Aktualności

X FESTIWAL KULTURY POLSKIEJ W BERDYCZOWIE

25.05.2009

Przedstawiciele Rady Miasta, Wydziału Edukacji i Wydziału Kultury Urzędu Miasta uczestniczyli w X Festiwalu Kultury Polskiej, którego priorytetowym założeniem jest przybliżenie kultur obydwu krajów oraz przełamywanie stereotypów i barier, co jest szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się Euro 2012.

Polacy zamieszkali na terenie Berdyczowa stanowią 10-20% społeczności. Pozostali to Ukraińcy, Żydzi i Rosjanie. Mer miasta podkreśla, że mimo zróżnicowania nacji nie ma pomiędzy nimi żadnych konfliktów.
Delegacja Częstochowy przyjęta została bardzo serdecznie. Obejrzała ponad 4,5-godzinne występy zespołów tanecznych i muzycznych założonych przez polskie organizacje działające na Ukrainie oraz przybyłych z Siedlec (miasta partnerskiego Berdyczowa) i Chełma. Przedstawiciele naszego Miasta uczestniczyli we mszy świętej w kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w klasztorze Karmelitów Bosych, a następnie w spotkaniu Rady Miasta Berdyczowa. Byli również gośćmi jubileuszowego spotkania Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich działających od 5 lat w Berdyczowie.

Berdyczów to ok. 100-tysięczne miasto rejonowe w obwodzie żytomierskim Ukrainy. To tutaj,  w kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w klasztorze Karmelitów Bosych znajduje się sanktuarium maryjne z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Śnieżnej (oryginał prawdopodobnie spłonął w czerwcu 1941r. w czasie pożaru świątyni). Obecnie zarówno klasztor, jak i kościół są remontowane. Msze św. odbywają się w odrestaurowanym już dolnym kościele. Nie można nie wspomnieć o kościele p. w. św. Barbary. To tutaj 14 marca 1850r. Honoriusz Balzak ożenił się z Eweliną Hańską. Z Berdyczowem związany jest także Józef Konrad Korzeniowski — Joseph Conrad (ur. 3 XII 1857, Berdyczów, zm. 3 VIII 1924, Bishopsbourne) - pisarz i nowelista polski, tworzący w języku angielskim.

 

Dorota Kawka

25 maja 2009 r.

do góry strony