczy, a także turystyka. Położenie w terenie alpejskim sprzyja rozwojowi sportów zimowych oraz wędrówkom górskim.
Starostwo obejmuje również Mariazell (http://www.mariazell.at/) znany w Austrii ośrodek kultu maryjnego, miasteczko położone we wschodniej Austrii na północy styryjskich Alp. Od ponad 850 lat znajduje się tutaj ośrodek pielgrzymkowy oraz centrum religijne katolickich narodów naddunajskich, to tutaj czczona jest Magna Mater Austriae, Magna Hungarorum Domina i Mater Gentium Slavorum.

Mnich Magnus z Klasztoru OO. Benedyktynów w St. Lambrecht przyniósł tu wyrzeźbioną w drewnie lipowym figurkę Maryi z XII wieku. Od nazwy małej celi znajdującej się nad figurą pochodzi nazwa Mariazell. Bazylika stojąca w środku wspaniałego krajobrazu górskiego została wzniesiona między XIV i XVII w.


UWAGA:

1 stycznia 2013 r. starostwa Bruck an der Mur i Mürzzuschlag połaczyły się tworząc starostwo Bruck-Mürzzuschlag.

Graz leży w południowo-wschodniej Austrii, jest stolicą Kraju Związkowego Styrii. Drugie co do wielkości miasto Austrii, to ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Znaczący węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. Ośrodek kulturalno-naukowy, siedziba placówek badawczych, szkół wyższych, w tym założonego w 1686 r. Uniwersytetu. W okresie od XIV do XVII w. Graz był siedzibą Habsburgów Styryjskich. Najważniejsze zabytki to XV-wieczna barokowa katedra, renesansowy Landhaus z XVI w., mauzoleum cesarza Ferdynanda II z pocz. XVII w., ruiny zamku oraz XVII-wieczny arsenał z bogatym zbiorem broni. Starówka Graz wpisana jest na listę UNESCO.

Współpraca ze Styrią obejmuje m.in.:

  • wizyty robocze
  • przystąpienie Częstochowy do Międzynarodowego Forum Miast Graz - Internationales Städteforum Graz
  • wymianę kulturalną (udział Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” w międzynarodowym festiwalu grup folklorystycznych w Graz (2000) oraz zespołów folklorystycznych Mürztaler Tanzlmusi, Schuplattler oraz „Steirer” w Europejskich Dniach Kultury Ludowej w Częstochowie - 2002, 2004 i 2006)
  • wymianę młodzieży (udział przedstawicieli młodzieży z Graz w Międzynarodowym Forum Młodych nt. „Europa w 3. tysiącleciu wolna od narkotyków i alkoholu” (2000), udział 2 uczniów w międzynarodowym forum miast laureatów Nagrody Europy w Graz - 2006)
  • udział starosty Bruck a.d. Mur Jörga Hofreitera oraz dyrektora Związku Turystyki Hochschwab Ericha Patetera w wideokonferencji zorganizowanej w ramach V Forum Turystyki Polskiej
  • wymianę sportową (udział sportowców z Bruck a.d. Mur w biegu ulicznym „Złota Mila” - 2001)
  • staż wolontariacki w szpitalu okręgowym w Bruck an der Mur dwóch lekarzy z Zespołu Szpitali Miejskich w Częstochowie
  • staż pracowników samorządowych z Częstochowy w Graz (2005)
  • stypendium 2 uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Admont (2006)
  • "Dni Austrii" w Częstochowie
  • misje gospodarcze (2004, 2005)
  • transport regałów i książek (literatura austriacka) dla biblioteki w Centrum Języków Eeuropejskich w Częstochowie (2006)
pdf drukuj
do góry strony