Aktualności

MYCIE PRZYSTANKÓW – AKCJA POTRWA DO WRZEŚNIA

05.08.2022

Oprócz miejskich wiat przystankowych czyszczone będą też m.in. ławki, kosze, bariery oraz System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Rozpoczęło się kompleksowe mycie całej infrastruktury przystankowej znajdującej się na częstochowskich przystankach komunikacji miejskiej, które obejmie łącznie: 474 wiat, 237 ławek, 694 kosze, 50 tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, 670 m kw. tzw. błotochronów (transparentnych wygrodzeń - barier pomiędzy przystankami tramwajowymi a jezdnią)  oraz znaków D-15 i D-17 (czyli oznaczających przystanki autobusowe i tramwajowe).

W ramach testów, błotochrony znajdujące się na przystanku tramwajowym przy alei Jana Pawła II w kierunku centrum, zostaną po umyciu pokryte powłoką hydrofobową, która powoduje nieprzywieranie kurzu i innych zanieczyszczeń do powierzchni wygrodzenia. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie w czystości tych elementów, które są szczególnie narażone na zabrudzenia od strony jezdni, zwłaszcza w czasie opadów. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, takim zabezpieczeniem zostaną objęte wszystkie bariery przeciwbłotne zamontowane na przystankach tramwajowych.

Cała ta infrastruktura znajduje się na 796 przystankach autobusowych i tramwajowych, administrowanych przez Biuro Inżyniera Ruchu Urzędu Miasta Częstochowy.

Do mycia używane są ekologiczne środki czystości i gorąca woda pod ciśnieniem, które również działają dezynfekcyjnie i antyalergicznie.
Cały proces potrwa około miesiąca i powinien się zakończyć z początkiem roku szkolnego. Mycie prowadzone jest w ramach bieżącego utrzymania infrastruktury przystankowej. Kolejne kompleksowe mycie będzie przeprowadzone jeszcze w tym roku przed okresem zimowym.

Pasażerki i pasażerowie oczekujący na przystankach proszeni są o wyrozumiałość i umożliwienie wykonywania pracy ekipom realizującym zadanie.

Informacja Biura Inżyniera Ruchu UM Częstochowy

Fot. z wcześniejszej akcji mycia wiat przystankowych w mieście 

do góry strony