Aktualności

MŁODZIEŻ Z ,,MICKIEWICZA” PONOWNIE NA SCENIE MDK

13.02.2023

Człowiek kontra opresyjny system – wokół takiego tematu krążył spektakl, który już po raz drugi na deskach Miejskiego Domu Kultury pokazali utalentowani młodzi ludzie z V Liceum Ogólnokształcącego.


Zaprezentowany 9 lutego spektakl obejrzał przede wszystkim tłum dzieci z częstochowskich szkół podstawowych, ale także m.in. przedstawiciele instytucji kultury czy dyrekcje szkół. Samorząd Częstochowy reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.

To, co młodzież pokazała na scenie, obracało się wokół tematu totalitaryzmów – od II wojny światowej aż po trwającą obecnie wojnę w Ukrainie. Skąd tak poważna, ponura wręcz tematyka? Otóż spektakl był elementem projektu edukacyjnego „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw”, uczącego poszanowania podstawowych praw jednostki, praw mniejszości narodowych oraz tolerancji wobec innych nacji, kultur i religii. Motywem przewodnim były listy, zarówno te wychodzące spod ręki zbrodniarzy, jak i ofiar totalitarnych systemów. Na warstwę muzyczną – obok korespondujących z tematem złowieszczych bębnów –  złożyły się piosenki, jak choćby „Miasteczko Bełz”, tango pierwotnie napisane w jidisz na początku lat 30., a po polsku spopularyzowane m.in. przez Magdę Umer i grupę Raz, Dwa, Trzy czy „Nad zieloną miedzą”, utwór oryginalnie śpiewany przez Kamila Bednarka i Danę Vynnytską. Zabrzmiała też m.in. niosąca uniwersalne przesłanie piosenka „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. Słowo i muzyka przeplatały się z choreografią – w tym także solowymi popisami tanecznymi.

Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpił zespół musicalowy Mick Art Group pod kierunkiem Dominiki Tomeckiej, zespół muzyczny V LO pod kierunkiem Jana Głowackiego oraz młodzież ,,Mickiewicza”. Młode wykonawczynie i wykonawcy zebrali gorące brawa i owacje na stojąco.    


na podst. informacji z V LO
w galerii zdjęć obok i u góry: przedstawienie V LO w MDK 9 lutego 2023 (fot. Natanael Brewczyński – udostępnione przez organizatora)
do góry strony