Oferta muzealna

Architektura

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Aleja Najświętszej Maryi Panny , 42-217 Częstochowa
Powstała w I połowie XIX wieku według projektu Jana Bernharda, szeroka na 44 m długa na 1,5 km ulica wiodąca ze Starego Miasta do parków podjasnogórskich. Swoim wyglądem i architekturą nawiązuje do francuskich bulwarów, a górujące nad nią neoklasycystyczne i neobarokowe kamienice nawiązują stylem do tych wiedeńskich i berlińskich. Nie dziwi więc, że od samego początku stanowi główną arterię miasta. Dziś najchętniej lokują tu swe siedziby banki, firmy, sklepy i instytucje. Oficyny zaś wieczorem rozbrzmiewają gwarem i muzyką, gdyż tu zlokalizowane są liczne restauracje, kawiarnie i kluby chętnie odwiedzane przez częstochowian.
Ulica jest podzielona na dwa pasy jezdni odcięte dwoma szpalerami drzew i szerokim deptakiem, gdzie można organizować koncerty, performensy, wiece, wystawy, biesiady, jarmarki czy na przykład prezentacje imponujących wielkością maszyn rolniczych podczas największego w Polsce Święta Plonów – Dożynek Jasnogórskich.
Ulica stanowiła scenerię do dwóch filmów dokumentalnych:
"Miałam szczęście" Elżbiety Zielińskiej de Mundlak w reż. Mirona Bilskiego oraz "Wtedy będziesz człowiekiem" w reż. Michała Trepki, który opowiada o honorowym obywatelu Częstochowy - Zygmuncie Rolacie, który przeżył likwidację częstochowskiego getta.

Zobacz także

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony