Aktualności

ODWIEDZINY MŁODYCH Z LITWY, ŁOTWY I UKRAINY

24.08.2022

Młodzież spędza część wakacji w Częstochowie na zaproszenie Urzędu Miasta i lokalnego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. To kolejna taka wizyta.

Młodzi goście oficjalnie przywitali się z naszym miastem na Starym Rynku w piątek, 19 sierpnia. Na co dzień mieszkają w Berdyczowie i Humaniu na Ukrainie, Rezekne na Łotwie oraz Wilnie, Soleczniku i Grzegorzewie na Litwie.

Spotkanie – tuż przy ,,szklanym pawilonie” – poprowadzili Olga Makówka i Łukasz Brzóska. Miejski samorząd reprezentował zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Był też naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski – zarazem prezes tutejszego oddziału „Wspólnoty Polskiej”. Nie zabrakło Adama Kiwackiego – prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, a także kierującej Muzeum Częstochowskim Katarzyny Ozimek czy siostry Mileny ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Wraz ze swoją młodzieżą przyszli dyrektorzy szkół zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Ryszard Stefaniak zapewnił o solidarności z narodem ukraińskim, zwracając uwagę na trudną sytuację młodzieży z dotkniętego wojną kraju. Wspomniał również o swoim wyjeździe – wraz z naczelnikiem Rafałem Piotrowskim – do zaprzyjaźnionej szkoły w łotewskim Rezekne.  

Młodzież zza wschodniej granicy przedstawiała swoje szkoły. Najpierw zrobiły to uczennice i uczniowie Państwowego Polskiego Gimnazjum w Rezekne, m.in. dziękując częstochowskiemu Urzędowi Miasta za pomoc w ulepszaniu bazy edukacyjnej swojej szkoły. Potem zaprezentowały się Berdyczów i Humań, czyli szkoły ukraińskie.  Na zakończenie wystąpiła biorąca udział w projekcie „Lato z Polską” młodzież ze szkół litewskich – wileńskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Gimnazjum w Grzegorzewie oraz Gimnazjum Jana Śniadeckiego w Solecznikach.  

Minutę ciszy poświęcono tym, którzy oddali życie walcząc z rosyjską inwazją na Ukrainę. Naczelnik Wydziału Edukacji wyraził nadzieję, że czas spędzony w Częstochowie i jej okolicach pomoże choć na parę dni odsunąć myśli o wojnie, a zarazem zbudować nowe, serdeczne więzi. Rafał Piotrowski podziękował też wszystkim zaangażowanym w całe przedsięwzięcie.

Wystąpiły również częstochowskie licealistki i licealiści z ,,Mickiewicza”, przygotowane przez swoje nauczycielki – Dorotę Magacz i Iwonę Karlak. Zagrali też młodzi rockmani z grupy „Jedynka pod Prądem”, którą opiekuje się Jan Głowacki. Upominki dla gości były ostatnim akcentem spotkania, przygotowanego wspólnie przez Urząd Miasta, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Częstochowie, V LO im. A. Mickiewicza oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Zdobywców Przestworzy.

Zakończenie letniego pobytu młodzieży w naszym mieście zaplanowano na 26 sierpnia.


na podst. informacji z Wydziału Edukacji UM
u góry i obok: zdjęcia ze spotkania na Starym Rynku 19 sierpnia 2022 (udostępnione przez Wydział Edukacji) 


do góry strony