Budżet Obywatelski

Park Wodny Częstochowa

Budynek Parku Wodnego posiada trzy kondygnacje, a powierzchnia jego zabudowy to 3243 m. kw. Na parterze budynku znajdują się punkty kasowe, szatnie oraz hala basenowa. Niecka rekreacyjna posiada 800 m.kw. lustra wody. Wśród atrakcji można znaleźć: dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, strefę z masażami pod- i nawodnymi oraz gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej znajdują się również wanny z hydromasażem, wodny plac zabaw oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Dla fanów mocnych wrażeń przewidziano dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” oraz jedną szeroką zjeżdżalnie rodzinną.

Na piętrze, oprócz części administracyjnej, znajduje się strefa SPA wraz z tarasem relaksacyjnym oraz strefa gastronomiczna – z barem ,,suchym” i ,,mokrym”. SPA obejmie pomieszczenia odnowy biologicznej: saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnię kamienną i rzymską, caldarium, saunę 4 żywiołów, grotę lodową, saunę ,,infrared”, grotę solną, basen schładzający, basen solankowy oraz prysznice z rozmaitymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy natury. 

W piwnicy ulokowano pomieszczenia techniczne, socjalne, magazynowe oraz parking podziemny dla 47 samochodów i 44 rowerów. Park wodny ogrzewany jest za pomocą nowoczesnego agregatu kogeneracyjnego, czyli turbiny gazowej, która wytwarza jednocześnie ciepło i prąd.

Park Wodny powstał na terenie Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów, administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. 

Pływalnia Letnia oraz Park Wodny tworzą kompleks sportowo-rekreacyjny połączony jednym systemem obsługi klienta, który zapewnia możliwość korzystania w sezonie letnim zarówno z basenów krytych, jak i odkrytych. Park Wodny dostosowany jest również dla osób niewidomych oraz niepełnosprawnych.

Budowa obiektu rozpoczęła się 20 sierpnia 2018 roku i trwała przez dwa lata. MOSiR przejął oficjalnie obiekt 23 października 2020 roku, lecz jego oficjalne otwarcie  wstrzymano ze względu na epidemię Covid-19. 

Inwestycja ta została sfinansowana z budżetu Miasta Częstochowy w ramach programu „Kierunek: Przyjazna Częstochowa”. Została zrealizowana w formule „projektuj – buduj” przez konsorcjum CZ.P.B.P. „Przemysłówka” S.A. i Z.R.B. KAR-BUD, za kwotę 51,5 mln zł. Park Wodny zaprojektowało konsorcjum Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek.

pdf drukuj
do góry strony