Aktualności

,,NASZ CZŁOWIEK” MA SZANSĘ NA TYTUŁ ,,CZŁOWIEKA KSIĄŻKI”

27.02.2023

Związany z miejskimi instytucjami kultury, ale i prowadzący od lat szereg autonomicznych inicjatyw kulturalnych Robert Jasiak znalazł się wśród nominowanych w plebiscycie portalu ,,Lubimy Czytać”.

Robert Jasiak otrzymał nominację w nowej kategorii ,,Człowiek Książki” 8. edycji plebiscytu Książka Roku 2022, organizowanego przez portal ,,Lubimy Czytać”. Całe grono nominowanych to 20 postaci, które na różne, autorskie sposoby przekonują w internecie, że czytać warto, że to zdrowe, pożyteczne, dobrze robi na myślenie, wyobraźnię i empatię, i że w ogóle ,,kartkowanie rąk nie brudzi” – tu pozwalam sobie sięgnąć po hasło, którym nominowany częstochowianin posługuje się w swoich popularyzatorskich działaniach od dawna. Zresztą ta aktywność wykracza poza social media, bo rzeczonemu hasłu zdarzało się trafiać – legalnie! – na wybrane mury i obiekty małej architektury w Częstochowie, a także na ubrania.  

Organizatorzy plebiscytu ujawnili już kryteria, jakimi kierowali się wybierając nominowanych w kategorii ,,Człowieka Książki” spośród już chyba setek (?) twórczyń i twórców internetowych, na określenie których powstała już niezła paleta nazw  –  booktuberzy, bookstagramerzy, bookary, książkary, booktokerki czy bookfluencerzy. Tymi kryteriami były: zasięgi (twarde dane na temat klikalności, liczby wyświetleń etc.), kreatywność i innowacyjność, liczba kanałów, różnorodność treści, aktywność w społeczności czytelniczej, rozwój (zarówno samych projektów popularyzatorskich, jak i skupionych wokół nich społeczności) oraz spójność. Ostatnim kryterium była odpowiedź na pytanie, czy nominowanych da się subiektywnie zaliczyć do wielkiej społeczności ,,Lubimy Czytać” – czyli, czy w ten czy inny sposób te postacie powołują się na rozmaite pola aktywności portalu (recenzje, konkursy, używanie odpowiednich hashtagów etc.)   

Nagroda główna to 10 tys. złotych. Plebiscyt ma aż 14 kategorii – ,,Człowiek Książki” to tylko jedna z nich. Co istotne – głosujemy za darmo, jedyny koszt, jaki ponosimy, to nasz internetowy abonament. Głosowanie trwa do 28 lutego na stronie plebiscytu. Rozstrzygnięcie – w marcu. Ważne – wcale nie musimy być zalogowanymi użytkownikami ,,Lubimy Czytać”, aby głosować!

Robert Jasiak to animator kultury i twórca cyfrowy. W 2011 roku stworzył markę „Wspieraj Kulturę”, która początkowo miała na celu szeroko pojętą promocję czytelnictwa oraz wsparcie lokalnych środowisk literackich, w tym bibliotek. Przez ponad dekadę marka zdobyła uznanie odbiorców i odbiorczyń w mediach społecznościowych – na tę chwilę obserwuje go ponad 130 tys. osób. Hasło promujące markę –„Kartkowanie rąk nie brudzi” – pojawiło się zarówno w przestrzeni publicznej, wpisując się w tkankę miejską, jak i na bluzach czy koszulkach. Na co dzień Robert Jasiak, poza tym, że jest promotorem literatury, jest też kolekcjonerem sztuki, płyt winylowych oraz unikatowych zestawów Lego. W 2015 roku zaczął pracę w Wydziale Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy na stanowisku podinspektora w referacie kultury, następnie awansował na kierownika tego referatu. Od 2018 roku był Dyrektorem Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater – gdzie realizował najważniejsze wydarzenia kulturalne w regionie. Obecnie jest naczelnikiem Wydziału Kultury i Sportu UM Częstochowy. W życiu stara się kierować życzliwością – jest to jego ulubione słowo.

 

Marcin Breczko


na zdjęciu u góry: Robert Jasiak (fot. Łukasz Kolewiński)
do góry strony