Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
14 kwietnia 2021
W związku z kolejnym etapem przebudowy torowiska tramwajowego, od 16 kwietnia przystanek autobusowy DWORZEC GŁÓWNY PKP przy al. Wolności będzie przeniesiony za skrzyżowanie z ulicą Kopernika.
[zdjęcie aktualności]
14 kwietnia 2021
Częstochowscy radni podjęli uchwałę w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Tym samym od 27 kwietnia zmienia się m.in. tryb i kryteria upoważniające do wynajmu.
[zdjęcie aktualności]
14 kwietnia 2021
,,Komeda Ahead” – to odczytanie muzyki wielkiego jazzowego pianisty przez Braci Oleś i Bartosza Pieszkę. Do zapoznania się z tym materiałem zaprasza OPK ,,Gaude Mater”. Nagranie powstało w siedzibie Ośrodka. Teraz jest ogólnie dostępne na YouTube.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
Nadzwyczajna sesja, która będzie poświęcona sprawie wniesienia przez Miasto Częstochowę zażalenia do Ministra Edukacji i Nauki, w sprawie dwóch postanowień Śląskiego Kuratora Oświaty, odbędzie się 15 kwietnia (czwartek) od godz. 14, w trybie zdalnym.
[zdjęcie aktualności]
13 kwietnia 2021
13 kwietnia – w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – delegacja władz samorządowych złożyła kwiaty na placu Katyńskim. Rocznica masowego mordu na Polakach sprzed 81 lat była też okazją do rozstrzygnięcia dwóch przedsięwzięć edukacyjnych dla częstochowskiej młodzieży.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
13 kwietnia 2021
W związku z rozpoczęciem przebudowy skrzyżowania al. Niepodległości z ulicą Równoległą, od środy (14 kwietnia) obsługa przystanku RÓWNOLEGŁA w kierunku Rakowa dla linii: 01, 02, 03 i 80 zostanie zawieszona.
WIĘCEJ
13 kwietnia 2021
Firmy związane z turystyką i gastronomią mogą wziąć udział w organizowanym przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości konkursie na dotacje pozwalające utrzymać i rozwinąć działalność. Zainteresowani mogą liczyć nawet na pół miliona wsparcia.
WIĘCEJ
12 kwietnia 2021
Przeznaczony dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz regionu program jest finansowany ze środków unijnych. Nabór zgłoszeń online trwa – liczba uczestników jest ograniczona. Można liczyć na różne formy wsparcia – od doradztwa po płatne staże.
WIĘCEJ
12 kwietnia 2021
Podobnie jak w latach ubiegłych częstochowianki i częstochowianie będą mogli skorzystać z dotacji na modernizację systemów grzewczych, montaż instalacji fotowoltaicznych (pierwszy raz) oraz usunięcie elementów budowlanych zawierających azbest.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkPosiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.