Aktualności

JUTRO RUSZA XIX FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ "GAUDE MATER"

30.04.2009

W imprezach udział wezmą artyści z całego świata: Austrii, Bułgarii, Cypru, Iranu, Izraela, Japonii, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

- Festiwal jest zawsze wydarzeniem nie tylko w Częstochowie, ale i w Polsce,  Europie przede wszystkim ze względu na szerokie spektrum repertuarowe – powiedział prezydent Tadeusz Wrona w czasie konferencji zapowiadającej wydarzenie. - Ale także poprzez wysokie patronaty, od Ministra Kultury, poprzez Episkopat Polski, a na naszym skończywszy. Festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych. Tegoroczny , nawiąże swymi koncertami do wielkich rocznic kompozytorskich: dwustulecia śmierci Józefa Haydna, dwustulecia urodzin Feliksa Mendelssohna Bartholdiego. Przy okazji będziemy też świętować jeszcze jeden jubileusz: 5-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Festiwal Gaude Mater zrobił bardzo wiele dla integracji europejskiej.

- Pamiętam ten Festiwal sprzed 5 lat szczególnie – wspominała dyrektor Festiwalu Małgorzata Nowak. - Wówczas w odmienionej z tej okazji Bazylice Jasnogórskiej odbyło się widowisko opowiadające o historii Polski od jej początku do współczesności. To było wyjątkowe wydarzenie, w którym wzięli udział m.in. przybyli na zaproszenie prezydenta Częstochowy burmistrzowie i merowie miast sanktuariów Europy.

O szczegółach tegorocznego programu XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” mówiła również Małgorzata Nowak.
- W tym roku z uwagi na remont Bazyliki koncert inauguracyjny odbędzie się w Kościele Seminaryjnym z bezpośrednią transmisją II Programu Polskiego Radia – 500 miejsc siedzących. Będzie to projekt polsko-austriacki Oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna, w związku z dwustuleciem śmierci Józefa Haydna: 13 muzyków z 13 krajów świata. Zakończymy festiwal także rocznicowo z okazji dwustulecia urodzin Feliksa Mendelssohna Bartholdiego usłyszymy jego Oratorium Paulus. Będzie to projekt Filharmonii Częstochowskiej, z udziałem naszej orkiestry, którą prowadzić będzie Tomasz Bugaj, częstochowianin. Ten utwór jest niezwykle rzadko wykonywany, trwa 130 minut. Ale stwierdziliśmy, że kończy się Rok św. Pawła i Paulus będzie nam tu znakomicie pasował.

Tegoroczny Festiwal pokazywać będzie przede wszystkim osiągnięcia europejskich twórców. Nie zabraknie jednak propozycji spoza naszego kręgu kulturowego, do których słuchacze przyzwyczaili się od lat. 
Już 1 maja zaprezentuje się więc bardzo ciekawy zespół z Iranu - Mezrab i Salar Aghili z muzyką perską – wyjątkowy głos solisty i wyjątkowy zestaw instrumentów. Będzie oczywiście chorał gregoriański, tym razem - co rzadko się zdarza - w wykonaniu żeńskim: Scholi Gregoriańskiej Mediae Aetatis Sodalicium z Włoch. Będą też śpiewy Staroobrzędowców Syberii z dalekiej, azjatyckiej Rosji. - To niezwykły chór. Zespół praktycznie nigdzie do tej pory nie wyjeżdżał, to ich drugi raz – mówiła Małgorzata Nowak. - Skutecznie im to utrudniano, m.in. nie dając wiz. W liturgii i w muzyce zespół zatrzymał się w XVII wieku. Nie śpiewają z nut, obowiązuje tradycyjny przekaz drogą ustną. 
    
Dla urozmaicenia podczas Festiwalu usłyszymy koncert włoskiego baroku, współczesną muzykę improwizowaną oraz liczne prawykonania -  zarówno kompozytorów polskich, jak i zagranicznych; w tym laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. 
Warto tu jeszcze wspomnieć Michała Dworzyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich, młodych dyrygentów, który do Częstochowy przyleci z Londynu na koncert światowych prawykonań Krzesimira Dębskiego, Pawła Łukaszewskiego, Rolanda Freisitzera oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra. Dworzyński poprowadzi Morphing Vienna Chamber Orchestra (Austria).

Niezwykle ciekawie zapowiada się również koncert muzyki cerkiewnej pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy. UsłyszymyCałonocne czuwanie op. 37 Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu 60-osobowego Ukraińskiego Narodowego Chóru Akademickiego "Dumka" pod dyrekcją Jewhenia Sawczuka, chóru o który zabiegaliśmy od kilku lat - mówiła dyrektor Festiwalu.
 

Dużym wydarzeniem będzie z pewnością koncert Jana Garbarka, jednego z najsłynniejszych saksofonistów jazzu, któremu towarzyszyć będzie męski kwartet wokalny The Hilliard Ensemble, z jakim w 1994 roku nagrał płytę „Officium”. Wyłącznym sponsorem koncertu jest Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.


Całość Festiwalu dopełnią wystawy plastyczne, spektakl teatralny, seminaria i sesje naukowe. 

Poza głównym nurtem festiwalu realizowana będzie po raz pierwszy „EtNO’C” – skierowana do młodych ludzi, mająca na celu, poprzez ciekawe i niekonwencjonalne propozycje z różnych dziedzin sztuki i różnych stron świata  zachęcenie do udziału w samym Festiwalu. To bezpłatny projekt poświęcony niejako wielokulturowości. W programie znalazły się trzy wieczory: Indiański w Miejskiej Galerii Sztuki, Afrykański w Kubie Jazzowym Paradoks i Bałkański w Galerii Teatru from Poland. Towarzyszyć im będzie maraton filmowy w Ośrodku Kultury Filmowej.


W roku przed chopinowskim szczególnie ważnym wydarzeniem będzie prezentacja nieznanych dotąd kompozycji nauczyciela Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera, konfratra klasztoru jasnogórskiego. Utwory te są przechowywane w archiwach paulińskich na Jasnej Górze. Tym koncertem festiwal będzie świętował 240. rocznicę urodzin Józefa Elsnera. Koncertowi towarzyszyć będzie międzynarodowa sesja naukowa poświęcona życiu i twórczości kompozytora z udziałem naukowców polskich, niemieckich, austriacki, czeskich i ukraińskich.

Festiwal kosztował będzie 1 mln zł, z czego ¼, a więc 250 tys. wykłada Miasto. Reszta pochodzi z innych źródeł, m.in. z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów i sprzedaży biletów.

Festiwalowy plakat zaprojektowała po raz pierwszy kobieta -  Monika Starowicz.

Niebawem w Empiku pojawi się płyta nagrana podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu na której znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, a wśród nich premiera światowa nagrania Aria Jesu dulcis memoria znalezionego w archiwach Jasnej Góry. Wykonawcą jest Morphing Vienna Chamber Orchestra. 

Przedsprzedaż biletów na koncert Jana Garbarka: w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" oraz na portalu ticketpro.pl.
Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Częstochowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbywa się pod patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolity Częstochowskiego, Prezydenta Miasta Częstochowy. 
 

Częstochowskie akcenty


Oczywiście podczas Festiwalu nie zabraknie częstochowskich akcentów, a więc częstochowskich artystów. Podczas Inauguracji Liturgicznej Festiwalu, w prawykonaniu  Missa sollemnis. Hommage a Josquin des Pres Stanisława Moryto wystąpi sopranistka Anna Lasota. Dyrygował będzie ks. Kazimierz Szymonik
Dyrektorem artystycznym austriackiej orkiestry Morphing Vienna Chamber Orchestra jest Tomasz Wabnic. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. utwory laureatów Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra oraz prawykonania: Krzesimira Dębskiego, Pawła Łukaszewskiego, Rolanda Freisitzera.
Z kolei w koncercie muzyki włoskiego baroku na skrzypcach barokowych zagra Judyta Wrona-Tupczyńska (kierownik artystyczny). 
Koncertem finałowym z okazji obchodów Roku św. Pawła w 200 rocznicę urodzin Felixa Mendelssohna-Bartholdiego dyrygował będzieTomasz Bugaj.    

Część koncertów prowadzić będzie Beata Młynarczyk.
 

SyB, TJ

   

Program skrócony

 

1 maja, piątek

 
18.00 – Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Koncert Inauguracyjny pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Austrii Christophe Ceska
Józef Haydn– Oratorium Stworzenie świata

Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

21.00 – Kościół Najświętszego Imienia Maryi, Al. Najświętszej Maryi Panny 54
Muzyka sakralna Iranu
Zespół Mezrab i Salar Aghili (Iran)

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

od godz. 11.00 – ETNO*C

 

2 maja, sobota


12.00 – Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu
Stanisław Moryto – Missa sollemnis. Hommage a Josquin des Pres – prawykonanie

Wstęp wolny

16.00 – Galeria Ośrodka Promocji Kultury, ul. Dąbrowskiego 1
Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Teresy Stankiewicz
Wstęp wolny
                
18.00 – Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Śpiewy Staroobrzędowców Syberii 
Chór Staroobrzędowców Syberii (Rosja)

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

21.00 – Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
Chorał gregoriański
Żeńska Schola Gregoriańska Mediae Aetatis Sodalicium (Włochy)

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

 

3 maja, niedziela


16.00 – Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Światowe prawykonania                    
Wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytorów Musica Sacra

Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

19.00 – Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", ul. Dąbrowskiego 1
Teatr obrazu Leszka Mądzika
Spotkanie autorskie i promocja albumu

Wstęp wolny

21.00 – Kościół Najświętszego Imienia Maryi, al. Najświętszej Maryi Panny 54 
Muzyka włoskiego baroku
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

 

4 maja, poniedziałek


18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburgski, ul. Śląska 20
Polska Muzyka Chóralna 
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

20.00 – Katedra p.w. Świętej Rodziny
Officium
Jan Garbarek – saksofon (Norwegia)
Hilliard Ensemble (Wielka Brytania):   
 
Bilety: 70 zł (I sektor), 50 zł (II sektor), 30 zł (III sektor - miejsca stojące)
Wyłączny Sponsor Koncertu: Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne

21.30 – Plac Katedralny
Spektakl "Babel"
    
 

5 maja, wtorek


18.00 – Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2
Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich w 240. rocznicę urodzin kompozytora
Józef Elsner – prawykonania 

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
 
21.00 – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Sikorskiego 85
Koncert muzyki cerkiewnej pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka
Siergiej Rachmaninow – Całonocne czuwanie op. 37

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

 

6 maja, środa


19.00 – Filharmonia Częstochowska, ul. Wilsona 16
Koncert finałowy 
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Oratorium Paulus

Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

do góry strony