Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
13 maja 2021
Centrum Usług Komunalnych – w ramach akcji ,,Częstozielona” – chętnie wspiera inicjatywy sprzątania śmieci porzucanych tu i tam przez nieodpowiedzialne osoby. Trzeba jedynie spełnić parę prostych warunków – m.in. zgłosić akcję do CUK na 7 dni przed jej planowaną datą.
[zdjęcie aktualności]
13 maja 2021
Firma Wiko Klebetechnik sp. z o.o., zajmująca się produkcją klejów specjalistycznych, planuje rozbudowę zakładu w kolejnej lokalizacji KSSE ale już teraz chce zatrudnić handlowców, pracowników obsługi administracyjnej, magazynierów, operatorów maszyn oraz specjalistów systemów ERP.
[zdjęcie aktualności]
13 maja 2021
W ramach projektu "Częstozielona", w dwóch częstochowskich lokalizacjach zostaną zasadzone nowe drzewa i krzewy. Pierwsze z nich już pojawiły się na Wyczerpach. Ich sponsorem jest firma Stoelzle.
[zdjęcie aktualności]
13 maja 2021
Przed sezonem letnim w częstochowskich piaskownicach pojawił się nowy piasek. W trakcie wakacji będzie wymieniony ponownie.
[zdjęcie aktualności]
13 maja 2021
Zespół Szkół im. Bolesława Prusa podpisał porozumienie z zakładem elektroniki należącym do ZF Group. To kolejny element budowania współpracy pomiędzy szkołami o profilu zawodowym i częstochowskimi przedsiębiorstwami.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
13 maja 2021
Częstochowskie MPK w Częstochowie otrzymało od wykonawcy przebudowy linii tramwajowej informacje dotyczące korekt terminów w zmianach organizacji ruchu na przebudowywanych skrzyżowaniach w centrum miasta.
WIĘCEJ
13 maja 2021
Od 15 maja będzie można spacerować na świeżym powietrzu bez maseczek i zjeść w restauracyjnych ogródkach, a od 21 maja pójść do teatru i kina. W związku ze spadającą liczbą zakażeń COVID-19 rząd zdecydował o przyspieszeniu łagodzenia obostrzeń.
WIĘCEJ
12 maja 2021
W środę, 12 maja przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomniku Marszałka na Placu Biegańskiego. Uroczystość odbyła się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
WIĘCEJ
12 maja 2021
Osoby poniżej 30. roku życia, które utraciły pracę w wyniku pandemii, mogą ubiegać się o dotacje na założenie działalności gospodarczej w projekcie „Młodzi na start”. Organizatorem jest Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.