Aktualności

MEDIA O NAS

18.08.2009

Najnowsze przykłady to artykuł w magazynie „ThinkTank”, tekst o jubileuszu Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie w „Przeglądzie Technicznym”, najstarszej gazecie inżynierskiej, czy wzmianka o częstochowskich wystawach w „Galeriach”, ulotce Instytutu Reklamy i Sztuki rozpowszechnianej w całym kraju.


Wydawcy magazynu THINK TANK zapowiadają, że kwartalnik jest częścią szerszego projektu informacyjno-edukacyjnego, którego celem jest gromadzenie i rozpowszechnianie wiedzy o najlepszych praktykach zarządzania strategicznego. W ostatnim numerze wśród dobrych praktyk związanych z administracją samorządową zostały przedstawione ułatwienia w naszym urzędzie. W komentarzu do tekstu Edwina Bendyka na temat internetowych usprawnień administracyjnych czytamy: „Cudownych właściwości Częstochowy nie trzeba nikomu tłumaczyć. W tym przypadku proponuję jednak pielgrzymkę nie na Jasną Górę, lecz do urzędu miasta. Od wielu lat pracuje w nim, piastując dziś godność informatyka miejskiego, Kajetan Wojsyk. Wojsyk wierzy, że informatyka może rozwiązywać problemy, a nie stwarzać nowe. Umiejętnie wdrażając technologie informatyczne, częstochowski informatyk skutecznie eliminuje z urzędowej praktyki papier, przekonując swoich kolegów, że moga pracować, wymieniając się dokumentami elektronicznymi. To nie tylko oszczędność papieru, to również większa transparentność procesów decyzyjnych – stan spraw moga śledzić również obywatele za pomocą internetowego podglądu. Elektroniczna integracja urzędu umożliwia także sprawniejszą obsługę obywateli, którzy dzięki „internetowemu okienku” mogą nie tylko doglądać swoich spraw, lecz również umawiać się na wizyty w przypadkach, kiedy osobista obecność w urzędzie jest konieczna ze względu na ogólne przepisy prawa. Klucz do sukcesu: właściwie ustawiona hierarchia – informatyka i urząd to tylko środek do celu, celem – obywatel.

Jeśli chcemy na przykład zarejestrować samochód, nie trzeba biec o szóstej rano do urzędu i stać w kolejce. Wystarczy wejść na stronę systemu kolejkowego, kliknąć w zakładkę „Rejestracja pojazdów”, wybrać z kalendarza datę, na którą chcemy się umówić i w wyznaczonym terminie przyjść do urzędu. Trzeba wtedy podać PESEL, imię i nazwisko, e-mail i nr telefonu. Podobnie możemy zrobić, gdy chcemy m.in. zgłosić meldunek, złożyć wniosek o dowód osobisty czy prawo jazdy - http://www.czestochowa.pl/rezerwacja_kolejki

 

TJ

18 sierpnia 2009 r.

do góry strony