Aktualności

RYSOWANIE NA ŻYWO

19.10.2021

Weekend na Starym Rynku zdominuje temat tzw. urban sketchingu, czyli czegoś pomiędzy plenerem artystycznym a działaniami typu flash mob. Chodzi o rysowanie na żywo z wykorzystaniem miejskich lokalizacji.

23-24 października odbędzie się kolejny Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2021– Stary Rynek, któremu będą towarzyszyły dwie wystawy:
- ogólnopolska wystawa grupy Urban Sketchers Poland w Kawiarni Alternatywa 21 (wernisaż, sobota, godz. 18.00)
- „Wokół częstochowskiego ratusza”  w Muzeum Częstochowskie – Stary Ratusz (wernisaż, niedziela, godz. 15.00).

Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.
Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.
Takie też spotkanie odbędzie się na Starym Rynku w Częstochowie 23 i 24 października. Natomiast w sobotę będzie się można przekonać jak miłośnicy USk widzą inne miasta Polski. W Kawiarni Alternatywa 21 odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej wystawy grupy Urban Sketchers Poland. Dzień później uczestnicy częstochowskiego USk będą mogli okazję zaprezentować swoje najciekawsze prace w nowym obiekcie muzealnym - Stary Ratusz.

Organizatorami tegorocznego spotkania USk i wystaw są: Grupa artystyczna ATINA, Muzeum Częstochowskie - Stary Ratusz, Grupa Urban Sketchers Poland, Fundacja Oczami Brata i Spółdzielnia Socjalna Jasne, że Alternatywa 21.

Fot. Łukasz Kolewiński

do góry strony