Aktualności

IV KONFERENCJA RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO

27.05.2009

Prezydent Tadeusz Wrona, który objął ją honorowym patronatem wręczył kwiaty i wyróżnienia przedstawicielom rodzin zastępczych.

Uczestników powitała Elżbieta Różycka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, organizatora spotkania. Na sali oprócz dyrektorów Rodzinnych Domów Dziecka i rodziców zastępczych znaleźli się m.in. przedstawiciele policji, sądu, urzędu wojewódzkiego, Centrów Pomocy Rodzinie, ośrodków adopcyjnych.
Prezydent Tadeusz Wrona zaprosił wszystkich do uczestnictwa w rozpoczętych właśnie II Częstochowskich Dnach Rodziny, w których ramach odbywała się również dzisiejsza konferencja. 

- Dzisiejsza Konferencja jest jednym z cyklicznych działań podejmowanych przez miasto wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej na rzecz propagowania jakże szlachetnej idei, skierowanej na pomoc i bezpośrednie wsparcie zarówno osieroconych dzieci, jak i tych rodzin, które otwierają swe serca dla najmłodszych, często zranionych i odrzuconych przez najbliższych – powiedział prezydent. - Warto przez chwilę zastanowić się - czym jest dzieciństwo... To przecież czas kształtowania podstawowych wartości i zaspokajania najistotniejszych potrzeb życiowych człowieka. Powinien to być czas beztroski, miłości oraz bezpieczeństwa. Jakże często jednak jest zupełnie inaczej... Bezbronne dziecko narażane jest na krzywdę i przemoc ze strony najbliższych, w swoim własnym domu; domu, który powinien być miejscem ciepłym, bezpiecznym, pewnym... 

Prezydent po raz kolejny zadeklarował swoje poparcie dla licznych działań podejmowanych w obszarze pomocy społecznej, w szczególności skierowanych na bezpośrednią pomoc osieroconym dzieciom. 
Przypomniał także, że w związku z przypadającą w ubiegłym roku setną rocznicą powstania rodzinnych domów dziecka, Sejm RP ustanowił rok 2009 Rokiem Rodzicielstwa Zastępczego. 
- Dzieciństwo to czas wymagający szczególnej troski, opieki we wszystkich wymiarach – biologicznym, emocjonalnym, intelektualnym, duchowym – mówił biskup Jan Wątroba. - Musi być ona zapewniona we wszystkich tych wymiarach, wtedy damy dziecku szansę na integralny rozwój. Życie bez pomocy dobrych ludzi nie ma szans rozwijać się w sposób integralny. Życzę, by było więcej takich osób gotowych na rezygnację z mniejszego dobra na rzecz większego, a tym większym dobrem jest na pewno dobro dziecka.
Ryszard Majer z Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach powiedział, że dobro dziecka determinuje politykę społeczną państwa i samorządu w wielu aspektach. - Ważne, by tę kwestie doceniać, tak jak robi to Częstochowa. Mam porównanie do Bielska-Białej, Katowic i innych miast Śląska i jestem dumny, że jestem mieszkańcem Częstochowy. Wielkie podziękowania należą się panu prezydentowi i jego służbom, za to, że nadstawiają ucha na krzywdę dziecka. 
 Podczas spotkania prezydent wręczył kwiaty i wyróżnienia przedstawicielom rodzin zastępczych – lista poniżej.
Konferencja była przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń w sprawowaniu opieki zastępczej. Jej głównym celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie rodzinnych form opieki i podniesienie wrażliwości na problem sieroctwa społecznego.
Podczas konferencji ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego pt.: "Kiedy dorosnę będę...". Konkurs zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Brały w nim udział dzieci w wieku od 5 do 15 lat przebywające w częstochowskich rodzinach zastępczych.
 

Skąd się wzięły rodzinne domy dziecka?


    Pierwszy rodzinny dom dziecka powstał w Stanisławczyku pod Przemyślem, nosił nazwę „Gniazdo Sieroce”. Zorganizował go Kazimierz Jeżewski, twórca gniazd sierocych i wiosek kościuszkowskich – osad rolnych, skupiających osierocone dzieci.
    W 1919 roku Sejm podjął uchwałę o utworzeniu fundacji nazwanej dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – Fundacją „Wieś Kościuszkowska”.
    Kontynuacją działań na rzecz poprawy sytuacji dzieci osieroconych było podjęcie w roku 1957 przez Ministerstwo Oświaty decyzji o tworzeniu rodzinnych domów dziecka. Już w roku następnym powstały dwa takie domy – w Szczecinie i Świdwinie. Następnie podjęto wysiłki, których wymiernym rezultatem było utworzenie pierwszych środowisk zastępczych dla osieroconych dzieci - rodzin zastępczych.

Wyróżnione rodziny zastępcze

 

1.Grażyna Bodziachowska
2.Jolanta Dąbek
3.Renata i Andrzej Derczyńscy
4.Edyta Dobosz
5.Anna Dudek
6.Jolanta i Tomasz Fronczyk
7.Irena Janik
8.Wanda Kaczmarska
9.Małgorzata Kardas
10. Teresa Kędzierska
11. Halina i Jacek Klich
12. Alodia Kolada
13. Barbara i Jan Kołaczkowscy
14. Bronisława Kowalska
15. Barbara Kwiatkowska
16. Renata i Jacek Lewiccy
17. Marta Mach-Wieczorek i Andrzej Wieczorek
18. Jadwiga i Zygmunt Majewscy
19. Anna Migalska
20. Maria Miłkowska
21. Wanda Pawlak
22. Anna Piątkowska
23. Danuta i Jan Pluta
24. Anna i Czesław Raganiewicz
25. Karolina Szwejda
26. Marta Traczyńska
27. Wanda Urbańska
28. Janina Witczak
29. Wanda i Stanisław Witczak
 

SyB

27 maja 2009
do góry strony