Oferta muzealna

Muzeum Częstochowskie

Muzeum Haliny Poświatowskiej

Muzeum Haliny Poświatowskiej

Jasnogórska 23, 42-202 Częstochowa

W domu rodzinnym Haliny Poświatowskiej, odbudowanym w 2006 roku, Muzeum Częstochowskie urządziło Dom Poezji, będący muzealną ekspozycją pamięci po tej wybitnej poetce, a także miejscem spotkań pisarzy, poetów i tych wszystkich osób, którym nie jest obojętna literatura i sztuka. Ekspozycję urządzono według scenariusza dr Elżbiety Hurnikowej z Akademii Jana Długosza (autorki książki o częstochowskich poetach). Każdą z sal zaaranżowano w innym kolorze a całość ma charakter multimedialny – z głośników rozlega się głos Haliny Poświatowskiej, na ekranach wyświetlane są zdjęcia poetki z różnych okresów jej życia, a w gablotach umieszczono pamiątki po "Haśce" oraz różne wydania jej książek. Eksponaty do wystawy pochodzą ze zbiorów rodzinnych.
Zbigniew Myga - brat przedwcześnie zmarłej poetki - mieszkający w sąsiedztwie Domu Poezji - zgodził się być jego kustoszem. Dom Poezji został otwarty dokładnie w 72. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej, a jednocześnie w roku 40. rocznicy jej śmierci (obchodzonej 11 października).

Bilet do Domu Poezji, upoważnia również do wstępu do następujących obiektów Muzeum Częstochowskiego:

  • Ratusz
  • Pawilony Wystawowe w Parku im. S. Staszica: Pawilon Wystawowy, Zagroda Włościańska, Pawilon Etnograficzny, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
  • Rezerwat Archeologiczny
  • Muzeum Galerii Dobrej Sztuki

Zobacz także

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony