Aktualności

O CAŁOKSZTAŁCIE Z JAKUBEM ŻULCZYKIEM

05.10.2022

Pisarz będzie gościem Ośrodka Promocji Kultury w piątek, 7 października, o godz. 19. Możemy się spodziewać rozmowy meandrującej po całym dotychczasowym dorobku autora ,,Ślepnąc od świateł”.  

Jakub Żulczyk jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował z pismami ,,Lampa”, ,,Machina”, ,,Tygodnik Powszechny”, ,,Elle” i ,,Wprost” – by wymienić niektóre. Współprowadził też programy radiowe i telewizyjne. W 2006 r. zadebiutował powieścią ,,Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości” – książką o podróży studenta i  uzależnionej od gier nastolatki. Dwa lata później ukazało się ,,Radio Armageddon” – o zespole założonym przez nastolatków z prywatnego liceum. W późniejszych latach sięgał po prozę gatunkową – ,,Instytut” był horrorem, a ,,Zmrojewo” i ,,Świątynia” – czymś w rodzaju fantastyki dla młodzieży. Jego najgłośniejsza jak dotąd powieść –  ,,Ślepnąc od świateł”, mroczna historia o warszawskim, zagadkowym dilerze narkotyków  – została przeniesiona do kanału HBO w formie serialu, z samym Żulczykiem jako współscenarzystą.

Wydane trzy lata temu ,,Czarne słońce”, pełne aluzji do współczesnego życia społecznego, było krytykowane jako ,,antychrześcijańskie”, choć sam autor przekonująco wyjaśniał, że jest wręcz przeciwnie: jest to książka przeciwko instytucji, a nie wspólnocie wierzących. Ostatnią jak dotąd książką Żulczyka jest ,,Informacja zwrotna” – powieść o poszukującym syna alkoholiku.

Postać Jakuba Żulczyka pojawia się w sferze publicznej także w kontekście jego wypowiedzi w social mediach na temat aktualnych spraw społeczno-politycznych w Polsce.   

Autor spotka się ze swoimi częstochowskimi czytelnikami i czytelniczkami w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) w najbliższy piątek, 7 października, o godz. 19. Wstęp wolny.  

u góry: Jakub Żulczyk podczas poprzedniego spotkania w OPK (fot. Łukasz Kolewiński)do góry strony