"Nowy" Stary Rynek

STARY RYNEK – NOWE ŻYCIE HISTORYCZNEJ PRZESTRZENI

 Stary Rynek to miejsce historyczne, budujące naszą częstochowską tożsamość. W 2021 diametralnie zmienił on swoje oblicze. Z pawilonem eksponującym pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i „teatrem” rzeźb balansujących Jerzego Kędziory stał się jedną z głównych atrakcji miasta. Stary Rynek to nowe, magiczne miejsce w centrum Częstochowy, bardzo nastrojowe także po zmierzchu.


Stary Rynek został – po zakończeniu trwającej 2 lata inwestycji do użytku oddany został 31 marca. Projekt rewitalizacyjny kosztował 27,3 mln zł.

O projekcie

Inwestycja nie byłaby możliwa bez europejskiego projektu i zdobycia zewnętrznych środków. Miasto uzyskało dofinansowanie do zadania „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” z RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 16 mln zł oraz dotację z budżetu państwa w kwocie blisko 1,9 mln zł. Wkład finansowy samego miasta wraz z niekwalifikowaną częścią drogową oraz rzeźbami balansującymi wyniósł 9,4 mln zł. Całość inwestycji kosztowała 27,3 mln zł.


W ramach projektu została zmodernizowana nie tylko płyta Rynku oraz przebudowane ulice przylegające do Rynku (Senatorska, Stary Rynek, odcinek Mirowskiej), czyli teren o łącznej powierzchni 9,4 tys. m kw. Na Starym Rynku stanął też przeszklony pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, gastronomiczną i toaletami publicznymi (o powierzchni użytkowej blisko 720 m kw.). Powstał on w miejscu dawnego Ratusza, którego pozostałości odnaleźli archeolodzy kilka lat wcześniej. Administratorem pawilonu będzie Muzeum Częstochowskie.


Stary Rynek ma też nowoczesną, efektownie iluminowaną fontannę oraz specjalnie zaprojektowane miejsca do wypoczynku i rekreacji. Zyskał też sporo zieleni (co będzie można w pełni docenić za jakiś czas).


Schody prowadzące do pawilonu-muzeum mogą dodatkowo pełnić funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez, które zostaną tu zaplanowane w czasach po pandemii. Całość dopełniają oryginalne balansujące rzeźby w formie „teatru”. Jest to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji nowej aranżacji placu. Rzeźb jest 14 i tworzą kilka tematycznych grup postaci. Zespół rzeźb tworzy kolekcję nazwaną przez autora „Teatrum – Igrce Częstocha”. To największa ekspozycja prac częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory w przestrzeni miejskiej, którą można teraz wreszcie w pełni podziwiać.


Należy dodać, że jednym z głównych pomysłodawców projektu rewitalizacji Starego Rynku był Jerzy Zając, były częstochowski poseł, miejski radny i przewodniczący Rady Miasta, a obecnie członek Miejskiej Rady Seniorów.


Autorem projektu był częstochowski architekt Tomasz Borowiecki. Inwestycję realizowało konsorcjum firm ,,BUDO-MAX” Radosław i Piotr Marks, FUH Maciej Dobosz oraz ,,Żelbet-Montex” Andrzej Osmola.

pdf drukuj newsletter
do góry strony