Oferta muzealna

Muzeum Częstochowskie

Ratusz

Ratusz

Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, 42-217 Częstochowa

Budynek Główny jest jednym z trzech dawnych budynków Zespołu Ratusza Miejskiego, zaprojektowanego jako Ratusz łączonej w jeden organizm miejski Starej i Nowej Częstochowy w roku 1826, przez architekta i grafika niemieckiego pochodzenia - Franciszka Ignacego Reinsteina. Architekt zaplanował zarówno dla Budynku Głównego, jak i pawilonów sposób użytkowania wnętrz.
- W Budynku Głównym miały się mieścić kancelaria, archiwum, biuro kasjera, skarbiec, izba dla sług miejskich oraz 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią i spiżarnią, dwa boczne budynki pełniły funkcje pomocnicze.

- W Oficynie Zachodniej mieścił się odwach, areszt obywatelski, areszt ścisły oraz „izba” dla oficera. Była tam również stajnia i wozownia. Dziś stanowi siedzibę Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy - organizatora i animatora wielu imprez odbywających się na Placu Biegańskiego oraz w sąsiadujących Alejach.
- W (nieistniejącym już) Pawilonie Wschodnim pomieszczenia przeznaczono na izbę dla stróża, izbę dla sługi miejskiego, pomieszczenie do przechowywania narzędzi ogniowych i osobne dla wagi miejskiej.

Był to budynek o charakterze gospodarczo-administracyjnym.

 

Bilet do Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu

, upoważnia również do wstępu do następujących obiektów Muzeum Częstochowskiego:
  • Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
  • Pawilony Wystawowe w Parku im. S. Staszica: Pawilon Wystawowy, Zagroda Włościańska, Pawilon Etnograficzny, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
  • Muzeum Galeria Dobrej Sztuki, Al. NMP 47
  • Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23

Zobacz także

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony