Aktualności

MRÓZ! RYZYKO DLA OSÓB W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI I STARSZYCH!

08.02.2023

Niskie temperatury w dzień i w nocy powinny skłaniać nas do zainteresowania się, jak radzą sobie osoby doświadczające bezdomności i w podeszłym wieku. Wiele z nich znamy przynajmniej z widzenia.

Jeśli zauważymy osoby, które mogą wymagać pomocy, należy zawiadomić właściwe służby – Straż Miejską, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie lub Pogotowie Ratunkowe. Przy tak zimowej aurze szybkie poinformowanie służb uratować osobę bezdomną przed poważnym wyziębieniem lub zamarznięciem.

Ogólny numer telefonu alarmowego to 112.

W Częstochowie przy ul. Sikorskiego 78a działa Ogrzewalnia Miejska – osoby doświadczające bezdomności mogą schronić się w niej doraźnie. Nie muszą okazywać skierowania ani żadnej decyzji wydanej przez MOPS.

Swoje działania prowadzi też Partnerstwo lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności. Jego  liderem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Stale sprawdzane są tzw. miejsca niemieszkalne – pustostany, nieogrzewane piwnice, altany, kanały. W najmroźniejsze noce streetworkerzy i Straż Miejska niosą przebywającym tam ludziom dodatkową pomoc – ciepłe posiłki i odzież. Proponują też przewiezienie do ogrzewalni czy noclegowni.

W naszym województwie działa bezpłatna infolinia dla osób w kryzysie bezdomności – pod numerem 987. Udziela informacji m.in. na temat noclegów i posiłków. Infolinię obsługuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

na podst. informacji MOPS i Straży Miejskiej
poniżej: grafika z numerami alarmowymi na terenie województwa śląskiego

u góry: zimowa sceneria w Częstochowie (zdjęcie ilustracyjne)












do góry strony