Aktualności

MONOGRAFIA "WŁÓKNIARZA"

14.08.2009

"Sześćdziesiąt lat w lidze polskiej minęło. Częstochowski Klub Motocyklowy Włókniarz 1946-2008” to tytuł pierwszej monografii poświęconej dziejom sportu żużlowego w naszym mieście.

Sfinansowana przez spółkę CKM Włókniarz i Stowarzyszenie CKM Włókniarz a wydana przez Muzeum Częstochowskie publikacja to przede wszystkim kronika klubu i skarbnica wiedzy o żużlowcach występujących w jego barwach.Monografia zawiera 500 stron tekstu, kilkaset zdjęć i statystyk. Marek Soczyk, jako dokumentalista od 50 lat opisujący wydarzenia związane z „czarnym” sportem w Częstochowie, w swojej książki przywołał nazwiska takich zasłużonych zawodników, jak Marian Kaznowski, Stefan Kwoczała, Bronisław Idzikowski, Stanisław Rurarz, Marek Cieślak, Andrzej Jurczyński, Józef Jarmuła czy Sławomir Drabik. Autor przypomniał serie triumfów częstochowskich żużlowców na torach Polski i Europy, jak również tragiczne upadki i nagłe odejścia zawodników m. in. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. W monografii znalazły się także relacje prasowe, zdjęcia archiwalne, biogramy oraz tabele z osiągnięciami częstochowskich żużlowców w ciągu sześćdziesięciu lat istnienia CKM Włókniarz. Nie zabrakło spisu rekordów toru w Częstochowie, wykazu zawodników startujących w barwach klubu, historii memoriałów im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego oraz turniejów o Puchar „Gorących Serc”.

Do nabycia w siedzibie klubu CKM Włókniarz ul. Olsztyńska 123/127 - tel. 034361-67-85 oraz w siedzibie Stowarzyszenia CKM Włókniarz Częstochowa (siedziba również w budynku przy stadionie "Arena Częstochowa) - tel. 034361-90-14, w godzinach od 8 do 15.

Marek Soczyk – kibic, działacz żużlowy, kolekcjoner, dokumentalista historii klubu – udostępnił odbitki archiwalnych zdjęć, kopie wycinków prasowych i programów zawodów na potrzeby wystawy, którą można oglądać na pierwszym piętrze w holu Urzędu Miasta Częstochowy.

 


TJ

11 sierpnia 2009 r.

do góry strony