Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
12 maja 2021
W środę, 12 maja przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomniku Marszałka na Placu Biegańskiego. Uroczystość odbyła się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
[zdjęcie aktualności]
12 maja 2021
Osoby poniżej 30. roku życia, które utraciły pracę w wyniku pandemii, mogą ubiegać się o dotacje na założenie działalności gospodarczej w projekcie „Młodzi na start”. Organizatorem jest Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.
[zdjęcie aktualności]
12 maja 2021
Przy siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg powstało przejście dla pieszych, które sprawia wrażenie trójwymiarowości. To pierwsza tego typu "zebra" w Częstochowie.
[zdjęcie aktualności]
12 maja 2021
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to święto obchodzone 12 maja, ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek.
[zdjęcie aktualności]
12 maja 2021
Częstochowskie Centrum Usług Komunalnych opublikowało harmonogram mycia pojemników na odpady. Proces obejmie zarówno pojemniki z posesji jednorodzinnych, jak i wiaty śmietnikowe oraz kontenery do selektywnej zbiórki.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
12 maja 2021
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych zaprasza na bezpłatne konsultacje telefoniczne poświęcone problemom w wychowywaniu dziecka. Specjaliści będą dyżurować w poniedziałek 17 maja.
WIĘCEJ
12 maja 2021
Warsztaty literackie z bajkopisania, spotkanie z Arkadiuszem Franią - poetą i krytykiem, konkurs na recenzję wybranej książki, warsztaty dla dzieci w których nauczą się nazywać uczucia i emocje to propozycje Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Tygodniu Bibliotek.
WIĘCEJ
11 maja 2021
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ostatnim roku w całym województwie śląskim znacznie wzrosła liczba zatrudnionych obcokrajowców. Tylko w Częstochowie jest ich niemal tysiąc więcej.
WIĘCEJ
11 maja 2021
Filharmonia Częstochowska zaprasza w piątek, 14 maja na współczesne prawykonanie Mszy C-dur Franciszka Lessla.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.