Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
7 maja 2021
Do Częstochowy dotarło pierwszych 5 autobusów elektrycznych marki Autosan. Wkrótce rozpoczną regularne kursy po mieście. Docelowo będzie ich 15.
[zdjęcie aktualności]
7 maja 2021
Ten nawiązujący do angielszczyzny tytuł przyznawany jest kobietom, które mimo życia z tym czy innym rodzajem niepełnosprawności zajmują się wartościową działalnością w rozmaitych dziedzinach. Tym razem wyróżnieniem uhonorowano Agnieszkę Dybeł, zdobywającą laury w zawodach ...
[zdjęcie aktualności]
7 maja 2021
Odbudować relacje z koleżankami i kolegami, przestawić się ze zdalnej nauki na ciekawsze, bogatsze i ze wszech miar lepsze doświadczenie dzielenia szkolnego życia z innymi – do tego mają się przyczynić nowe warsztaty miejskiego projektu „Strefa empatii”.
[zdjęcie aktualności]
7 maja 2021
Dziś wieczorem, 7 maja, Filharmonia Częstochowska ponownie zaprasza do swojej ,,wirtualnej sali” w serwisie YouTube. O godz. 19.00 usłyszymy kwintet smyczkowy grający klasykę brzmiącą tak znajomo, że niemal będącą częścią muzyki popularnej. W maju będą w sumie cztery koncerty ...
[zdjęcie aktualności]
7 maja 2021
Katarzyna Przech, Michał Stanowski i Anna Pyzalska to uczniowie I Społecznego LO im. Z. Herberta STO, którzy zostali laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad. Dwoje z nich zapewniło sobie dzięki temu zwolnienie z części matury oraz indeksy na wymarzone uczelnie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
6 maja 2021
W 31 lokalizacjach na terenie miasta powstaną punkty zbiorcze dla komercyjnych systemów hulajnóg elektrycznych na wynajem. Pomoże to w usystematyzowaniu ich parkowania.
WIĘCEJ
6 maja 2021
W tym roku miasto ponownie wsparło Uniwersytet Jana Długosza oraz Politechnikę Częstochowską dotacjami z programu ,,Akademicka Częstochowa”. W ostatnich 6 latach na wsparcie obu uczelni samorząd przeznaczył niemal 1,4 mln zł.
WIĘCEJ
6 maja 2021
W związku z przebudową skrzyżowania al. Niepodległości z ulicą Równoległą, od 10 maja (do odwołania) przystanek autobusowy RÓWNOLEGŁA będzie przeniesiony.
WIĘCEJ
5 maja 2021
NFZ przygotował kompleksowy program rehabilitacji po COVID-19, realizowany stacjonarnie i w uzdrowiskach. Częstochowianki i częstochowianie, odczuwający skutki przebytej choroby - ale po zakończeniu jej leczenia - mogą zgłosić się do swojego lekarza POZ, który wystawi stosowne skierowanie.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.