Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
14 maja 2021
Szczegółowy repertuar miejskie kino studyjne ma ogłosić na początku przyszłego tygodnia. Trwają ostatnie ustalenia z dystrybutorami. Możemy liczyć m.in. na oskarowe filmy ,,Nomadland", ,,Ojciec", ,,Co w duszy gra", ,,Sound of Metal" czy polskiego kandydata do Oscara – ,,Śniegu już ...
[zdjęcie aktualności]
14 maja 2021
Centrum Obsługi Inwestora zaprasza do zapoznania się z ofertą przeznaczonych na sprzedaż działek przy ulicach: Perepeczki, Nowowiejskiego, Kanał Kohna i al. Bohaterów Monte Cassino.
[zdjęcie aktualności]
14 maja 2021
Po wieloletniej pracy, swoją działalność zakończyła częstochowska Społeczna Komisja Mieszkaniowa. Jej członkowie odebrali podziękowania od prezydenta Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
14 maja 2021
2021 rok jest ogłoszony Rokiem Lema. Filia nr 7 Biblioteki Publicznej zaprasza uczennice i uczniów klas IV-VII szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym. Ich zadaniem będzie stworzenie własnego robota z surowców wtórnych.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
14 maja 2021
Częstochowska Straż Miejska ma nowy radiowóz za 150 tys. zł. Samochód przekazał w piątek strażnikom prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. To ford transit connect w pełni przystosowany do służby patrolowej oraz do przewożenia zatrzymanych osób.
WIĘCEJ
14 maja 2021
Do Częstochowy dotarły jednorazowe maseczki, pochodzące z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Trafią do mieszkańców m.in. za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
WIĘCEJ
14 maja 2021
Trwa montaż 160 nowych parkomatów, instalowanych na terenie częstochowskiej strefy płatnego parkowania. Miejski Zarząd Dróg przygotował film instruktażowy ukazujący zasady korzystania z urządzeń.
WIĘCEJ
14 maja 2021
Częstochowscy radni uchwalili przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wiolinowej. Do 7 czerwca zainteresowani mogą składać wnioski do tego planu.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
mpkKamera na żywoKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.