Aktualności

CZĘSTOCHOWA STOLICĄ POLSKIEGO ROLNICTWA

03.09.2009

Jest to jedyne w swoim rodzaju święto w Częstochowie, przyciągające kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tradycją już stał się udział w tym święcie najwyższych dostojników państwowych, przedstawicieli administracji samorządowej, organizacji rolniczych, parlamentarzystów.

Patronat nad imprezami objęli Prezydent RP - Lech Kaczyński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy oraz Duszpasterstwo Rolników Episkopatu Polski i Archidiecezji Częstochowskiej.

Organizatorem imprezy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie; współorganizatorem - Urząd Miasta Częstochowy oraz Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Muzeum Częstochowskie.

Impreza organizowana jest przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Program – poniżej.

- To jedna z najważniejszych imprez od lat organizowana w Częstochowie – mówił podczas zorganizowanej dziś, 2 września w ODR konferencji prasowej Prezydent Miasta Tadeusz Wrona. - Dla nas to kontynuacja tej Wystawy sprzed stulecia. Miasto wspiera tę inicjatywę, jesteśmy zaangażowani i organizacyjnie i merytorycznie, przede wszystkim poprzez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i Muzeum Częstochowskie.


Po raz dziesiąty Wystawie towarzyszyć będą Dni Europejskiej Kultury Ludowej, Targi Sztuki Ludowej (lista wystawców poniżej) oraz po raz czwarty Europejski Konkurs Sztuki Ludowej – pokaz tego, co na wsi - nie tylko polskiej - jest najpiękniejsze.

- Pomysł rozbudowania Wystawy Rolniczej o konkurs i dni kultury ludowej powstał 10 lat temu – opowiadał prezydent. - Sam, od lat jestem nie tylko miłośnikiem ale i zbieraczem sztuki ludowej, mam sporo wyrobów, także bardzo znanych twórców. Przez wiele lat w Polsce nie było konkursów związanych ze sztuką ludową, myślę, że ten nasz i Dni Europejskiej Kultury Ludowej znakomicie uzupełniły tę lukę, a także samą Krajową Wystawę Rolniczą.

W czasie tegorocznej imprezy swoje prace zaprezentują artyści – rzemieślnicy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Węgier. Można będzie obejrzeć, ale też i kupić, ciekawe wyroby ze słomy, wikliny, drewna, gliny oraz rzeźbę i malarstwo ludowe. - Na zwiedzających czeka duża różnorodność, od pięknych haftów, ceramiki, wyrobów z wikliny – przyjeżdżają z nią m.in. Włosi – mówiła Małgorzata Nowak, dyrektor OPK „Gaude Mater”, organizatora Targów Sztuki Ludowej. - W sobotę od godz. 16 aż do późnych godzin wieczornych zapraszamy na Plac Biegańskiego, pod scenę, na której występować będą zespoły folklorystyczne z Czech, włoskiej Sardynii oraz z różnych regionów Polski.

Jedną z atrakcji sobotniego wieczoru dożynkowego (wstęp za zaproszeniami) będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Filharmonii Częstochowskiej.

Dorobek polskiego rolnictwa zaprezentowany zostanie przez ponad 300 wystawców z całego kraju na: targach nasiennych, pszczelarskich, agroturystycznych, paszowych; wystawach maszyn i narzędzi rolniczych, przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz kiermaszach rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych.

Najnowsze osiągnięcia polskiej nauki rolniczej przedstawią także uczestniczące od wielu lat w Wystawie instytuty branżowe resortu rolnictwa. Profesjonalnym doradztwem z zakresu pozyskiwania środków finansowych z UE na rozwój i modernizację gospodarstw rolnych, kredytowania działalności rolniczej, ubezpieczeń społecznych – zainteresowanym rolnikom służyć będą w uruchomionych w tych dniach punktach konsultacyjnych - pracownicy ARiMR, ARR, ANR, KRIR, KRUS, banków obsługujących wieś. Stoiska wystawowe, tradycyjnie już, zlokalizowane zostaną w centralnym punkcie miasta - wzdłuż II i III Alei Najświętszej Maryi Panny, w Miejskiej Galerii Sztuki oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza.


Krajowa Wystawa Rolnicza jest doskonałą okazją do nagradzania firm i osób którym bliskie są sprawy wsi i rolnictwa. W czasie uroczystego otwarcia Wystawy wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia laureatom konkursów: „AGROLIGA 2009”, „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie śląskim”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie śląskim” oraz „Najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne regionu częstochowskiego”.

SyB


XVIII KRAJOWA WYSTWA ROLNICZA


X DNI EUROPEJSKIEJ KULTURY LUDOWEJ


IV Europejski Konkurs Sztuki Ludowej


4 – 6 września 2009 r.


4 września (piątek)


- od godz. 10.00

PLAC BIEGAŃSKIEGO i III ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • Targi Sztuki Ludowej


- godz. 18.00

REGIONALNY OŚRODEK KULTURY, ul. Ogińskiego 13 a

  •   Wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Podsiadło „Prowincja”


5 września (sobota)


- godz. 10.00

MIEJSKA GALERIA SZTUKI - Aleja Najświętszej Maryi Panny 64

  • uroczyste otwarcie XVIII Krajowej Wystawy Rolniczej, X Dni Europejskiej Kultury Ludowej, oraz IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej

- podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu AGROLIGA 2009 w woj. śląskim

- podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne” w woj. śląskim

- podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” w woj. śląskim

- podsumowanie konkursu „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno – spożywczego” oraz „Najlepsze gospodarstwo Regionu Częstochowskiego”

  • targi pszczelarskie
  • wystawa „Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”
  • rządowe instytucje rolnicze (MRiRW, ARiMR, ANR, ARR, KRUS,)
  • organizacje rolnicze i około rolnicze
  • kulinarne dziedzictwo (degustacje)

 

* IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza,

Aleja Najświętszej Maryi Panny 56

  • instytuty rolnicze
  • rolnictwo ekologiczne
  • wystawa drobnego inwentarza


* II ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • stoiska handlowe


* III ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • wystawa maszyn i narzędzi rolniczych
  • kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych
  • stoiska handlowe
  • stoiska nasienne i paszowe


* PLAC BIEGAŃSKIEGO i III ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • Targi Sztuki Ludowej

 

- godz. 14.00

PAWILON ETNOGRAFICZNY MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIEGO W PARKU IM.S.STASZICA

  • Rozstrzygnięcie IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej

- ogłoszenie wyników

- wręczenie nagród

- otwarcie wystawy pokonkursowej „Z nitki i gliny”

 

- godz. 16.00

* PLAC BIEGAŃSKIEGO - scena

Prezentacje zespołów folklorystycznych

 

  • Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” z Częstochowy
  • Zespół Folklorystyczny „Janowianie” z Janowa
  • Kapela „Bojszowy” z Bojszów
  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Satecek” z Czech
  • Zespół Regionalny „Ćwiklice” z Ćwiklic
  • Zespół Taneczny Stowarzyszenia Kulturalnego „Terra Mea” z Sardynii/Włochy
  • Estrada Regionalna „Równica” z Równicy
  • Bałkany


- godz. 18.00

* FILHARMONIA CZĘSTOCHOWSKA, ul. Wilsona 16

  • Występ Zespołu Pieśni i Tańca „ Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Przed koncertem wręczenie:

- statuetek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- pucharów Dyrektora ŚODR w Częstochowie dla najlepszego beneficjenta doradztwa rolniczego w woj. śląskim

- pucharów Prezesa ARiMR za najlepsze wykorzystanie środków pomocowych UE

 

6 września (niedziela)


- godz. 8.30

MIEJSKA GALERIA SZTUKI - Aleja Najświętszej Maryi Panny 64

 

  • targi pszczelarskie
  • wystawa „Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”
  • rządowe instytucje rolnicze (MRiRW, ARiMR, ANR, ARR, KRUS,)
  • organizacje rolnicze i około rolnicze
  • kulinarne dziedzictwo (degustacje)

 

* IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza,

Aleja Najświętszej Maryi Panny 56

  • instytuty rolnicze
  • rolnictwo ekologiczne
  • wystawa drobnego inwentarza


* II ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  •  stoiska handlowe


* III ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych
  • wystawa maszyn i narzędzi rolniczych
  • stoiska handlowe
  • stoiska nasienne i paszowe


* PLAC BIEGAŃSKIEGO i III ALEJA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

  • Targi Sztuki Ludowej

 

- godz. 15.00

PLAC BIEGAŃSKIEGO - scena

Prezentacje zespołów folklorystycznych

 

  • Bałkany
  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Satecek” z Czech
  • Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Beskid”
  • Zespół Taneczny Stowarzyszenia Kulturalnego „Terra Mea” z Sardynii/Włochy
  • Zespół Regionalny „Pszczyna”
  • Kapela Ludowa „Rybnianie” z Rybnej
  • Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” z Częstochowy

Prezentacja fragmentów wystawy pokonkursowej Z nitki i gliny


- godz. 20.00

PLAC BIEGAŃSKIEGO

  • zamknięcie XVIII Krajowej Wystawy Rolniczej, X Dni Europejskiej Kultury Ludowej, oraz IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej

 

Targi Sztuki Ludowej 2009

 

Wystawcy

 

BIAŁORUŚ

  • Tamara Bludowa - wyroby ze słomy (Grodno, Białoruś)
  • Oleg Bogajczuk - florystyka, układanie suchokwiatów (Grodno, Białoruś)
  • Mariana Kuźmicka - wyroby ze słomy i łyka lipowego (Grodno, Białoruś)
  • Lucyna Małyszko – haft (Grodno, Białoruś)
  • Stanisław Masjukiewicz – wyroby z wikliny (Grodno, Białoruś)
  • Franciszek Mulica – malarstwo ludowe (Grodno, Białoruś)
  • Stanisław Mulica – wycinanka (Grodno, Białoruś)
  • Danuta Olszewska – florystyka, układanie suchokwiatów (Grodno, Białoruś)

Aleksandr Owczynnikow – wycinanki, malarstwo ludowe (Grodno, Białoruś)

 

UKRAINA

  • Anatolij Jartys – zabawki ze szkła (Lwów, Ukraina)
  • Natalia Jartys – haft (Lwów, Ukraina)
  • Wiktor Kuzmienko – ceramika (Lwów, Ukraina)
  • Galina i Michajło Truszik – ceramika, rzeźba, haft (Kosiv, Ukraina)


WĘGRY

  • Gabor Farkas – garncarstwo (Békéscaba, Węgry)

 

POLSKA

  • Olga Balcerzak– haft opolski, koronki szydełkowe i frywolitkowe (Częstochowa)
  • Piotr Barańczak – wyroby ze słomy (Rozdrażew, województwo wielkopolskie)
  • Halina Bąkała – wiklina, plecionkarstwo (Gołąb, województwo lubelskie)
  • Laura Bziukiewicz – frywolitki i szydełko (Wach, Kadzidło, województwo mazowieckie)
  • Zdzisław Bziukiewicz – bursztyn kurpiowski (Wach, Kadzidło, województwo mazowieckie)
  • Marcin Chaładus – garncarstwo (Częstochowa, województwo śląskie)
  • Maria Chaładus – kwiaty i ozdoby z wióra drewna osikowego (Koziegłowy, województwo śląskie)
  • Marta Haratyk – koronki Koniakowskie (Koniaków, województwo śląskie)
  • Małgorzata Janik – koronka szydełkowa, klockowa i czółenkowa, biżuteria koronkowa (Wiśniowa, województwo małopolskie)
  • Józef Jarek – rzeźba w drewnie, malarstwo, witraże (Wiśniowa, województwo małopolskie)
  • Marcin Klich – wyroby wełniane „Magma” (Częstochowa, województwo śląskie)
  • Władysława Korona – figurki i świece z wosku pszczelego (Stary Sącz, województwo małopolskie)
  • Krystyna Ługiewicz – haft pałucki (biały) (Żnin, województwo kujawsko-pomorskie)
  • Helena Miazek – wycinanki i hafty łowickie (Chąśno, województwo łódzkie)
  • Julianna Puławska – haft kurpiowski „Puszcza Biała”, pisanka oklejana sitowiem (Pniewo Kolonia/Zatory, województwo mazowieckie)
  • Halina Sala – haft (Tuchola, województwo kujawsko-pomorskie)
  • Izabella Semeniuk – świece woskowe Gospodarstwo Pasieczne „Złota Pszczoła” (Sosnówka, województwo lubelskie)
  • Stowarzyszenie Miłośników Robótek Ręcznych „Świat Ewy” (Częstochowa, województwo śląskie)
  • Janusz Sułek – wyroby góralskie (Radom, województwo mazowieckie)
  • Ernest Ślusarczyk – zabawki drewniane (Łączna, województwo świętokrzyskie)
  • Danuta Urbanik – stroje ludowe, serwety, obrusy (Wiśniowa, województwo małopolskie)
  • Marianna Weilandt – haft kaszubski (Tuchola, województwo kujawsko-pomorskie)
  • Grzegorz Wróbel – kowalstwo artystyczne, metaloplastyka „Kuźnia Przygody” (Międzylesie, województwo dolnośląskie)
  • Alina Wypchło – porcelana opolska ręcznie zdobiona (Ligota Książęca, województwo opolskie)
  • Marek Żak – rzeźba i malarstwo (Kielce, województwo świętokrzyskie)
  • Anna Żądło – suche kompozycje, wieńce dożynkowe, kwiaty z bibuły (Myślenice, województwo małopolskie)
  • Halina Żwirska – lalki ludowe, koronka (Częstochowa, województwo śląskie)
do góry strony