Aktualności

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/10

01.09.2009

Do 12 tys. 325 uczniów szkół podstawowych, 6060 gimnazjalnych, 19 tys. 395 ponadgimnazjalnych i 715 specjalnych dołączyło 4 tys. 145 przedszkolaków.

Prezydent Tadeusz Wrona i naczelnik Wydziału Edukacji Dorota Sobala rano uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu roku w IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, a po południu w Młodzieżowym Domu Kultury.

877 uczniów rozpoczęło dziś rok szkolny w IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Uczniów, ich rodziców i nauczycieli powitał Krzysztof Wachowiak. 
Prezydent Tadeusz Wrona w swojej wypowiedzi nawiązał do 70 rocznicy wybuchu wojny.
- W niedzielę byłem pod Mokrą, bo właśnie tam, nieopodal Częstochowy, w gminie Miedźno, 1 września 1939 roku, rozegrała się pierwsza wielka bitwa II wojny światowej, w której Wołyńska Brygada Kawalerii przeciwstawiała się olbrzymim siłom pancernym niemieckiej Dywizji. Po raz pierwszy wojska niemieckie przekroczyły polską granicę także niedaleko stąd, w Krzepicach, a potem bombardowały pobliski Wieluń.
Prezydent mówił także o szkole, która ostatnio bardzo się zmieniła otrzymując wiele inwestycji, m.in. piękną halę, w której odbywała się dzisiejsza uroczystość. Wspomniał również o osiągnięciach uczniów „Norwida”. - Dziękuję za dotychczasowe wyniki i pracę, którą „Norwid” wkłada w rozwój Częstochowy - powiedział. Zwrócił się do I klas: - Jesteście w dobrej szkole, pod dobrą opieką.

W części artystycznej zaprezentowała się się uczennica, która zaśpiewała znany szlagier „Czas nas uczy pogody”, a potem młodzież, nauczyciele i goście obejrzeli okolicznościową akademię poświęconą II wojnie światowej. 

W rozpoczęciu roku szkolnego w Młodzieżowym Domu Kultury udział wzięły delegacje częstochowskich szkół.
- Rok temu mieliśmy ten wspaniały dzień, kiedy powróciliśmy do historycznego budynku – Pałacyku Hantkego oraz krytej pływalni jako ich gospodarze – mówiła Elżbieta Drabik, dyrektor MDK. - W Pałacyku Hantkego i krytej pływalni przez rok pokazaliśmy, że taki obiekt w Częstochowie jest potrzebny. On tętni życiem. To tu wielu młodym ludziom udało się przezwyciężyć niepowodzenia szkolne, na zajęciach w MDK poczuli swoją wartość, odkryli talenty. Przyznam, znając wiele placówek wychowania pozaszkolnego w Polsce, że jesteśmy jedyną, która ma obiekty o tak wysokim standardzie. 

- To chyba najpiękniejsze miejsce dla młodzieży w Częstochowie - powiedział prezydent Tadeusz Wrona. - Dzisiaj, chciałbym wam oficjalnie ten obiekt przekazać.  Pani dyrektor niech się nie boi, że będzie miała tylu współgospodarzy, razem na pewno znakomicie zaopiekujecie się tym miejscem.
    
Prace MDK aktywnie wspierają rodzice. Stroje, sprzęt, wyjazdy na występy, rajdy, wycieczki, nagrania, wydawanie płyt CD, publikacji, katalogów są możliwe dzięki ich wsparciu. Od tego roku rodzice postanowili ufundować stypendia za wybitne osiągnięcia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Otrzymała je trójka uczestników pracowni ceramicznej – Ada Orkisz z I LO im. Juliusza Słowackiego, Barbara Machaj z Gimnazjum Katolickiego i Kacper Atłasik z Gimnazjum nr 11. Wszyscy odnieśli sukcesy w roku szkolnym 2008/2009.
Pisma gratulacyjne na scenie wręczył im prezydent Tadeusz Wrona.

Następnie goście obejrzeli Suitę Krakowską w wykonaniu Dzicięcego Zespołu Wokalno-Tanecznego „Jurajskie Chochliki” - laureata Grand Prix XXXIII Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych.

SyB 
1 września 2009
do góry strony