Aktualności

JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH INWESTYCJI W POLSCE W OCHRONIE ŚRODOWISKA

26.05.2009

W częstochowskiej Oczyszczalni Ścieków „Warta” zakończono dziś oficjalnie kilkuletnią realizację jednego z największych kontraktów z Funduszu Spójności ”Modernizację Oczyszczalni Ścieków w zakresie usuwania azotu i fosforu łącznie z suszeniem termicznym” kosztującą 58 mln zł.

Zakończono tym samym realizację całego „ispowskiego„ projektu o wartości 36 mln Euro. Wartość poczynionych w ramach Projektu inwestycji wyniosła 36 milionów EURO, a wsparcie Funduszu Spójności stanowiło ponad 23 miliony EURO. W spółce odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową upamiętniającą tę inwestycję. To czwarty w Polsce projekt zrealizowany z Funduszu Spójności. 

W uroczystości uczestniczył m.in. poseł do europarlamentu Jan Olbrycht, poseł Krzysztof Matyjaszczyk, radni, realizujący kontrakt i jego beneficjenci.

W 2002 roku projekt nr 2002/PL/16/P/PE/03 pn. „Oczyszczanie Ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie” uzyskał pozytywną decyzję o dofinansowaniu ze środków UE.

Modernizacja oczyszczalni stała się częścią projektu, dla którego miasto złożyło wniosek o dofinansowanie z funduszu ISPA.

Na całość projektu złożyły się, oprócz modernizacji oczyszczalni, następujące zadania:

·        Budowa stacji uzdatniania wody na ujęciu Wierzchowisko,

·        Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Częstochowie i w gminie Mykanów,

·        Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rybnej,

·        Budowa kolektora deszczowego z centrum miasta do rzeki Warty.

 

Kontrakt  „Rozbudowa i modernizacja centralnej oczyszczalni ścieków w Czestochowie w zakresie usuwania azotu i fosforu oraz gospodarki osadami łącznie z suszeniem termicznym”, który zrealizowano w latach 2002 – 2008 miał wartość 58 mln zł.

W ramach Projektu zrealizowanych zostało sześć zadań inwestycyjnych o zasadniczym znaczeniu dla jakości i komfortu codziennego życia mieszkańców Częstochowy i okolic. Dzięki tym inwestycjom udało się zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu podziemnych zbiorników wód a jakość wody pitnej z ujęcia Wierzchowisko odpowiada normom określonym dyrektywami unijnymi. Umożliwiono odbiór ścieków sanitarnych z obszarów pozbawionych kanalizacji. Wyeliminowano również problem przelewu wód opadowych zalewających miasto poprzez system kanalizacji i zakłócających proces oczyszczania ścieków w oczyszczalni ścieków w Częstochowie.

 - Nie bylibyśmy w stanie zrealizować takich inwestycji z własnych środków spółki – stwierdził Edward Sokołowski, prezes Oczyszczalni Ścieków Warta SA.

 - Dzisiaj uroczyście podsumowujemy siedmioletni okres realizacji Projektu „Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie”, którego wykonanie bez finansowego wsparcia Unii Europejskiej nie byłoby możliwe. To nie tylko największe - zarówno pod względem zakresu wykonywanych robót jak i zaangażowania finansowego - przedsięwzięcie publiczne zrealizowane w regionie częstochowskim w okresie ostatnich kilkunastu lat. – zaznaczył prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona - To również przedsięwzięcie, które uzyskało największe wsparcie Wspólnoty Europejskiej. To w końcu przedsięwzięcie stanowiące przykład dobrej partnerskiej współpracy jego Uczestników - Miasta Częstochowy, Gminy Mykanów, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego oraz Oczyszczalni Ścieków „Warta” - której efektem jest poprawa jakości życia mieszkańców.   

- Częstochowa zawsze kojarzyła się z przyjazną atmosferą dla rozwoju przedsiębiorczości, rzemiosła, handlu i usług. W tym roku, w którym świętujemy 100-lecie Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie mamy szczególną okazję, żeby przypomnieć tę piękną historyczną tradycję naszego Miasta. Ale tradycja „zobowiązuje” – należy ją godnie podtrzymywać! – mówil prezydent  - Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość jest również przykładem zaangażowania władz samorządowych w gospodarczy rozwój Częstochowy. Nie raz udowodniliśmy, że potrafimy zdobywać i wykorzystywać środki unijne dla dobra społeczności lokalnej. Projekt, któremu dzisiaj poświęcamy najwięcej uwagi jest jednym z wielu, które dotychczas udało się zrealizować.

Prezydent wymienił wiele osób, które przyczyniło się do realizacji projektu.

Pomysłodawczynią i inicjatorką złożenia w 2000r. wniosku o dofinansowanie Projektu była Pani Elżbieta Grzelak – ówczesna Naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Promocji Miasta, aktualnie Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta. Prezydent podziękował także ówczesnemu zarządowi Miasta z prezydentem Wiesławem Marasem, który był obecny podczas uroczystości.

Zlecającą i nadzorującą proces projektowania była Pani Jolanta Zaborowska – Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych.

Podziękowania za wzorową współpracę złożono Krzysztofowi Smeli – Wójtowi Gminy Mykanów oraz przedstawicielom zarządów: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. – Panu Andrzejowi Babczyńskiemu i Oczyszczalni Ścieków „WARTA” S.A – Panu Edwardowi Sokołowskiemu.

 - Dziękuję w końcu wszystkim Wykonawcom, którzy rzetelnie wypełnili wynikające z zawartych kontraktów obowiązki, realizując trudne przedsięwzięcia profesjonalnie, terminowo i z troską o minimalizowanie utrudnień w codziennym życiu mieszkańców miasta. – powiedział prezydent Wrona  - Jako Gospodarz Miasta słowa podziękowania kieruję również do mieszkańców Częstochowy, którzy wykazali się wielką wyrozumiałością, cierpliwie znosząc niedogodności związane z realizacją tak dużego przedsięwzięcia.

 

O inwestycji w ”Warcie”

 Sektor biologiczny

Przedmiotem tej części kontraktu było zwiększenie pojemności komór biologicznych z osadem czynnym o blisko 7,0 tys. m³ /ok.29%/, oddzielenie stref nitryfikacji od stref denitryfikacji i zmiana systemu napowietrzania.

W wyniku tych zmian osiągnięto parametry ścieków odprowadzanych do odbiornika, które spełniają normy europejskie.

Dzięki temu do rzeki Warty trafi mniej 365,0 ton azotu w czystym składniku oraz 9,0 ton fosforu w czystym składniku - związków mających największy wpływ na eutrofizację środowiska naturalnego rzeki Warty.

 

Sektor osadowy

W ramach modernizacji tego sektora: wybudowano dodatkową czwartą zamkniętą komorę fermentacyjną zwiększając ogólną pojemność komór z 9 360 m³ do 12 260 m³  tj. o blisko 3 000m³;.

wybudowano dwa zagęszczacze grawitacyjne osadu o pojemności 530 m³ każdy / przed WKF-ami wybudowano zbiornik osadu zmieszanego o pojemności 630 m³

dokonano wymiany czterech wyeksploatowanych ( ponad 20 lat ) pras różnych firm  na nowoczesne trzy prasy taśmowe firmy KLEIN

wybudowano suszarnię osadu opartą na technologii KEPPEL-SEGHERS

Osiągnięto efekt ekologiczny w postaci mniejszej ilości osadów ściekowych, lepiej zhigienizowanych i lepiej rozłożonych i większej o 30 % ilości biogazu.

Główny jednak efekt ekologiczny, dotyczący gospodarki osadami został osiągnięty  poprzez wydłużenie ciągu technologicznego tego sektora i wybudowanie suszarni  osadów typu KEPPEL-SEGHERS o wydajności 2x 41 m3/dobę ( przy jednoczesnej pracy obu linii).

W wyniku tego uzyskano osad w postaci bezzapachowego granulatu o średnicy 5 – 10 mm o konsystencji stałej , posiadający wartość opałową wynoszącą ok. 11,5 kJ.

Ponadto roczna ilość osadów powstających w  oczyszczalni uległa pięciokrotnemu zmniejszeniu – zamiast dotychczasowych 22,0 tys. ton do środowiska trafi ok. 4,5 tys. ton.

 

Sektor biogazowy

 W ramach modernizacji tego sektora stary, stalowy mocno skorodowany zbiornik wyrównawczy na biogaz o pojemności 3000 m³ zastąpiono nowym  o pojemności 2150 m³

Zmodernizowano istniejący węzeł rozdzielczo – pomiarowy, wymieniono kotły, wybudowano nową pochodnię o wysokości 5,5 m, stanowiącą zawór bezpieczeństwa dla całej instalacji biogazowej,

W wyniku realizacji w/w robót zmieniła się w radykalny sposób gospodarka biogazem. Poprawie uległa ilość i jakość biogazu – roczna jego produkcja wynosi obecnie 2,2 mln m3.

Zdecydowanej poprawie uległo bezpieczeństwo pracy tej części i tego sektora oczyszczalni oraz pracującej tu załogi.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków jest największą i najstarszą tego typu instalacją w subregionie częstochowskim województwa śląskiego.  Dodać także należy, że i najnowocześniejszą, spełniającą nie tylko wymogi krajowe, ale także unijne, jeżeli chodzi o parametry oczyszczania ścieków i gospodarkę osadową.

Oczyszczalnia Ścieków „WARTA” Spółka Akcyjna jest jednostką organizacyjną powstałą w grudniu 2002 roku w wyniku przekształcenia istniejącej dotychczas Przemysłowej Spółki Wodnej „WARTA”.

Strategia rozwoju Oczyszczalni Ścieków „WARTA” Spółka Akcyjna ukierunkowana jest na utrzymanie wysokiego poziomu oczyszczania ścieków kierowanych do rzeki Warty.

 

il

do góry strony