Aktualności

ZAKOŃCZONO I ETAP REALIZACJI "PROGRAMU OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI DLA OSIEDLA DŹBÓW "

13.08.2009

Dzięki tej inwestycji skorzysta cała dzielnica Dźbow, gdyż nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania bazujące na gazie można będzie w przyszłości zainstalować w domach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej.

Inwestycja nosi nazwę „Program ograniczenia niskiej emisji dla osiedla Dźbów”, gdyż etażowe ogrzewanie bazujące na gazie wyeliminuje szkodliwe związki powstające przy spalaniu węgla, które było w tej dzielnicy podstawowym paliwem grzewczym

 Programem ograniczenia niskiej emisji dla osiedla Dźbów objęto ogółem 610 lokali w 39 budynkach komunalnych. Inwestorem jest Gmina Miasto Częstochowa, natomiast inwestorem zastępczym (operatorem programu ) jest zarządzający nieruchomościami Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” Sp. z o.o. w Częstochowie. Finansowanie inwestycji zapewniają Gmina Częstochowa oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakres inwestycji pod nazwą „Program ograniczenia niskiej emisji dla osiedla Dźbów” to:
- gazyfikacja osiedla (budowa sieci zewnętrznej, przyłączy do budynków i instalacji wewnętrznych gazu),
- wykonanie instalacji etażowych ogrzewania gazowego oraz instalacji ciepłej wody w oparciu o dwufunkcyjne kotły gazowe,
- modernizacja przewodów kominowych,
- docieplenie ścian zewnętrznych wraz z kolorystyką oraz stropów piwnic i strychu,
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

 Efektem realizacji I etapu tego zadania jest zaopatrzenie 274 mieszkań w pełnostandardowe, nowoczesne instalacje wykorzystujące gaz w 13 gruntownie odnowionych budynkach. Odpowiadają one teraz w pełni wymogom w zakresie ochrony środowiska i ekonomicznego gospodarowania energią.

 Obecnie jest na ukończeniu procedura wyboru wykonawcy na realizację II etapu Programu obejmującego kolejnych 247 lokali mieszkalnych i użytkowych w 12 budynkach. Przewidywane rozpoczęcie robót ma nastąpić jeszcze przed sezonem grzewczym. Zlecono także opracowanie dokumentacji kosztorysowo-budowlanej dla III etapu inwestycji. Zakończenie realizacji całości Programu jest planowane na przyszły rok. 
 
Ireneusz Leśnikowski

13 sierpnia 2009 roku

do góry strony